نشانه ها و روش های درمان درد حنجره

وقتی که انسان عمل بازدم را انجام می دهد، عبور هوا از گلو و تارهای صوتی باعث باز شدن دهان و بینی می شود. در زمان صحبت کردن نیز تارهای صوتی دچار لرزش شده و تولید صدا می کنند. درد حنجره و گرفتگی صدا زمانی در انسان رخ می دهد که این روند با اختلال مواجه شود و بعد از آن لازم است که از روش های گوناگونی برای درمان این عارضه استفاده کند. در همین راستا در این مقاله عوامل و دلایل درد حنجره و گرفتگی صدا و روش های درمان آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

درد حنجره و گرفتگی صدا چیست و چگونه به وجود می آید؟

وقتی که انسان در حال صحبت کردن باشد، تارهای صوتی به لرزش در می آیند و بر اثر آن صدا تولید می شود. ریه، حنجره و دهان از جمله اعضای بدن هستند که تولید صدا به کمک آنها صورت می گیرد، از این رو هر گونه آسیب دیدگی و اختلال در عملکرد این اعضا باعث ایجاد مشکل در صحبت کردن انسان شود. زمانی که انسان نمی تواند به حالت عادی و همیشگی خود صحبت کند، گفته می شود که فرد دچار گرفتگی صدا شده است که این گرفتگی در بسیاری از مواقع با درد حنجره همراه می باشد.

علائم و نشانه های التهاب حنجره

درد حنجره و گرفتگی صدا ممکن است که بر اثر بیماری التهاب حنجره رخ داده باشد در این صورت علائم آن؛ گرفتگی صدا، درد در حنجره، خس خس در هنگام تنفس، مشکل در تنفس، خشکی گلو، صدای ضعیف، اخلال در بلع و بلع دردناک می باشد. البته لازم نیست که یک فرد تمام علائم فوق را داشته باشد تا متوجه شود که به بیماری التهاب حنجره مبتلا شده است. بلکه وجود چند نمونه از این علائم می تواند به دلیل التهاب حنجره رخ داده باشد.

علت درد حنجره

درد حنجره و گرفتگی صدا به دلایل گوناگونی ممکن است رخ دهد. به عنوان مثال کمک کاری تیروئید یکی از مهمترین دلایل بروز درد حنجره و گرفتگی صدا می باشد. علاوه بر این، در صورتی که حنجره انسان به طور مداوم و بیش از حد معمول تحریک شود، باعث می شود که فرد بعد از مدتی در ناحیه حنجره احساس درد کند و متوجه شود که صدایش مانند سابق واضح و رسا شنیده نمی شود. بر اثر این اتفاق اسید معده به مری برمی گردد که اصطلاحا به آن رفلاکس معده –مری گفته می شود که در نتیجه آن صدای انسان دچار گرفتگی می شود.

یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث درد حنجره و گرفتگی صدا شود، سینوزیت مزمن می باشد. در این نوع سینوزیت برخلاف سینوزیت حاد، فرد بیمار در ناحیه سر خود احساس درد نمی کند، بلکه به دلیل ترشحات مداوم سینوس از پشت حلق، حنجره تحریک می شود و در نتیجه در این ناحیه احساس درد می کند. از عوامل دیگری که می تواند بر درد حنجره و گرفتگی صدا نقش داشته باشد، می توان به انواع بیماری قفسه سینه اشاره کرد. به طور کلی هر نوع بیماری در قفسه سینه ممکن است خود را به صورت گرفتگی صدا نشان دهد. به طور مثال بیماری آسم و یا انواع ضایعات خوش خیم و بدخیم در ناحیه ریه بر اثر فشاری که به عصب طناب صوتی وارد میکنند، به گرفتگی صدا خود را نشان می دهند.

علاوه بر این کوچکترین مشکل و اختلال در ریه ممکن است که با درد حنجره و گرفتگی صدا همراه باشد. علاوه بر موارد گفته شده، این احتمال وجود دارد که انسان بعد از یکسری عمل های جراحی و بیهوشی عمومی با گرفتگی صدا و درد حنجره مواجه شود. چرا که در بسیاری از مواقع ممکن است لوله هایی که برای ورود گازهای بیهوشی به ریه، در داخل حنجره قرار داده می شوند، طناب صورتی را ملتهب کنند که بر اثر این اتفاق بعد از عمل جراحی و به هوش آمدن ممکن است که فرد با گرفتگی صدا مواجه شود. با توجه به این احتمال گرفتگی صدا در زنانی که به صورت سزارین زایمان می کنند، بیشتر می باشد.

آیا عوامل موضعی باعث درد حنجره می شود؟

علاوه بر انواع بیماری ها و اختلالاتی که ممکن است به درد حنجره و گرفتگی صدا منجر شود، یک سری عوامل موضعی نیز ممکن است در طناب صوتی انسان تغییراتی ایجاد کنند. به عنوان مثالی افرادی که سیگار می کشند و یا به طور مداوم از صدای خود استفاده می کنند، بیشتر در معرض خطر تورم طناب صوتی قرار دارند. در صورتی که این تورم در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می تواند با درمان های علامتی از پیشروی آن جلوگیری کرد و حتی آن را به طور کامل بهبود دارد. بدین صورت که اگر فرد در مراحل ابتدایی، این تورم را تشخیص دهد می تواند با کاهش مصرف سیگار و همچنین جلوگیری از فریاد زدن و استفاده مداوم این تورم را کاهش دهد. اما اگر در صورت بروز این تورم، فرد همچنان به فعالیت های خود؛ مانند خوانندگی و گویندگی ادامه دهد، ممکن است با مشکلات جدی و جبران ناپذیری روبرو شود که حتی به عمل جراحی نیاز داشته باشد.

راه های درمان درد حنجره و گرفتگی صدا

قبل از اقدام برای درمان درد حنجره و گرفتگی صدا در ابتدا باید علت آن مشخص شود. به عنوان مثال اگر گرفتگی صدا بر اثر عفونت دستگاه تنفسی فوقانی رخ داده باشد، معمولاً با خارج کردن این عفونت می توان گرفتگی صدا و درد حنجره را درمان کرد. افراد سیگاری با ترک سیگار خود می توانند درد در ناحیه حنجره را کاهش داده و گرفتگی صدای خود را درمان کنند. افرادی که بر اثر استفاده زیاد از صدا ( خوانندگان و گویندگان)، دچار گرفتگی صدا و درد حنجره شده اند، با متوقف کردن فعالیت های خود و استراحت دادن به حنجره و صدا می توانند به کاهش گرفتگی صدای خود کمک کنند.

مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان انواع التهاب های حنجره مناسب می باشد. اگر گرفتگی صدا بر اثر رفلاکس معده و یا آلرژی رخ داده باشد، با مصرف داروهای تجویز شده برای این بیماری ها، می توان درد حنجره و گرفتگی صدا را بهبود داد. در برخی از مواقع، مانند انواع تومورهای خوش خیم و یا پولیپ، درمان درد حنجره و گرفتگی صدا نیاز به جراحی بینی و جراحی حنجره دارد.

روش های خانگی درمان درد حنجره و گرفتگی صدا

ممکن است که گرفتگی صدا بعد از مدت کوتاهی (عفونت) درمان شود و یا اینکه مدت زمان زیادی (مزمن) باقی بماند که در چنین مواقعی با استراحت می توان این عارضه را درمان کرد. اما اگر گرفتگی صدا برای هفته ها و ماه ها طول بکشد، روش های خانگی برای درمان این عارضه توصیه نمی شود و بیمار حتماً باید به متخصص مراجعه کند.

خوردن مایعات در هنگام صحبت کردن و قرار دادن یک بخار ساز در منزل با مرطوب کردن هوایی که بیمار تنفس می کند، یکی از روش های خانگی درمان گرفتگی صدا می باشد. بهتر است که افراد مبتلا به این عارضه تا حد امکان از فعالیت هایی که به تار های صوتی فشار وارد می کند، مانند زمزمه کردن، آواز خواندن، فریاد زدن، گریه کردن و… به طور جدی خودداری کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن