تارهای صوتی

تارهای صوتی چگونه کار می کنند؟

فونیشن چیست؟

درک کردن نحوه عملکرد تارهای صوتی می تواند چشم اندازی همه جانبه به شما ارائه کند و کیفیت آواز خواندن شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

تعریف ساده‌‌‌‌ای از فونیشن

فونیشن به عنوان صدای شما تعریف می شود. صدا از طریق باز و بسته شدن تارهای صوتی به دلیل حرکت هوا از سمت ریه‌ها به وجود می‌آید. مقاومت عضلانی شکل گرفته در حنجره نوع صدای ایجاد شده را مشخص می‌کنند.

تارهای صوتی چگونه باز و بسته می‌شوند؟

قانون برنولی، که چگونگی حرکت هواپیما در آسمان را شرح می‌دهد، چرایی باز و بسته شدن تارهای صوتی را نیز توجیه می‌کند. بر اساس این قانون، هوایی که با سرعت کمتری حرکت می‌کند فشار بیشتری دارد. زمانی که فاصله بین تارهای صوتی کاهش می‌یابد مانند اتوبانی است که تعداد باندهایش از 4 به 1 کاهش یافته است. قبل از رسیدن به محل باریک شدن مسیر، اتومبیل‌ها سرعت خود را کم کرده و آماده ورود به مسیر جدید می‌شوند. همین اتفاق هنگام عبور هوا از تارهای صوتی اتفاق می‌افتد. وقتی فاصله میان تارهای صوتی کم است، پشت آن‌ها فشار به وجود می‌آید. با افزایش فشار هوا تارهای صوتی باز می‌شوند. مقاومت عضلانی در قانون برنولی صدای ایجاد شده در حنجره را دستکاری می‌کند.

کاملترین مجموعه آموزش خوانندگی 

استفاده از کاغذ و لب عملکرد تارهای صوتی را بازسازی می‌کند

دو برگه کاغد را روی هم قرار داده و مقابل دهانتان به صورت عمودی نگه دارید. سعی کنید با فشار هوا را از بین دو کاغذ عبور دهید. برخلاف انتظار  این کار باعث می‌شود کاغذها به صورت آزادانه در کنار هم تکان بخورند که نشان دهنده نحوه عملکرد تارهای صوتی در حنجره هستند. به کمک روش دیگری نیز می‌توان این آزمایش را انجام داد. لب‌هایتان را روی هم قرار دهید و هوا را از دهانتان خارج کنید.

آناتومی حنجره

تارهای صوتی چگونه صدای بلند تولید می‌کنند

توجه داشته باشید که لرزش کاغذها روی هم صدای چندانی تولید نمی‌کند. اما لرزش تارهای صوتی صدای بیشتری تولید می‌کنند و دلیل آن وجود حفره‌های رزونانس در بدن انسان است. هر سیکل صدا، فشار هوایی پشت تارهای صوتی ایجاد می‌کند که باعث فاصله گرفتن تارها از یکدیگر می‌شود. هر پف هوا مانند ضربه‌ای روی طبل عمل می‌کند. هر ضربه روی طبل باعث ایجاد لرزش در سطح ساز می‌شود. اینکه سطح ساز با چه سرعتی لرزش می‌کند بیانگر گام صداست.

تارهای صوتی کجا قرار دارند؟

حنجره که به آن جعبه صدا نیز می‌گویند داخل گلو و جایی که لوزه‌ها وجود دارند قرار گرفته است. حنجره تارهای صوتی را درون خود جا داده و از آن‌ها محافظت می‌کند. عضلات زیادی در این ناحیه وجود دارند که به تولید صدا کمک می‌کنند؛ اما وظیفه اصلی بر عهده عضله وکالیس است. استفاده از عبارت فعالیت حنجره‌ای برای توصیف سیکل صداسازی بسیار دقیق‌تر و درست‌تر است به این دلیل که تمام عضلات موجود در حنجره که به صداسازی کمک میکنند را در بر می‌گیرد.

دانستن نحوه عملکرد تارهای صوتی چه کمکی به خوانندگی می‌کند؟

با دانستن نحوه عملکرد تارهای صوتی، خواننده‌ها میتوانند آستانه تنفس خود را پیدا کنند. در آستانه تنفس، مقاومت عضلانی و قانون برنولی به توازن بسیار خوبی می‌رسند که نتیجه آن صدایی رساتر و گیراتر خواهد بود. اگر صدای شما گرفته به نظر می‌رسد یعنی مقاومت عضلانی زیادی در تارهای صوتی وجود دارد. برای پیدا کردن آستانه تنفس خود آوای « اَه» را در گام پایین بخوانید و به مرور زمان همین نت را در گام‌های بالاتر بخوانید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که دیگر قادر به خواندن گام بالاتری نیستید. آستانه تنفس جایی است که هرچه مقاومت عضلانی در حنجره را بیشتر می‌کنید، صدای بلندتری تولید نمی‌شود.   

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن