آوا خوانی سکوی پرتاب آواز خوانی

در یک جمله می توان گفت که آوا خوانی پیش نیازی بسیار مهم و سکوی پرتابی مطمئن برای آواز خوانی می باشد.

معمولا یکی از مشکلاتی که هنرجویان آواز خوانی با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که می خواهند خیلی سریع شروع به خواندن کنند و مانند خوانندگانی که سال ها تمرین کرده اند اجرا کنند. اما از این غافل هستند که این کار می تواند معکوس عمل کند و احتمالا باعث می شود که هرچه بیشتر از رسیدن به نقطه ی مورد نظرشان فاصله بگیرند و مانع پیشرفت سریع تر آن ها می شود. 

در وب سایت خانم شارمن یکی از اساتید رسمی سینگینگ ساکسس بحث جالبی مطرح شده که چرا آواز خواندن نمی تواند موجب تحول صدای شما شود؟

در دوره های آموزش آواز و خوانندگی ، هنرجویان آهنگ‌هایی را به عنوان نمونه انتخاب می کنند و تمام تلاش خود را برای اجرا آن به کار می بندند. کوشش آنها برای رسیدن به این منظور جای تقدیر دارد ولی ای کاش به این سادگی‌ها بود! حقیقتا انتظار اجرای آوازی که با شعر و کلام ادغام شده برای هنرجوی مبتدی و حتی متوسط انتظاری غیر معقول است. هر یک از حالت های درست و نادرست در آواز خوانی با تکرار می تواند به عادت هایی تبدیل شود که گلوی ما را تا مدت‌های مدیدی رها نکند.

زمانی که شروع به خواندن آواز در پیوند با کلمات می‌کنیم مولفه‌های پیچیده‌ای در هم گره می‌خورند و عدم آشنایی ما نسبت به تکنیک های مربوطه ، اجرایمان را با مشکلات بسیاری رو به رو می‌سازد. به دلیل پیچیدگی‌ این ابعاد و کوشش و تلاش خواننده برای گذر از این ‌چالش ها ، تنش‌ و فشار ایجاد می شود و رفتارهای غیرطبیعی و غلط شروع به زایش می‌کنند و آثار مخرب این عملکردها بر بخش‌های دیگر هم تاثیر می‌گذارد و مانند یک ویروس کشنده تمامی پیکر اجرایمان را در بر می‌گیرد. به همین دلیل خوانندگان بسیاری را دیده ایم که صدایشان در طول زمان بجای ترقی ، عقب گرد کرده است.

به همین منظور در قدم اول می بایست آهنگ ها را با آوا خواند نه با کلام ! زمانی که با آواهای صداسازی چیزی را می‌خوانید تسلط کامل بر اجرایتان دارید چون هر آوا در صداسازی می تواند دست شما را برای بسیاری از چیزهایی که در برخورد با کلمات بسته است باز کند مانند آواهایی چون: وی ، نا ، نی ، مام ، گوگ و … . ولی تردید نداشته باشید بدون گذر از تجربه ی آوا خوانی اگر یکباره به اجرای با کلام اقدام ‌کنید تمامی عادت های غلط گذشته‌ در آواز و گفتارتان شروع به سنگ انداختن در کارتان می کنند و مانع پیشرفت سریع شما خواهند شد.

این موضوع برای من در نخستین روزهایی که وارد دنیای صدای میانی شده بودم بسیار تکان دهنده بود که ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد ، متوجه نمی شدم ریشه‌ی این همه ضعف از کجاست! در یک آوا بالاترین نت‌ها را به راحتی اجرا می‌کردم ولی در برخورد با کلمات با چنان صدای درمانده‌ای مواجه می شدم که برای اجرای صد پله پایین تر از آن هم به چه کنم چه کنم می افتادم. متاسفانه ما در مورد جایگاه صدا و وضعیت تارها در گفتارمان هیچ آموزشی علمی و دقیقی ندیده ایم و متاسفانه درصد بالایی از ما ایرانیان با تکنیک درستی صحبت نمی کنیم.

اگر در حین آواز خواندن توام با کلام به وضعیت تارهای صوتی و ساختار کلام و مصوت ها نگاه سطحی داشته باشیم هر بخش از کلمات ، شما را به طرفی می‌کشانند و این هرج و مرج چنان آشوبی را ایجاد می‌کند که انگار گلویتان برای هر بخش از کلمه به چپ و راست و پایین و بالا کشیده می‌شود و نهایتا به جای آواز ، یک داد و بیداد نخراشیده خواهید داشت. حالا اگر اشتباها به این ترتیب آموزش ببینید این فشار و اشتباه مداوم در تکنیک آوازی شما بصورت عادت در می آید و تلاش تان برای پیشرفت در آواز در یک چرخه‌ی تکراری نادرست قرار می‌گیرد که نتیجه‌ی آن نه تنها تحول نیست بلکه می‌تواند موجب التهاب تارهای صوتی ، بالا رفتن یا پایین آمدن حنجره و از همه بدتر سرخوردگی شما شود.

بنابراین فراموش نکنید قبل از ورود به قلمروی آواز خوانی ، آواخوانی پیش نیازی بسیار جدی به حساب می آید و می تواند سکوی پرتاب شما باشد. این روند ممکن است در ابتدا به نظرتان طولانی بیاید اما یقین داشته باشید که سریع ترین راه و مطمئن ترین راه است.

1 دیدگاه دربارهٔ «آوا خوانی سکوی پرتاب آواز خوانی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart