تنفس در خوانندگی

ریه‌ها و تنفس در خوانندگی

ریه‌ها اعضای سیستم تنفسی هستند که به ما کمک می‌کنند اکسیژن مورد نیاز را وارد بدن و از آن خارج کنیم. در فرآیند تنفس، ریه‌ها اکسیژن را از طریق عمل دم از هوا دریافت می‌کنند. کربن دی اکسید تولید شده در اثر تنفس سلولی به وسیله عمل بازدم آزاد می‌شود. ریه‌ها همچنین نقش بسیار مهمی در دستگاه قلبی و عروقی دارند؛ چراکه محل تبادل اکسیژن با خون هستند. تنفس در خوانندگی نقش بسیار مهمی دارد. در ادامه شناخت ریه ها و نحوه کار آنها می تواند برای انجام تنفس صحیح شما در حین خواندن بسیار موثر باشد. تمرینات تنفسی را فراموش نکنید.

آناتومی ریه‌ها

هر فرد سالم دو ریه در بدن خود دارد که یکی سمت راست و دیگری در سمت چپ قفسه سینه واقع شده است. ریه سمت راست به سه قسمت تقسیم می‌شود در حالی که ریه سمت چپ تنها دو قسمت دارد. هر ریه به وسیله یک پوشش غشایی دولایه(پلورا) محاصره شده که آن را به قفسه سینه متصل می‌کند. فضای میان دو لایه پلورا به وسیله مایعی پر شده است.

مسیرهای جریان هوا در ریه‌ها

از آنجایی که ریه‌ها در قفسه سینه محبوس شده‌اند برای ارتباط داشتن با محیط بیرون نیازمند مسیرهای جریان هوا هستند. در ادامه سیستم‌هایی که در جابجایی هوا نقش دارند را بررسی می‌کنیم:

بینی و دهان: ورودی‌هایی که اجازه ورود هوا به ریه‌ها را می‌دهند. بینی و دهان همچنین اعضای اصلی سیستم بویایی هستند.

فریونکس(حلق): هوا را از طریق بینی و دهان به سمت لارنکس هدایت می‌کند.

لارنکس(حنجره): هوا را به سمت نای منتقل می‌کند. همچنین محل قرارگیری تارهای صوتی است.

نای: به دو بخش لوله‌های برونشیت راست و چپ تقسیم می‌شود که هوا را به ریه‌های راست و چپ می‌رساند.

برنشیل‌ها: لوله‌های برونشیت کوچکتری هستند که هوا را به کسیه‌های کوچکتری که آلوئول نام دارند می‌رسانند.

آلوئول: کیسه‌های برونشوییک که به وسیله مویرگ‌ها احاطه شده‌اند که سطح تنفسی ریه‌ها هستند.

ریه

ریه‌ها و سیستم گردش خون

ریه‌ها با همکاری قلب و سیستم گردش خون وظیفه رساندن اکسیژن به سلول‌های بدن را دارد. قلب خون را به سمت اندام‌های مختلف پمپاژ می‌کند و در ادامه خونی که اکسیژن خود را از دست داده را به ریه‌ها میفرستد. شریان‌های ریوی این خون را از قلب به ریه‌ها منتقل می‌کنند. این شریان‌ها از بطن راست شروع شده و به شریان‌های ریوی راست و چپ منتهی می‌شوند. شریان‌های ریوی سمت راست به ریه سمت راست و شریان‌های سمت چپ به ریه سمت چپ منتهی می‌شوند. شریان های ریوی از رگ های خونی کوچک تر به نام آرتروئین تشکیل می‌شوند که جریان خون را به مویرگ‌هایی که در اطراف آلوئول ریه حضور دارند، هدایت می کند.

تبادل گاز

آلوئول ها با یک لایه مرطوب پوشیده شده اند که هوا را در ریه ها حل می کند. دی اکسید کربن نیز از خون در مویرگ ها به کیسه های هوا آلوئول پخش می شود. خون غنی از اکسیژن به وسیله شریان‌های ریوی به قلب بازگردانده می شود. دی اکسید کربن به وسیله بازدم از ریه‌ها خارج می‌شود.

ریه‌ها و تنفس در خوانندگی

هوا از طریق روند تنفس به ریه ها منتقل می شود.  پرده دیافراگم نقش مهمی در تنفس دارد. دیافراگم لایه‌ای عضلانی است که حفره قفسه سینه را از حفره شکم جدا می کند. در حالت عادی این عضله به شکل گنبد است. در این حالت فضا را در حفره قفسه سینه محدود می کند. زمانی که دیافراگم منقبض می‌شود، به سمت پایین  و به سمت حفره شکم حرکت می کند و فضای حفره قفسه سینه را گسترش می دهد. این کار فشار هوا در ریه‌ها را کاهش می‌دهد که باعث می‌شود هوای محیط از طریق کانال‌های عبور هوا به ریه منتقل شود. به این فرآیند، دم گفته می‌شود. سپس زمانی که دیافراگم به حالت عادی باز می‌گردد، فضای داخل قفسه سینه را کاهش داده و باعث خروج هوا از ریه‌ها می‌شود. به این فرآیند بازدم گفته می‌شود. فرآیند تنفس که شامل دم و بازدم می‌شود بخشی از سامانه عصبی خودمختار بدن به شمار می‌رود. تنفس توسط یک منطقه از مغز به نام مدولا پلنگادا کنترل می‌شود. نورون ها در این منطقه مغز سیگنال هایی را به دیافراگم و عضلات بین دنده ها برای تنظیم انقباضاتی که روند تنفس را آغاز می کنند، می‌فرستند.

سلامت ریه‌ها

تغییرات طبیعی در عضلات، استخوان، بافت ریه و عملکرد سیستم عصبی در طول زمان، باعث می شود ظرفیت ریه انسان با افزایش سن کاهش یابد. برای داشتن ریه‌های سالم، بهتر است از مصرف سیگار و قرار گرفتن در معرض دود و سایر آلودگی‌ها جلوگیری شود. حفاظت از خود در برابر عفونت های تنفسی با شستن دست ها و محدود کردن مواجهه با میکروب ها در فصل سرما و آنفولانزا می تواند برای اطمینان از سلامت ریه مفید باشد. تمرین هوازی منظم یک فعالیت عالی برای بهبود ظرفیت ریه و سلامت است.

1 دیدگاه دربارهٔ «ریه‌ها و تنفس در خوانندگی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن