خوانندگی

خواندن مثل یک سوپر استار: افسانه ها و درس های آن ها

اخیرا همه ما دیدیم که لیدی گاگا واقعا با صدای خودش همه را شگفت زده کرد.

اما او چطور توانست تنها از یک آدم مشهور با صدای خوب، به یک سوپر استار در 12 ماه تبدیل شود؟

راز او چه بوده است؟

همه این موارد با اجرای او در اسکار سال پیش ، 22 فوریه سال 2015 شروع شد و او آهنگ «صدای موسیقی» را در اسکار خواند. عملکرد او باعث شگفتی همه شد.

اما صدای او به هیچ وجه بدون تلاش و سختی به این مرحله نرسیده بود – تهیه کننده اجرایی اسکار، نیل مرون و کریگ زادان گفتند که در واقع این خواننده 28 ساله هر روز به مدت 6 ماه با یک مربی تمرین  می کرده است . « او نیمی از سال را هر روز با یک مربی آواز تمرین کرد تا بتواند این گونه آواز بخواند.» این گفته زادان به ET می باشد.

سپس، این خواننده 29 ساله، وقتی سرود ملی را در Super Bowl سال 2016 خواند و سپس از  David Bowie در  Grammys last Monday تشکر کرد، همه را متحر کرد.

یک نفر چطور می تواند در مدت 12 ماه از حالت خوب به حالت عالی و یا حتی سوپر استار برسد؟ تمرین، تعهد، و مسئولیت پذیری.

رازهایی که در قسمت زیر با شما در میان می گذاریم بخشی از برنامه آموزش صوتی من است که با ستاره های مشهور و موسیقی دانان مستقل در برنامه های آموزشی ام در میان می گذارم و حالا می خواهم آن ها را در اختیار شما قرار دهم.

در ادامه، شما درس های سریع  و موثر آواز خواندن مانند سوپر استار ها را یاد می گیرید:

1- حرکات نرم

شما باید سعی کنید تغییرات شما بین هر نوت و هر کلمه، به نرمی انجام شود. هر خواننده متفاوت می باشد در نتیجه شما باید کاری را انجام دهید که برای شما مناسب می باشد. بعضی از خواننده ها بر روی حروف صامت تاکید زیادی دارند (مانند تئاتر های موسیقی) و بعضی از آن ها نیز به اندازه کافی حروف مصوت خودشان را نمی خوانند. البته بیشتر من حالت اول را می بینم. در نتیجه من در رابطه با این مشکل هم صحبت خواهم کرد و اگر مشکل شما هم مشکل دوم است، به آن هم خواهیم پرداخت.

سعی کنید تاکید کمتری بر روی واج های صامت داشته باشید و بیشتر بر روی حروف مصوت تاکید کنید و سعی کنید که آن ها را حس کنید. ما در واقع بر روی حروف مصوت آواز می خوانیم نه بر روی حروف صامت. شما همچنین می توانید سعی کنید حروف صامت از کلمه قبلی را به حرف صامت و یا مصوت در کلمه بعدی وصل کنید تا صدای شما حالت نرم پیدا کند. این موضوع باعث می شود که یک صدای لگاتو ایجاد شود که خواننده هایی که تکنیک و تمرین صوتی قوی دارند، می توانند از این مهارت بهره ببرند. این تکنیک باعث می شود که صدای شما قوی تر به نظر برسد! لگاتو بهترین دوست شماست!

2- پایانی که درست مانند آغاز خوب است

یکی از مشکلاتی که در صدای ضعیف دیده می شود، تاکید زیاد بر روی آغاز و کاهش کیفیت و قدرت صدا در انتها می باشد. در صداهایی که در آواز خواندن استاد هستند شما مشاهده می کنید که انتها نیز مانند شروع کار عالی است. بیشتر این موضوع در رابطه با تسلط ببر تنفس می باشد. زمانی که تنفس شما آرام تر و عمیق تر می شود، خواننده دیگر در انتهای عبارات نفس کم نمی آورد و می تواند بدون مشکل تمام قسمت ها را اجرا کنید. با استفاده از اندکی لرزش و یا تحریر های نرم، شما می توانید به نرمی تمام قطعات  را تمام کنید.

بهترین پکیج آموزش خوانندگی

صداهای ماهر همچنین می دانند که با چه ضرب آهنگی باید آهنگ خودشان را تمام کنند تا یک حالت پویای ریتمیک را ایجاد کنند. برای کسانی از شما که موسیقی دان هستند، اگر بتوانید روی ریتم 4 صبر کنید و یا این که با یک  ضربه‌ غير موكد و یا ریتم کاهشی آهنگ خودتان را تمام کنید واقعا کار معرکه می شود! کسانی که اهل موسیقی نیستند، می توانند با مربی های آواز تمرین کنند تا ببینند که چقدر این موضوع می تواند موثر باشد.

3- تلفظ صحیح

تلفظ های غلیظ و یا عجیب می تواند خیلی سریع بر روی کیفیت آواز شما تاثیر بگذارد. به دلیل این که ما در طول آواز خواندن خودمان بیشتر بر روی مصوت ها تاکید داریم ( در حالی که در صحبت کردن این گونه نیست)، همیشه از نظر تلفظ امکان خطار وجود دارد. بین کلمات دو هجایی و گاهی بعضی شرایط دیگر، شما ممکن است اشتباهات تلفظ داشته باشید که قطعا باید آن ها را رفع کنید. گاهی اوقات تلفظ اشتباه می تواند موثر باشد، اما این حالت ها فقط استثنا هستند. نگران نباشید، شما یا مخاطبین شما قطعا در این مورد متوجه اشتباهات میشوید. موسیقی پاپ ( و یا هر ژانر موسیقی معاصر و تجاری) بیشتر حالت مکالمه  ای دارد و در نتیجه تلفظ شما اهمیت زیادی دارد. مثلا ببینید که لیدی گاگا چقدر لهجه نیویورکی خودش را در ماه های اخیر اصلاح کرده است و تلفظ اش بهتر شده است! البته همیشه خوب است که اندکی از ویژگی های شخصی شما در آهنگ های شما دیده شود، در نتیجه لازم نیست که کل لهجه و شخصیت خودتان را کنار بگذارید فقط باید سعی کنید که اشتباهات را رفع کنید.

4- دینامیک متمایز

اوج و فرود صدا، در واقع قلب آواز خواندن هستند. اوج صدا به معنی افزایش تدریجی در حجم صدای خواننده است و فرود نیز دقیقا معنی بر عکس می دهد یعنی کاهش تدریجی در حجم صدای خواننده. مثلا شما باید موسیقی و آهنگ خودتان را بررسی کنید و ببینید که در چه قسمت هایی شما می توانید به بهترین شکل از این اوج و فرود ها استفاده کنید؟ شما می توانید حتی شعر آهنگ خودتان را هم بررسی کنید تا فرصت های اوج و فرود را شناسایی کنید.

5- استفاده از فرصت ها

به عنوان یک تنظیم کننده آواز شغل من این است که کاری کنم که خواننده ها 10 برابر بهتر از همیشه باشند. بخش مهمی از این موضوع این است که لحظاتی را ایجاد کنم که خواننده بتواند صدای خودش را به رخ بکشد. و معمولا، خواننده هایی که به شدت مستعد هستند، همیشه می توانند به خوبی از این فرصت ها استفاده کنند. شما به سختی می توانید نسبت به صدای خودتان نظری بی طرف داشته باشید و یا حتی به سختی می توانید در رابطه با آهنگهای خودتان نظر بدهید. همچنین می توان برای آموزش برای شناسایی این فرصت ها، از موسیقی های دیگران نیز استفاده کرد زیرا این آهنگ ها معمولا آهنگ های هستند که توسط دیگران نیز بررسی شده اند.

هر خواننده در آهنگ خودش لحظاتی را دارد که یک نوت بلند تر از حالت مورد انتظار نگاه داشته می شود و یا این که یک تحریر اضافی  و زیبا برای افزایش تاثیر به موزیک اضافه  می شود.

روش های ساده برای استفاده از این فرصت ها، شامل این موارد می باشد : تلاش برای نگاه داشتن یک نوت در انتهای عبارت اندکی طولانی تر از حالت عادی ( نگاه داشتن مصوت نه صامت). شما می توانید با نگاه داشتن نوت و قطع نکردن آن، از این فرصت استفاده کنید. این روش باعث می شود که شنونده بتواند اندکی بیشتر به آواز شما فکر کند.

همچنین شما می توانید برای این که پایان احساسی داشته باشید، یک تحریر زیبا اضافه کنید. شما باید از موسیقی و شعر آهنگ پیروی کنید تا بتوانید این فرصت را پیدا کنید. شما باید با اضافه کردن یک تحریر، اندکی نت را طولانی تر کنید تا تاثیر احساسی این آهنگ افزایش پیدا کند.

6- مهارت در گام و احساسات

گام موسیقی اهمیت زیادی دارد، این موضوع بسیار مهم است اما احساسات نیز بسیار مهم است. این که در هر دو زمینه مهارت پیدا کنیم کار سختی است. بیشتر خواننده ها بعد از تجربه و تلاش زیاد به این هدف می رسند اما گاهی نسبت به یکی از این دو مورد، متمایل می شوند. ام سوپر استار های خوانندگی، باید هر دوی این موارد را رعایت کنند. ویتنی هاستون، آرتا فرانکلین، و بسیاری از خواننده های دیگر همه در هر دوی این زمینه ها تسلط کافی دارند. البته شما اصلا نباید نا امید شوید زیرا شاید سالها یا دهه ها طول بکشد تا شما بتوانید به این مرحله از تسلط برسید.

در این میان چند نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند: زمانی که شما خیلی بر روی احساسات تمرکز دارید، تکنیک شما ضعیف می شود. زمانی که شما خیلی روی تکنیک تمرکز کنید، احساسات آهنگ شما کم می شود. برای کار کردن بر روی تکنیک ( که باعث می شود شما بتوانید احساسات خودتان را بهتر بیان کنید)، شما باید هر روز هفته به مدت 45 تا 60 دقیقه تمرین کنید. به مدت 20 تا 25 دقیقه از گوشی های ویژه برای شنیدن صدای خودتان استفاده کنید ( Hearfones) ( این دستگاه شما را مجبور می کند تا مرکز گام خودتان را بشنوید و بهتر آواز بخوانید!). همچنین حتما قبل از تمرین از تکنیک های گرم کردن نیز بهره ببرید.

برای تمرین در قسمت احساسات، شما باید صدای خودتان را ضبط کنید، آن را دوباره گوش کرده و تحلیل کنید. شما باید بعد از گوش کردن صدای خودتان ببینید چطور می توانید احساس موجود در آهنگ را تقویت کنید. شما باید به دنبال فرصت های مختلف در آهنگ و یا متن شعر خودتان باشید تا احساس در صدای شما شنیده شود.

7- توجه به عبارت بندی ها

صدای شما فقط یک ساز ملودیک نیست، بلکه یک ساز ریتمیک هم می باشد. روشی که شما ریتم را با صدای خودتان اجرا می کنید، با نام عبارت بندی شناخته می شود. نحوه عبارت بندی شما یکی از مواردی است که باعث می شود که صدای شما متمایز شود. شما همیشه باید به ریتم خط آواز خودتان و تطابق آن با موسیقی، توجه داشته باشید. هر آهنگ نیازمند تکنیک های مختلفی می باشد تا آهنگ خوبی به دست بیاید. گاهی اوقات شما ممکن است ضرب آهنگ خوبی داشته باشید و گاهی اوقات باید موضوعاتی را اصلاح کنید. تکنیک های ریتم در بیشتر آهنگ ها مفید هستند اما شما باید با آهنگ ساز و یا مربی خودتان مشورت کنید تا بتوانید مشکلات خودتان را رفع کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن