صدا

صدا (فونتیک)

تعریف صدا

در فونتیک و واج شناسی، صدا به آواهای گفتار تولید شده توسط جلوه های صوتی (که به تارهای صوتی شناخته می شود) و به لرزش پرده‌های صوتی در تولید یک واج اشاره دارد. کیفیت صدا به ویژگی های مشخص صدای فرد اشاره دارد و گستره صوتی به دامنه فرکانس و فاصله بین بم‌ترین و زیرترین نتی است که یک خواننده می‌تواند در آواز اجرا کند، اشاره دارد.

به مثالها و مشاهدات زیر مراجعه کنید.  

1- زیر و بمی صدا

2- واک

3-  سگمنت و فرا سگمنت

4- توقف 

5- پالس صدا

6-صوت(صرف و نحو) و صوت(نطق)

ریشه لغوی: در لاتین  کال( صدا)

مثال ها و مشاهدات

تعامل اجتماعی ما از طریق گفتار  بیش از صرفا ماهیت زبان شناختی پیام های گفتاری که مبادله می شود بستگی دارد. صدا یا ویس ؛ نشان دهنده  کلامی است که از طریق تارهای صوتی به بیرون منتقل می شود. به این ترتیب، هر گفتار ما از زبان گفتاری نه تنها پیام خود را دارد، بلکه از طریق لهجه، تن صدای و کیفیت صدای معمولی، در عین حال یک صدای قابل استماع نشان دهنده عضویت ما در گروه های اجتماعی و منطقه ای خاص است و هویت فیزیکی و روحی –روانی فردی و خلق لحظه ای ما را بیان می کند.

 مکانیسم گفتار

اکثریت قریب به اتفاق صداهای موجود در گفتار انسان بوسیله یک خروجی از رگ های حنجره تولید می شوند، یعنی یک جریان خروجی از هوا تولید شده با قرار دادن حنجره (تقریبا به داخل فرو می ریزد) و در نتیجه فشار هوای داخل آنها را به بیرون منتقل می کند. هوا از حنجره عبور کرده و در امتداد یک لوله مارپیچ توسط دهان و بینی به نام صوت تشکیل می شود. انواع مختلفی از ماهیچه ها برای ایجاد تغییرات در پیکربندی دستگاه صوتی به کار می روند تا به برخی از اندام های گفتار اجازه دهد تا با (یا نزدیک شدن  یا تماس) سایر قسمت ها، به صورت آواهای پیوسته بروز کند.

واک یا ویسینگ

اگر صدا در اثر لرزش تارهای صوتی ارتعاش کند ، آنرا واک می نامیم انواع مختلف صدایی که ما می توانیم تولید کنیم تفاوت های کیفیت صدای بین آواز خواندن، فریاد زدن و سخن گفتن می باشد که با صدای مختلف؛ شما می توانید یک داستان برای کودکان و آنچه توسط شخصیت های داستانی مانند غول، جن، موش یا اردک گفته می شود، را با تغییر  لحن صوت  ایجاد کنید که بسیاری از تفاوت ها از حنجره به وجود می آید. ما می توانیم در خوشه های صوتی تغییراتی ایجاد کنیم برای مثال می توان آنها را به مدت طولانی تر یا کوتاه تر، زمان بیشتر یا آرام تر شدت بیشتر و یا کمتر تغییر داد فشار هوا تحت شکاف صوتی (فشار زیرحنجره) نیز می تواند در شدت، فرکانس و کیفیت متفاوت باشد.

تفاوت بین حروف صدادار و بی صدا

برای احساس تفاوت بین حروف صدادار و بی صدا برای خودتان، انگشتان را روی سیب آدم (حنجره در جلو گردن ) قرار دهید و ابتدا صدایی از f را تولید کنید. این صدای را برای چند ثانیه حفظ کنید. حالا به سرعت صدای v را تغییر دهید. باید بتوانید به وضوح احساس ارتعاشاتی که با صدای V، که در مقایسه با عدم وجود چنین لرزشی با f تولید می شود با صدای ناشی از حرکات هوا که سبب ایجاد صدای بلند می شود و یا تارهای صوتی در داخل حنجره پشت غضروف سیب آدم ارتعاش ایجاد می کند متوجه شوید. این ارتعاش، صدای شما همان چیزی است که شما احساس می کنید و می شنوید وقتی صدا را حفظ می کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن