خودت سبکت رو انتحاب کن

خودت سبکت رو انتخاب کن

 

احتمالا برای خیلی هامون پیش اومده باشه که به اطرافیانمون و یا حتی به خودمون گفته باشیم خودت سبکت رو انتخاب کن . نباید تقلید کنی یا خودتو محدود کنی.

فکر می کنم این خواسته هر کسی باشه اما وقتی رفته رفته و با گذر زمان متوجه محدودیت و نقاط ضعف صدامون میشیم ناخواسته بازه ی انتخاب سبک برامون کوچک تر و محدودتر میشه و در نهایت می بینیم یکی دو تا گزینه بیشتر باقی نمونده که اگه خیلی خوش شانس باشیم گزینه های باقی مونده , گزینه های مورد علاقه ما هستن و اگه خوش شانس نباشیم مجبوریم خودمون رو بهشون علاقه مند کنیم که چندان خوشایند نیست و حتی شاید بتونه تمام ذوق خوانندگی مون رو از بین ببره و ما رو منصرف کنه.

این جریان تقریبا برای من هم به همین شکل اتفاق افتاد و وقتی متوجه شدم که در قسمت اوج و نت های بالا ضعف دارم و صدام محدود میشه , ابتدا شروع کردم به نپذیرفتن و مقابله با این قضیه اما بعد از اینکه دیدم این تلاش ها کارساز نیست و فقط مشکل رو بیشتر می کنه و می تونه به صدام آسیب های جدی بزنه . به خودم گفتم که خب بنابراین باید یه آهنگهایی رو پیدا کنم که اوج نداشته باشه یعنی یه آهنگهایی که در حیطه ی توانایی خوندن من باشه .

بعد همینطور که می گشتم اگر یک دفعه یک آهنگی می شنیدم که اوج نداشت و اتفاقا قشنگ هم بود اینقدر ذوق می کردم که می گفتم خدایا شکرت پس میشه بدون اوج هم یه آهنگ قشنگ خوند.

در مرحله ی بعد می خواستم در صدام ویبراتو ( طنین ) و لرزش ایجاد کنم که موفق نمی شدم و هر وقت خیلی اصرار میکردم صدام خروسی می شد و متاسفانه یکی از همین اساتید ( که با متد های قدیمی و محدود کننده کار می کنند ) گفت که صدای تو کلا ویبریشن نداره و این باعث شد من در این زمینه کاملا مایوس بشم . 

به خودم گفتم که خب پس من باید یه آهنگ هایی پیدا کنم که علاوه بر اینکه اوج نداشته باشن به ویبریشن هم نیاز نداشته باشن . 
یعنی دیگه یک آهنگ کاملا ساده. بیشتر تمرکزم رفت به سمت ملودی و کیفیت تنظیم که حداقل آهنگی که می خونم ملودی و فضای گیرایی داشته باشه که این طوری بتونه جذابیت ایجاد کنه . یعنی دیگه کاملا محدود شدم و اصلا این شرایط رو دوست نداشتم . من همیشه به خودم می گفتم خودت سبکت رو انتخاب کن . و باید هر آهنگی رو که دلم بخواد بتونم بخونم نه اینکه به خاطر محدودیت های صدام مجبور باشم فقط تو یه محدوده ی کوچک و کم تنوع بخونم .

اما باز هم دیدم در نهایت باید یه آهنگی پیدا کنم که با شرایط صدام همخوانی داشته باشه و بتونم از پسش بر بیام .
راستش هر از گاهی از خودم نا امید می شدم مثلا وقت هایی که حتی نمی تونستم یه آهنگ پاپ ساده رو درست و با کیفیت بخونم . ولی خوشبختانه همیشه حس درونیم به کمکم می اومد و یادم می آورد که باید بتونم .

اگر اون موقع کسی به من می گفت که لازم نیست نگران باشی و صدای تو محدود نیست و تو توانایی عالی خوندن رو داری ممکن بود از خوشحالی قلبم از کار بیفته . متاسفانه اینقدر طول کشید تا من با این متدهای مدرن و نوین آشنا بشم که دیگه به این راحتی ها باورم نمی شد که همچین چیزی امکان داره . به همین خاطر مدتی طول کشید تا بهشون اعتماد کنم و ازشون استفاده کنم .

اما وقتی شروع به آموزش و تمرین با این متد کردم بعد از مدت خیلی کوتاهی در کمال تعجب و تحیر متوجه تاثیر شگفت انگیز و فوق العاده عمیقشون شدم .

یقین داشته باشید که اگر ما در یک یا چند زمینه دارای ضعف هستیم کاملا طبیعی است و به هیچ وجه به این معنا نیست که در آن بخش ها ناتوانیم . به طور کلی همه ی ما توانایی عالی خواندن را داریم و اگر در بعضی بخش ها دارای ضعف هستیم فقط به این معنی است که راه و روش استفاده از توانایی مان را در آن بخش بلد نیستیم . پس تنها کافسیت با شناخت بیشتر , انجام ورزش ها و تمرین های مخصوص به مهارت کافی در به کارگیری توانایی هایمان دست یابیم  و سریع تر و آسان تر از هر آنچه همیشه انتظار داشتیم به نتیجه ی ایده آل مان برسیم .

پس تو هر شرایطی که هستید با اطمینان می گم : خودت سبکت رو انتخاب کن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن