پرهیز از اختلال صدا

10 راهکار برای اینکه به اختلال صدا دچار نشویم :

طبق گزارش یک پژوهشگاه حنجره شناسی آمریکایی ، حدود 7 میلیون آمریکایی دچار نوعی اختلال صدا هستند.

اعضای این پژوهشگاه 10 توصیه زیر را برای کمک به حفظ سلامت حنجره و صدا منتشر کرده اند:

1) تا می توانید آب بنوشید تا میزان آب بدنتان را همیشه در سطح مناسبی نگه دارید و به همان اندازه از الکل و کافئین دوری کنید تا حتی الامکان از اختلال صدا دور بمانید. تارهای صوتی شما بسیار سریع مرتعش می شوند و داشتن تعادل آب مناسب و کافی باعث می شود که آنها روان عمل کنند.

2) در طول روز چند بار به صدای خود استراحت دهید، مخصوصا زمانی که به مدت طولانی از آن استفاده می کنید. برای مثال، معلمان باید در طول زمان استراحتشان سعی کنند به جای صحبت کردن با دوستان و همکاران ، اجازه دهند حنجره و تارهای صوتیشان در حالت استراحت قرار گیرد تا در دراز مدت دچار اختلال صدا نشوند.

3) سیگار نکشید یا اگر این کار را انجام می دهید ، لطفا متوقفش کنید و سیگار کشیدنتان را ترک کنید. سیگار کشیدن یکی از علل مهم بروز انواع اختلال صدا است و همچنین خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و به طور کلی دود تارهای صوتی را به شدت تحریک می کند و می تواند آسیب های جدی را به آن وارد نماید.

4) می شود از این عبارت استفاده کرد که از صدایتان سو استفاده نکنید. از جیغ کشیدن و فریاد زدن اجتناب کنید و سعی نکنید با صدای بلند در مناطق پر سر و صدا صحبت کنید. در صورتی که گلو و حنجره شما خشك و خسته باشد یا صدای شما خشك شود ، سعی کنید از صدایتان کمتر استفاده کنید. خشونت صدا یک نشانه هشدار دهنده است که تارهای صوتی شما تحریک شده است.

5) آرامش عضلات گلو و گردن خود را حفظ کنید چه در هنگام خواندن نت های بالا و چه در هنگام خواندن نت های پایین.

6) به نحوه ی صحبت کردن خود توجه داشته باشید زیرا یک امر روزمره و دائمی است. حتی هنرمندانانی و خواننده هایی که به خوبی آواز می خوانند می توانند باعث آسیب رساندن به صدایشان شوند و دچار اختلال صدا گردند. زیرا اهمیت صحبت کردن را نادیده می گیرند و از مهارت هایی که در خوانندگی استفاده می کنند ( مانند نحوه تنفس صحیح ) هنگام صحبت کردن استفاده نمی کنند.

7) سعی کنید زیاد گلویتان را صاف نکنید. هنگامی که گلویتان را صاف می کنید ، مثل این است که تارهای صوتی خود را با فشار زیاد به هم بکوبید. انجام بیش از حد این کار می تواند به آنها آسیب برساند. می توانید به جای ای کار چند بار آب دهانتان را قورت بدهید. اگر احساس میکنید که باید به دفعات زیاد گلویتان را  صاف کنید ، اولین احتمال این است که شما رژیم غذایی مناسبی ندارید و اگر با اطلاح رژیم غذایی باز هم این مشکل برطرف نشد ممکن است علت آن ریفلاکس اسید معده یا آلرژی و یا بیماری های سینوسی باشد که در این صورت بهتر است به یک دکتر مراجعه نمایید.

8) هنگامی که بیمار هستید به صدای خود استراحت دهید و کمتر صحبت کنید.

9) هنگامی که شما باید به طور عمومی و برای گروه های بزرگ صحبت کنید ، به جای بلند صحبت کردن و فریاد کشیدن از ابزارهای تقویتی مانند میکروفن استفاده نمایید تا صدایتان دچار تنش نشود.

10) محیط خانه و محل کار خود را مرطوب نگه دارید. به یاد داشته باشید که رطوبت برای صدا و تارهای صوتی مفید است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن