خواننده

صدای گرفته و بم (صدای خشن)

صدای گرفته و بم به عنوان بم ترین قسمت صدای انسان کاربرد گسترده و مثبتی در خوانندگی دارد که بسیاری از خوانندگان در سبک های مختلف به طور گسترده از آن استفاده می کنند و بسیاری از افراد نیز تلاش می کنند با تمرین ها و تکنیک های مختلف از آن استفاده کنند. در مقابل از صدای گرفته و بم در صحبت کردن که به نوعی لرزش دادن به صداست، از  صدایی زننده و گوش خراش یاد می شود که معمولا در انتهای جملات اتفاق می افتد. این حالت زمانی ایجاد می شود که جریان هوا در گلوی شخص منقطع می شود و صدا در حین صحبت کردن حالتی مانند جیر جیر کردن پیدا می کند. در زبان شناسی سوزان جی  بهرنس، صدای گرفته و بم را نوع واج (ارتعاش اصوات صوتی) توصیف می کند که مانند صدای دری است که جیر جیر می کند و یا لولای آن نیاز به روغن کاری دارد. هر چند در بعضی مواقع این حالت به صورت طبیعی و خارج از اراده فرد اتفاق می افتد، اما بعضی از افراد نیز با تصور آنکه ایجاد این حالت به زیبایی صحبت کردن آنها می افزاید، از آن استفاده می کنند.  

مثالها و مشاهدات

صدای خشن:

شامل کیفیت صدای تند و تیز است که با کاهش میزان عبور هوا از طریق تارهای صوتی تولید، و به یک صدای غیر خالص منجر می شود. نمونه عملی این نوع صداها، صحبت کردن زن جوانان هنگام سخنرانی  است … “(ساندرا کلارک، نیوفاندلند و لابرادور انگلیسی، انتشارات دانشگاه ادینبورگ، 2010)•  آیا شاهزاده خانم کوچک شما بیشتر شبیه یک قورباغه است؟” در یک نشست خبری که رسما “وکال فرای” نامیده می شود،  این نوع صدا در میان زنان جوان، عادی شده است. آیا تا به حال دیده اید که هنرمندان به شکلی راحت مانند اینکه مکالمه روزانه شان را انجام می دهند، با صدای گرفته و بم صحبت کرده تحقیقات جدید منتشر شده در مجله Voice می گوید: به طور مرتب صحبت کردن با این روش می تواند موجب آسیب بلند مدت تارهای صوتی شود. به این معنی است که این زنان هرگز نمی توانند به نتیجه برسند.

 خوانندگی

آموزش صدا سازی

اشتباه صوتی

“آخرین روند در اشتباه صوتی، را “وکال فرای Vocal Fry “می نامند. زمانی که صدای گرفته و بم به کار گرفته می شود، لرزش تارهای صوتی به شکلی آهسته باعث می شود که آن ها به طور کامل در وضعیت ریلکس قرار بگیرند، هوایی که از این تارهای هماهنگ شده می گذرد یک صدای خش خش مانندی ایجاد می کند. به کمک این هماهنگی، تمام ماهیچه های تارهای صوتی طوری قرار می گیرند که بدون کمترین مقاومتی کشش پیدا کنند. بعضی از خوانندگان در طول مدت خوانندگی حرفه ایشان، از وکال فرای استفاده می کردند:  بریتنی اسپیرز، کیم کارداشیان این حالت قابل اعتماد و ریلکس را حتی زمانی که تارها تحت فشار باشند باعث می شود استایل جدیدی در صدای آنان به وجود بیاید، اما تحقیقات نشان می دهد مردان نیز با این عیب اسفناک هم صحبت می کنند و وکال فرای در حال افزایش است و دو سوم از دانشجویان کالج در یک مطالعه آن را نشان می دهند. بنابراین وکال فرای می تواند در تمامی محدوده ها استفاده شود که کمک می کند تارها به یکدیگر نزدیک شده و به هم وصل شوند در نتیجه می تواند صدایی را که تحت فشار زیادی قرار گرفته است را باز کند.

زنان جوان و وکال فرای:

یک مثال کلاسیک از وکال  فرای، هنگامی است که می خوابید، بدن در حالت ریلکسی قرار می گیرد که می تواند انرژی از دست داده ی خود را بازیابد، در وکال فرای نیز چون تارها در وضعیت ریلکسی قرار دارند، باعث ریکاور شدن صدا می شود. زمانی که تارهای صوتی از حالت استراحت در می آیند، به آهستگی می لرزند، تا زمانی که ما آنها را با صحبت کردن، زمزمه کردن یا خواندن تکان می دهیم. برای اینکه صدای سالم تری داشته باشید، روز خود را با وکال فرای از طریق تکنیک هامینگ بصورت کاملا سبک شروع کنید این عمل باعث می شود صدایتان به شکل سبک و راحتی در بیاید. بهترین صدای شما درحال انتظار است کارمن فاکت ، استاد زبان شناسی در کالج پیتزر در کلارمونت، کالیفرنیا،  می گوید: “اگر زنان از وکال  فرای استفاده کنند، بلافاصله به عنوان ناامن، عاطفی و حتی احمقانه تفسیر می شود. حقیقت این است: زنان جوان زبان ویژگی ها و استفاده از آنها به عنوان ابزار قدرت برای ایجاد روابط استفاده می کنند. مارک لیبرمن، زبان شناس  دانشگاه پنسیلوانیا، گفت: زنان احتمالا نیمی از نسل آینده هستند بنابراین استفاده از وکال فرای  چه چیزی را نشان می دهد؟ زنان از آن برای مقاصد مختلف استفاده می کنند.، پاتریشیا یوآسا سخنگوی زبان شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، آن را نتیجه طبیعی از کاهش زنان صدای توصیف کرده است. 

 معنای وکال فرای یا صدای بم و گرفته

“تغييرات كيفي  در كلاس هاي زبان شناسی بسيار معني دار هستند. صداهاي خشك (و يا وکال فرای) غالبا يک جمله ، مرزهاي زباني مانند انتهاي جملات يا تغييرات عمده موضوعي … برجسته مي كند ،جودی کریمان و دیانا سیدیتس، مبانی مطالعات صوتی: رویکرد بین رشته ای برای تولید صوتی و ادراک. 

صدای خشک 

مانند صدای نفس، این صدا نیز به عنوان ابزاری برای سن، جنسیت و تمایز اجتماعی استفاده می شود و در مقابل تناقض واجی با برخی از زبان های جهان مورد استفاده قرار می گیرد.حداقل فرکانس  اصلی وجود دارد که در زیر آن صدای مودال دیگر نمی تواند ادامه یابد – معمولا حدود یک چهارم از افراد بطور متوسط ​​بنیادی  صحبت می کنند. در این مرحله ماهیت فونتیک تغییر می کند . در این مرحله ماهیت فونتیک تغییر می کند و فرد شروع به استفاده از صدای خشن می کند، که صدای وکال فرای نام دارد.. این عمل اجازه می دهد تا جلوه های صوتی برای مدت زمان بیشتری از چرخه فونتیک باقی بماند تا در صدای مودال. . .، فقط اجازه می دهد یک انفجار کوچک از هوا از حنجره خارج شود.برای کاهش وکال فرای پیشنهاد میشود تا با تن صدای بلندتری صحبت کنید. قبل از شروع سخنرانی یا ارائه مطلب، جملات مختلف آن را تمرین کنید و سعی کنید آنها را با تن صدای بلندتری نسبت به تن صدای همیشگی بیان کنید در سال 1833 پزشک آمریکایی جیمز راش، سعی کرد انواع مختلفی از صداها را تشخیص دهد – زمزمه،  صدای طبیعت، فالستو، ناروتو، خشن،   صاف، کامل، نازک، بلند و باریک. تا سال 1970، آوا شناسان   انواع متفاوتی از اصوات صدا را مثل صدای زمزمه، صدای خشن، صدای خنجر، صدای شلوغ یا ضعیف، بررسی کردند اصطلاحات تخصصی دیگری  وجود دارد، کلماتی که به هیچ وجه تعریفی سازگاری ندارند. ما در حالت ناسازگاری اصطلاحات هستیم و بعضی از ما قادر به توصیف صدا در کلمات نیستیم  زیرا  بسیار مبهم اند.

1 دیدگاه دربارهٔ «صدای گرفته و بم (صدای خشن)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن