خوانندگی

چطور بدون آسیب زدن به تارهای صوتی با صدای بلند آواز بخوانیم ( 5 تکنیک برتر در این زمینه)

آواز خواندن با صدای بلند، قدرت، کنترل… کدام خواننده ای است که نخواهد این توانایی ها را داشته باشد؟ اما چطور می توان بدون آسیب زدن به تار های صوتی، این کار را انجام داد؟

تمام این کارها به تکنیک شما باز می گردد. موضوعات اولیه در زمینه مکانیک تارهای صوتی شما وجود دارد که باید نسبت به آن ها آگاهی داشته باشید تا بتوانید بدون آسیب زدن به صدای خودتان با صدای بلند آواز بخوانید. به صورت طبیعی، بهترین راه یاد گرفتن این تکنیک، تمرین کردن با یک مربی حرفه ای خوانندگی است که می داند چطور آواز خواند با صدای بلند (به روش امن و سالم) را به شما آموزش دهد و بتواند در این راه، شما را پیش ببرد. اما این مقاله می تواند یک نقطه شروع خوب برای تمرین حرکات و آماده شدن در این مسیر باشد. آواز خواندن با صدای بلند، تکنیکی است که شما نمی توانید خودتان به تنهایی آن را یاد بگیرید زیرا ماهیت مکانیکی و جهت بسیار خاصی برای هر صدا، مورد نیاز است تا فرد بتواند به این تکنیک دست پیدا کند.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که حتی اساتید خوانندگی نیز با آن رو به رو هستند، شناسایی کردن مشکلات مکانیکی فردی است که در صدای هرکس وجود دارد. بیایید کار را با صدای فیزیکی یک فرد شروع کنیم که متشکل از عضلات و تنفس و هماهنگی صحیح بین این دو می باشد. نکته دوم این است که ابزاری که در اختیار شما قرار دارد یعنی عضلات و تنفس و  تار های صوتی شما، ابزاری پنهان از دید شما هستند در نتیجه شما واقعا باید یک معما را حل کنید تا بتوانید این مشکل را رفع کنید!

اولین چیزی که ما بررسی می کنیم، ویژگی های مکانیکی صدای خواننده است. ما بررسی می کنیم که خواننده ها از چه ماهیچه ای استفاده می کنند و یا بعضی اوقات، بیش از حد از آن ها کار می کشند؟ چه تنش هایی باعث محدود شدن صدای آن ها ، و کاهش قدرت کنترل آن ها می شود؟ آیا خواننده ها به درستی تنفس می کنند؟ آیا دیافراگم آن ها در قفسه سینه آن ها قفل شده است؟ هر خواننده ممکن است از عضلات خاصی در سیستم صوتی خودش، بیش از اندازه یا کمتر از اندازه مورد نیاز ، استفاده کند. این عضلات شامل این موارد می باشد : زبان ، چانه، عضله های حنجره ای، گردن، دیافراگم و شکم – همچین مشکلات موجود در حالت ایستایی بدن بعضی از خواننده ها  نسبت به تراز بدن، باعث می شود که مشکلات بیشتری هم در کار شکل بگیرد.

خبر خوب این است که برای تمام مشکلات، یک مسیر و یک راه حل وجود دارد. ما هیچ وقت خواننده ای را ندیده ایم که با استفاده از تکنیک صحیح نتواند همه چیز را درست کند و آزادی عمل و قدرت صدای خودش را به دست بیاورد. بله ، قطعا هر صدایی محدودیت های خودش را دارد اما با تمرین، اندکی نظم و اراده، شما می توانید به مقصد مورد نظر خودتان برسید.

در ادامه 5 تکنیک برتر برای آواز خواندن با صدای بلند بدون آسیب زدن به تار های صوتی را در اختیار شما قرار می دهیم:

1- قدرت صوتی

بدون داشتن یک قدرت صوتی اولیه، شما نمی توانید به صورت صحیح و یا به صورت ایمن ، با صدای بلند آواز بخوانید. قدرت صوتی اولیه از آواز خواندن و تمرین کردن با تکنیک های صوتی ایجاد می شود. آواز خواندن به روش نادرست باعث می شود که صدای شما ضعیف شود و قدرت خودش را از دست بدهد.  تمرین کردن با تکنیک های صحیح صوتی باعث می شود که کشش موجود در تار های صوتی شما بهتر شده و صدای شما قوی تر شود. ما یک سیستم صوتی را به شما آموزش می دهیم که باعث می شود قدرت صوتی شما به صورت همیشگی و دائم، افزایش پیدا کند.

2- زبان پایین، نرم کام بالا

وقتی شما یک خواننده بزرگ را می بینید که یک نوت را با قدرت می خواند، کل گلوی آن ها باز می شود و شما می توانید لوزه های او را هم ببینید! این بدین علت است که پشت زبان آن ها پایین است – و در واقع این جایگاه صحیح زبان در زمان آواز خواند با صدای بلند است. زمانی که زبان پایین می رود ( به غیر از زمانی که برای بیان حروف صدا دار که نیازمند بالا آمدن زبان هستند زبان بالا می آید، به خصوص برای حروف دارای ای) ، این پایین آمدن زبان به خواننده کمک می کند تا یک فشردگی حنجره ای را ایجاد کند که باعث می شود او نسبت به افزایش در فشار هوا، کنترل داشته باشد. زمانی که قسمت پشت زبان پایین بماند، همراه با بالا رفتن نرم کام ، صدا می تواند یک فریاد قوی تر را ایجاد کند. نگاه داشتن پشت زبان در قسمت پایین زمانی که آواز می خوانید، تکنیکی است که شما می توانید بر روی صدای خودتان به راحتی تمرین کنید. این تکنیک چیزی نیست که شما بتوانید فوری به آن دست پیدا کنید و هیچ وقت هم نباید به زور این کار را انجام دهید. در واقع از طریق تمرین و تکنیک های صحیح، شما می توانید کاری کنید که زبان شما بدون نیروی زیاد ، در زمان آواز با فریاد پایین بماند بدون این که بخواهید فشار زیادی به عضله های خودتان وارد کنید. سپس این کار در حافظه عضلات شما ذخیره می شود. این کار مانند یادگیری دوچرخه سواری می باشد. نخست، شما تعادل خودتان را از دست می دهید و زمین می خورید تا زمانی که بتوانید تعادل خودتان را حفظ کنید  و سپس این روش حفظ تعادل به حافظه عضلانی شما تبدیل می شود. در صورتی که خواننده یک تکنیک صحیح را آموزش دیده باشد، می تواند زبان خودش را بدون زور زیاد، کنترل کند. جایگاه زبان به خواننده کمک می کند تا حنجره خودش را پایین نگاه دارد و این موضوع باعث می شود که صدا به صورت فریاد کنترل شده خارج شود و خواننده می تواند فشار و حجم و قدرت صدای خودش را کنترل کند.

تمرین های گرم کردن صدا ، یکی از بهترین مراحل برای شروع این تمرین است.  در این تمرین ها نخست ما حنجره را پایین و نرم کام را بالا نگاه می داریم تا این تکنیک ها به صورت امن و صحیح، تمرین شوند. تمرین روزانه باعث می شود که شما هم بتوانید به این تکنیک ها دست پیدا کنید.

3- حالت قرار گرفتن بدن

تراز بدن تاثیر بسیار زیادی بر روی آواز خواندن با صدای بلند دارد. حالت ایستایی بسیاری از افراد اندکی خمیده است و شانه ها به سمت جلو هستند و سینه اندکی به داخل رفته است.  این کار برای آواز خواندن، مشکل ایجاد می کند. بالا آوردن ترقوه به صورتی که سر بر روی بدن تراز شده باشد ( نه این که جلوتر از بدن قرار داشته باشد) یکی از مهم ترین موضوعات برای اجرای آواز با صدای بلند بدون فشار زیاد می باشد.

  • در حالی که پاهای شما به عرض کمرتان باز شده است، بایستید.
  • زانوهای خودتان را نرم کنید تا قفل نشوند.
  • از بالا تنه و کمر، سعی کنید بدن خودتان را به بالا بکشید
  • پشت گردن خودتان را به سمت سقف بکشید، مانند این که می خواهید از پشت دیوار سرک بکشید.
  • شانه های خودتان را به سمت عقب و پایین نگاه دارید.
  • چانه خودتان را اندکی به سمت پایین و داخل نگاه دارید.
  • سیب گلوی خودتان را بین چانه و گلوی خودتان نگاه دارید.

وقتی که تکنیک های روزانه صوتی خودتان را تمرین می کنید سعی کنید این حالت را حفظ کنید و کم کم این حالت به حافظه عضلانی شما تبدیل می شود. برای کمک بیشتر، می توانید تکنیک الکساندر را مطالعه کنید.

کاملترین پکیج آموزش خوانندگی

 

4- نقطه پشتیبانی

یکی از مهم ترین نکات برای آواز خواندن با صدای بلند به روش امن و صحیح، استفاده از پشتیبانی صحیح است. شما نباید همیشه از گلوی خودتان فریاد بزنید زیرا این کار باعث می شود به مرور زمان و حتی ناگهانی، صدای شما آسیب ببیند. بهترین روش این است که به جای این که با گلوی خودتان فریاد بزنید، از بدن خودتان کمک بگیرید.

در تکنیک های صوتی، نقطه پشتیبانی به نقطه بیشترین تنش عضلانی تجربه شده در طول آواز خواندن اشاره دارد. بسیاری از خواننده ها که تکنیک صوتی خوبی ندارند احساس می کنند که این نقطه پشتیبانی ، پشت گلو و یا گردن شان قرار گرفته است (  و شاید هر دو).

در تکنیک های صوتی صحیح، شما تمرین می کنید تا نقطه پشتیبانی را پشت ترقوه یا قفسه سینه خودتان حس کنید و همین موضوع باعث می شود که فشار و تنش از روی گلو، گردن و فک شما برداشته شود.

ما این کار را با تکنیکی با نام فشار ترقوه، تمرین می کنیم. ما  حدودا دو اینچ یا بالاتر از ترقوه، فشاری را بر روی سینه ایجاد می کنیم. شما می توانید انگشت های خودتان را به صورتی که پشت آن ها به سمت سینه است، روی سینه قرار دهید. سپس وقتی که سینه شما بالا می آید ( بدن این که پشت شما قوس بخورد) ، فشار را بر روی سینه خودتان ایجاد کنید و سعی کنید شانه های شما آرام باشد و به سمت عقب و پایین متمایل باشد و گردن و گلوی شما هم باید در حالتی بدون تنش قرار داشته باشد. به بیان دیگر، تنها تنشی که حس می کنید باید فشاری باشد که بر روی سینه شما قرار دارد در حالی که سر و گردن شما بدون تنش باقی می ماند.

شما این تکنیک را تمرین کنید و در عین حال، سعی کنید یک تمرین تنفس را هم انجام دهید به این صورت که 10 دم  و بازدم آرام را انجام دهید بدون این که سینه شما پایین برود. اجازه دهید که فشار انگشت های شما کار خودش را انجام دهد و سینه شما را بالا نگاه دارد. هر چه این فشار بیشتر باشد ، بالا نگاه داشتن سینه برای شما راحت تر خواهد بود. سعی کنید در طول دم و بازدم، سینه خودتان را بالا نگاه دارید.  این کار برای آموزش عضلات یک تمرین بسیار خوب می باشد زیرا باعث می شود این تکنیک در حافظه عضلات شما حفظ شود. به یاد داشته باشید وقتی که شما بر روی سینه خودتان فشار می آورید، حتما باید پشت گردن شما آرام و بدون تنش باشد.

نکته : اجرای تمرین شنا به صورت روزانه می تواند عضلات سینه ای شما را قوی کند که این موضوع، در زمینه آواز خواندن با صدای بلند به شما بسیار کمک می کند.

ورزش

5- تنفس دیافراگمی

چهار تمرین بالا شروعی برای تمرین تنفس با دیافراگم می باشد. زمانی که سینه بالا می آید و این جایگاه در قسمت بالا در کل دم و بازدم حفظ می شود، دیافراگم به صورت طبیعی پایین می رود.

گام بعدی تمرین قسمت شکمی ( پایین  و بالا) همراه با قسمت قفسه سینه و پشت می باشد. فرض کنید شما یک حلقه ورزشی دور  نیم تنه خودتان دارید. یا فرض کنید که نوار پلاستیکی دور بدن شما ، تقریبا 2 تا 3 اینچ زیر سینه های شما کشیده شده است. حالا فرض کنید که این حلقه یا نوار ، وقتی که شما نفس خودتان را داخل می دهید، هر دفعه ¼ اینچ باز می شود. این تمرینی است که برای کشش عضله های واقع در میان دنده ها انجام میدهید . این عضلات دور دنده های شما قرار دارند و باعث می شوند که دیافراگم شما باز شود و هوا را به صورت عمقی به داخل ریه های شما می کشد.

بعضی از شما به خوبی این پایین رفتن دیافراگم را حس می کنید. بعضی هم ممکن است یک حس گرفتگی و تنگی در عضلات مختلف مانند پشت، شکم و گردن و فک احساس کنند. این احساس مبتنی بر تنش در بدن شما و محدودیت های موجود برای حرکت دیافراگم می باشد. در صورتی که شما واقعا در انجام این تمرین با مشکل رو به رو هستید، هول نکنید. شما می توانید با کمی تمرین، نفس خودتان را آزاد کنید.

شما این کار را اول با تمرین های تنفس انجام دهید تا حافظه عضلانی مطلوبی شکل بگیرد. سپس تمرین حلقه یا نوار که در بالا توضیح دادیم را با 10 دم و بازدم  به مدت  10 شماره انجام دهید. 10 شماره دم و 10 شماره بازدم را تکرار کنید. شما باید خیلی آرام از طریق دهان نفس بگیرید مانند این که هوا را از طریق یک نی به داخل می کشید سپس  تا 10 بشمرید و سپس سعی کنید حلقه فرضی دور بدن خودتان را کاملا باز کنید. سپس  به آرامی با یک صدای « سسسسسسسسس» با ده شماره، بازدم را انجام دهید. این کار به شما کمک می کند تا در طول تمرین ، هوا را کنترل کنید و صدای شما را برای کنترل تنفس بهتری در طول آواز خواندن، آماده می کند.

در صورتی که شما واقعا در انجام این تمرین مشکل دارید، می توانید روی زمین دراز بکشید و تمرین تنفس را انجام دهید و در عین حال، دستان خودتان را بر روی شکم خودتان قرار دهید. همچنین شما می توانید بر  روی یک صندلی نشسته و آرنج ها و زانو و مچ دست خوتان را پایین نگاه دارید و اندکی پشت خودتان را قوز کنید. سپس به آرامی نفس خودتان را به پشت خودتان فشار دهید. این کار باعث می شود که دیافراگم با وجود تنش هایی که مانع جابجایی آن می شود، حرکت کند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن