تعریف لهجه در گفتار انگلیسی

اصطلاح لهجه دارای معانی مختلف است، اما در صحبت کردن، لهجه یک سبک قابل تشخیص تلفظ است که اغلب به صورت منطقه ای یا حتی اقتصادی و اجتماعی متفاوت است. این را می توان با گویش فردی که شامل واژگان منطقه ای است مقایسه کرد. در حقیقت، اکثر افرادی که زبان انگلیسی  استاندارد صحبت می کنند این کار را با نوعی تلفظ منطقه ای انجام می دهند تا بتوانند از طریق لهجه  دستور زبان یا واژگان خود را بیابند.دانشگاه جورج میسون یک آرشیو لهجه سخنرانی دارد که در آن خواندن یک مطلب انگلیسی مردم در آن ثبت می  شود، به عنوان مثال، چه چیزی متمایز از یکدیگر است.

فرق گویش و لهجه

گویش به شکل‌هایی از یک زبان گفته می‌شود که تفاوت‌هایی آوایی یا دستوری دارند اگر وجه ممیزه  بین دو زبان‌گونه  یک زبان عمدتا در سطح واژگان و تا حدودی در سطح ساختار نحو باشد، گویش از یک زبان متفاوتند مثل.” Y’all “در جنوب،” Yah “در مینه سوتادر کانادا، Eh گفته می شود. گویش های منطقه ای بروکلین، جنوب روستایی، نیو انگلند و آپالاشیا، بدون اشاره به سهم بیشتری از کانادا و بریتانیا و فرهنگ های مختلف قومی، قطعا غنی از زبان انگلیسی اند. لهجه یک روش خاص است در زبان‌شناسی به گونه‌ای از طرز تلفظ‌ های ویژه یک گروه زبانی لهجه می‌گویند. تقریبا در تمامی زبان‌های جهان، گروه‌هایی با لهجه‌های گوناگون وجود دارند. مجموعه تلفظ‌های ویژه یک گروه قانونمند و مطابق ضوابط ثابتی صورت می‌گیرد. لهجه‌ها معمولا با مناطق جغرافیایی ویژه ارتباط دارند. از تلفظ یک زبان – ‘Warsh’ برای شستن در کانجان لوئیزیانا، ‘New Yawk’ برای نیویورک در میان نیویورک های بومی، ‘aboot’ برای درباره در کانادا.  

لهجه های منطقه ای و اجتماعی

لهجه ها فقط به صورت منطقه ای نیستند، اما گاهی اوقات حاوی اطلاعات مربوط به قومیت یک شخص هستند، مثلا در انگلیسی زبانان غیر انگلیسی؛ تحصیلات؛ یا وضعیت اقتصادی در هر تنوع ملی [انگلیسی]، گویش استاندارد در دستور زبان، واژگان، املا و معاشرت نسبتا همگن است. تلفظ، موضوع دیگری است، زیرا اکثرا لهجه استاندارد (نوع تلفظ) وجود ندارد. برای هر تنوع ملی، لهجه های منطقه ای، مربوط به منطقه جغرافیایی و علائم اجتماعی مربوط به زمینه های آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و قومی  وجود دارد. تام مک آرتور، “زبان های انگلیسی” انتشارات دانشگاه کمبریج، 1998)

تفاوت آوایی و واجی

حتی اگر تلفظ متفاوت باشد، معنای کلمات مشابه اغلب باقی می ماند، مانند در اطراف آمریکای شمالی و یا بین بریتانیا و استرالیا.  تفاوت بین لهجه ها از دو نوع اصلی است: آوایی و واج شناختی. هنگامی که دو لهجه تنها از نظر فونتی متفاوت باشند، ما یک مجموعه از واژگان را در هر دو لهجه پیدا می کنیم، اما برخی یا همه واژگان به صورت متفاوتی تحقق می یابند. تفاوت در استرس و گفتار، اما نه به عنوان یک تغییر در معنای ایجاد می کند.به عنوان مثال از تفاوت های آوایی در سطح سگمنتال، گفته می شود که انگلیسی استرالیایی دارای مجموعه ای از واژگان و واژگان طلایی به عنوان تلفظ بی بی سی است، اما تلفظ استرالیایی بسیار متفاوت از آن لهجه است که به آسانی قابل تشخیص است. بسیاری از لهجه های انگلیسی نیز به طور قابل ملاحظه ای در زیر و بمی متفاوت .  تفاوت در معنای؛ بعضی از لهجه های ولزی بالاتر از هجاهای استرس است.  
“تفاوت های واژگونی انواع مختلفی هستند … در حوزه واژگان سگمنتال، واضح ترین نوع تفاوت، جایی است که یک لهجه دارای تعداد مختلف واژگان (و از این رو، تناقض های واضحی) از دیگری است.”  پیتر روچ، “فونتیک انگلیسی و فونولوژی: یک دوره عملی”، ویرایش چهارم.
انتشارات دانشگاه کمبریج، 2009)

چرا بسیاری لهجه ی بریتانیایی داریم؟

اگرچه بریتانیا یک مکان نسبتا کوچک است، تکلم زبان انگلیسی   می تواند کاملا متفاوت از یک سرزمین دیگر به دیگری باشد. “در بریتانیا بیش از هر بخش دیگر از دنیا  انگلیسی زبان، در هر مابع مربع بیشتر است. “این به خاطر تاریخ بسیار متفاوتی از زبان انگلیسی در جزایر بریتانیا است که گویشهای اروپایی آن با لهجه های نروژی وایکینگها، لهجه های فرانسوی نورمن ها در خم امیخته و   سپس موجی از مهاجرت از قرون وسطی تا امروز صورت گرفته است. “اما این نیز به دلیل ظهور” لهجه مخلوط “است، زیرا مردم در سراسر کشور ویژگی های لهجه را در هر کجا که پیدا می کنند، انتخاب می کنند.”

سبک جانبی

گاهی اوقات تعجب می کنید که آمریکایی ها با لهجه [انگلیسی] ما را فریب می دهند تا بتوانند قابل شناسایی نباشند(استفان فرای).شما می دانید، فیز، متاسفانه برخی از مردم در این دنیا وجود دارند که قصد دارند شما را بر روی رنگ پوست تان یا لهجه خنده دار  تان  قضاوت کنند.

1 دیدگاه دربارهٔ «تعریف لهجه در گفتار انگلیسی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن