استرس اجرا

7 توصیه برای غلبه بر استرس اجرا

استرس اجرا یکی از دغدغه های هر خواننده ای است. من هم هنگام اجرا نمی توانستم زمان را به خاطر داشته باشم، وقتی از انجام کاری در یک گروه ترس داشتم. چرا؟ این ترکیبی از تجربه و نگرش است. من از افکار زیر استفاده کردم تا بر بسیاری از ترس ها غلبه کنم نه فقط در جهان موسیقی. امیدوارم این پیشنهادات به شما نیز کمک کند.

1- بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد:

بدترین حالت ناخوشایندی که می توان تصور کرد اتفاقی است که در صحنه اجرا برایتان رخ دهد. در این حالت کلماتی را که می خواستید ادا کنید فراموش کرده و مانند یک فرد گنگ همانجا می ایستید. خیلی زود یا دیر خود را خجالت زده و شکست خورده می پندارید. در این حالت مخاطب یا بیرون می رود یا غذایش را پرت می کند. در این صورت، از دست دادن شغلتان حتمی است. اکنون به کودکان گرسنه در آفریقا یا آشویتس فکر کنید. چشم انداز! در این حالت؛ شما تحت آزار یا اراده خود قرار ندارید. بدترین ترس شما این نیست که همه چیز بد باشد! شما در معرض ریسک قرار دارید، اما نه به اندازه سربازی که در میدان جنگ قرار دارد. داشتن یک چشم انداز درست در زندگی، بسیار ساده تر از بی اعتنایی است. حتی اگر شغلتان را از دست  دهید، کسی را پیدا می کنید و احتمالا یکی دیگر را نیز پیدا خواهید کرد. این حتی می تواند یک حالت بهتر باشد.

2- اظهار نظر قطعی:

شما مجبور نیستید در مقابل یک آینه قرار بگیرید، به چشمانتان خیره شوید و به خود دلایل نامطلوب ویژگی های مثبت تان را بگویید. حتی نوع  مرموزی را پیدا می کنیم و با اعتماد به نفس بیش از حد به سردسته زنان خواننده اپرا می گوییم که هیچ کس نمی خواهد با تو کار کند. اما، اگر به آن اعتقاد نداشته باشید، به فضا  اجازه دادید به یک واقعیت تبدیل شود.  نکته کلیدی، این است کشف آنچه که می خواهید تغییر دهید. آنگاه می توانید نظرتان را اثبات کنید. هنگامی که تلاش می کنید بر اضطرابی غلبه کنید، سعی کنید یک دقیقه  وقت بگذارید تا منبع ترس را پیدا کنید و آن را به اظهار نظرتان اضافه کنید. مثلا اگر از آنچه که دیگران فکر می کنند ترسیدید، ممکن است کلمات را تکرار یا به آن  فکر کنید،  من می پذیرم که نمی توانم همه را راضی کنم و کسانی هستند که به اجرایم اعتقادی ندارند، اجازه می دهم نظراتشان را بازگو کنند یا وقتی کسی من در مورد آواز خواندم نظر منفی دارد، به خودم یادآوری خواهم کرد که کار من در حال پیشرفت است و آنها تلاش می کنند که به من کمک کنند.

شروع آواز 

3- ورزش بدنی:

نه تنها کار کردن به شما یک ابزار سالم برای آواز خواندن می دهد، بلکه در واقع به شما کمک می کند تا بر ترس تان غلبه کنید. در شروع کار، هورمون آندورفین از بدن آزاد می شود. این  هورمون بدن شما را تنظیم می کند تا درباره ی عملکرد های آینده خود مثبت تر فکر کنید. علاوه بر این با توجه به کلینیک مایو، کار کردن به شما کمک می کند تا با استرس مقابله کنید، اعتماد به نفس خود  را افزایش داده و به شما در خواب شبانه کمک می کند این مزیت ها به شما کمک خواهد کرد حین اجرای نمایش یا انجام کار بر ترس تان غلبه کنید.

 4- بر ارائه خدمات تمرکز کنید:

ممکن است مفهوم از دست دادن زندگی تان را برای پیدا کردن آن شنیده باشید؟ به نظر می رسد عجیب باشد، اما در یک وضعیت عملکردی کار می کند. غرق در افکار خود شدن برای یک خواننده زیان آور است. به جای فکر کردن در مورد آنچه که دیگران در مورد شما فکر می کنند، روی پیام خود تمرکز کنید. آنچه که  از مردم  می خواهید این است که آهنگ های شما بدستشان برسد؟ گاهی اوقات آنقدر ساده است که مایلید مردم از شادی لذت ببرند یا اینکه آنها می خواهند بدانند که تنها کسانی نیستند که رنج می برند و عصبانی هستند. سرگرمی تنها در مورد شما نیست! هنگامی که خودتان را از قاب تصویر بیرون می آورید، دیگر از آنچه که دیگران فکر می کنند یا اینکه اشتباهی را مرتکب شده اید؛ هراسی ندارید.

5- موسیقی تان را تمرین کنید:

هنگامی که آماده می شوید، خیلی کمتر از شما انتظار می رود از شکست ناراحت شوید. تمرین موسیقی خود را کامل و با شدت انجام دهید. تصور کنید یک مخاطب بزرگ به شما گوش می دهد و بیشتر بخوانید. در صورت امکان، در فضای کاری که در آن انجام می شود، تمرین کنید. آواز خواندن آرام در آن محل باعث می شودبا  اعتماد به نفس  بیشتر ی آن را  انجام دهید. برای برخی از افراد ممکن است پنج بار تکرار شود تا آهنگ بدستشان بیاید و برای دیگران ممکن است صد بار تکرار شود. شما می خواهید به همان اندازه که لازم است احساس کنید که موسیقی را آموخته اید و آماده انجام آن هستید.

آواز

6- اجرای تمرین:

به عنوان یک مبتدی، شما باید فرصت های مناسب را برای حضور در برابر مردم داشته باشید. مبتدی ها مجاز ند اشتباه کنند و معمولا نزدمخاطبان تان متشکل از دوستان، خانواده و آشنایان   راحت تر آواز می خوانید. همانطور که پیشرفت می کنید، ریسک ترس   بیشتر می شود. مخاطبان شما  از قشرهای مختلف هستند، شاید اساتید و منتقدان به آواز شما گوش دهند.   وقتی مردم شروع به   شنیدن  آوازتان می کنند ، به طور طبیعی بیشتر از شما انتظار دارند. این فشار بیشتر بر شماوارد می کند از آنجا که مهارت های سرگرم کننده شما با هر عملکرد افزایش می یابد، یافتن  فرصت های  بیشتر برای اجرا   به عنوان یک مبتدی مهم و حیاتی است. ممکن است فکر کنید فرصت پیدا کردن سخت است، اما این کار آسان به نظر می رسد مانند خواندن کارائو ( پخش موسیقی بی کلام)  یا درخواست چند دوست برای گوش دادن به آوازتان.

7- خودتان را موفق ببینید

اکنون در جایگاهی قرار دارید که می تواند بدترین چیز اتفاق بیافتد ، پیش بینی کنید چه اتفاقی می افتد وقتی که به پتانسیل کامل خود برسید. هیچ کس نمی تواند ساختمان کلیسای جامع را بدون استخدام معمار برای اولین بار طراحی کند. هنگامی که شما زمان را برای  عملکرد برجسته تان تجسم می کنید،   طرحی برای موفقیت صدای تان ایجاد کرده اید وقتی که من خودم را در بهترین حالت   تصور میکنم، از لحاظ ذهنی خودم را آماده  اجرا می کنم و طوری آواز می خوانم که از لحاظ فنی درست  همراه با زیبایی و قدرت باشد. من مخاطبان را با سرمایه گذاری عاطفی  ام تحریک می کنم. هنگامی که  می توانید این کار را انجام دهید، احتمال موفقیت بیشتری در زندگی واقعی تان وجود خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن