آواز خواندن بدون احساس درد در حنجره

هنگام آواز خواندن ، افزایش فشار روی تارهای صوتی یکی از روش‌هایی است که خواننده‌ها از آن برای خواندن نت‌های بالا استفاده می‌کنند که باعث ایجاد درد شدید در حنجره می‌شود. روش‌های بی‌ضرری برای این کار وجود دارند: آستانه نفس خود را بیابید. از تکنیک آواز پشت ماسک رزونانس استفاده کنید. نرم کام خود را به بالا حرکت دهید. اگر علی‌رغم استفاده از این روش‌ها باز هم درد احساس کردید، وقت آن رسیده تا با محدودیت صدایتان واقع‌بینانه‌تر برخورد کنید.

آستانه نفس

آستانه نفس در واقع یافتن کارآمدترین ترکیب بین خروج هوا و کشش تارهای صوتی است. می‌توانید آستانه نفس خود را با نجوا کردن آوای « اَه » پیدا کنید. حالا همین‌کار را با صدای بلندتر تکرار کنید و آنقدر ادامه بدهید تا به بیش‌ترین مقدار بلندی صدای خود برسید. آستانه نفس شما دقیقا همان نقطه‌ایست که بعد از آن توانایی افزایش بلندی صدای خود را ندارید. در این نقطه دردی در حنجره احساس نخواهید کرد و صدای شما بدون لرزش به گوش مخاطب می‌رسد. اگر دردی احساس کردید، میزان هوای خارج شده از ریه‌هایتان را افزایش دهید. تصور کنید هوای خارج شده از ریه‌هایتان در حجره شما می‌پیچد و از دهنتان خارج می‌شود.

بهترین پکیج کامل آموزش مدرن خوانندگی به زبان فارسی

آواز خواندن

آواز پشت ماسک رزونانس

یک روش برای افزایش بلندی صدا این است که تصور کنید صدا از ناحیه‌ای از صورتتان خارج می‌شود که آن را با ماسک می‌پوشانید. محل فیزیکی این ناحیه درست زیر چشمان شماست. متمرکز کردن صدا روی این ناحیه به شما کمک می‌کند زمان لرزش ، این قسمت را پیدا کنید. این بدان معناست که بقیه بخش‌های بدن طوری کار می‌کنند که این صدا ایجاد می‌شود.

موقعیت دهان

بدن ما رزوناتورهای طبیعی دارد که به خوبی دستگاه‌های صوتی موجود در یک استدیوی ضبط کار می‌کنند. فاصله پشت زبان برای ایجاد صدا از اهمیت بالایی برخوردار است. فرض کنید یک تخم مرغ در انتهای دهان شما قرار دارد که باعث می‌شود زبان شما کاملا تخت شود و کام‌تان به راحتی حرکت کند. زمانی که فاصله پشت زبان شما به درستی ایجاد شد، مطمئن شود دهان شما به گونه‌ای باز است که اجازه چرخش و خروج هوا را می‌دهد. شاید خودتان تغییری در صدایتان احساس نکنید؛ اما مخاطب شما متوجه این تغییر خواهد شد. بهترین راه برای مطمئن شدن از تاثیرگذاری این روش این است که صدای خود را در حال اجرای تکنیک‌های مختلف ظبط کرده و گوش کنید.

تغییر در محدوده صوتی

مشکل دیگری که هنگام بلند آواز خواندن برای عده‌ای رخ می‌دهد، تغییر در محدوده صدایی است. هنگامی که به قسمت‌های بالایی مقیاس کروماتیک نزدیک می‌شوید، صدای شما کوتاه‌تر و نازک‌تر می‌شود. اگر نت‌های بالا با تکنیکی ضخیم و بلندتر اجرا شوند، محدوده‌های پایینی را به سمت بالا هدایت می‌کند. این باعث می‌شود از نقطه‌ای به بعد در حنجره احساس درد کرده و قادر به ادامه دادن نباشید. به جای اینکار سعی کنید از نت‌های پایین به سمت نت‌های بالاتر با ایجاد صدای روشن و رساتر حرکت کنید.

آواز خواندن

آرام‌تر آواز بخوانید

اگر روش‌های فوق کارساز نبود، آرام‌ آواز خواندن را امتحان کنید. شاید شما فعلا صدای کوچکی دارید و احتمالا باید روی تکنیک‌ها بیشتر کار کنید. در طولانی مدت، نگهداری از صدایتان به هر چیز دیگری ارجحیت دارد. به یاد داشته باشید که اگر هنگام آواز خواندن در حنجره خود درد احساس می‌کنید، شاید به این دلیل است که شما صرفا خسته هستید. از آنجایی که تصور ما از صدایمان با آن چیزی که دیگران می‌شوند متفاوت است، بهتر است به جای اینکه نگران کیفیت خوانندگی تمرکز کنیم، روی شرایط جسمانی و اینکه زمان خواندن چه احساسی داریم متمرکز شویم.

سایر دلایل

اگر هیچکدام از روش‌های فوق مشکلتان را حل نکرد، باید جای دیگری دنبال دلیل بگردیم. شاید زبانتان سفت شده و در انتهای دهانتان متمرکز شده و یا وضعیت جسمانی مناسبی ندارید. در اینگونه موارد که درد شدید و طولانی مدت احساس می‌کنید حتما با یک متخصص مشورت کنید.

3 دیدگاه دربارهٔ «آواز خواندن بدون احساس درد در حنجره»

 1. سلام
  من چند روزه اواز تمرین میکردم
  صدام نه گرفته نه عوض شده
  احساس میکنم یچیزی توی گلوم گیر کرده
  وقتی بهش دست میزنم خیلی درد میکنه
  لطفا بهم بگین چیکار کنم برم دکتر نرم اصلا نمیدونم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart