مبانی آواز: آیا برای بهبود، نیاز به آموزش آواز وجود دارد؟

آواز خواندن یک تفریح است که تمام افراد با هر سن و هر سطح از توانایی می توانند از آن لذت ببرند. و در صورتی که شم می خواهید واقعا بهبود پیدا کنید، کار کردن فرد به فرد با یک مدرس شایسته می تواند باعث بهبود سطح کاری شما شود و قطعا سرعت بهبود شما نیز بسیار بیشتر از تمرین های فردی خواهد بود. تفاوت کار در چیست؟ که معلم چه چیزی را می تواند به شما یاد بدهد که شما خودتان نمی توانید یاد بگیرید؟ در ادامه ما هفت مهارت مهم را به شما ارائه می کنیم که با استفاده از آموزش آواز، می توانید به آن ها برسید.

ایجاد کردن عادات درست از ابتدای کار

همه می گویند که تمرین کردن باعث می شود شما عالی شوید، اما خب این حرف خیلی درست نیست. قطعا هر کسی دچار اشتباه می شود، اما روش تمرین شما روشی است که در نهایت باعث شکل گیری اجرای شما می شود. رسیدن به سطح عالی فقط نیازمند تمرین نیست، بکله نیازمند تمرین درست است.
با استفاده از آموزش های خصوصی به عنوان یک مبتدی، شما تکنیک های صوتی صحیح را از همان روز اول یاد می گیرید نه این که ابتدا تکنیک های اشتباهی را اجرا کنید. گاهی ممکن است این تکنیک های اشتباه به عادت شما تبدیل شوند که برای از بین بردن آن نیازمند ماه ها و یا سال ها تلاش باشید. این عادت شامل حالت ایستایی صحیح بدن و تنفس مناسب می باشد که باعث می شود تن صدای شما بهبود بسیار زیادی را به دست بیاورد.

یادگیری گرم کردن

درست مانند یک ورزشکار که قبل از تمرین کردن باید گرم کند، صدای شما نیز قبل از آواز نیازمند گرم کردن می باشد. تمرین های گرم کردن صدا یکی از اولین مبانی آواز می باشد که در طول آموزش باید آن ها را فرا بگیرید. این الگوهای ساده به صورت آرام و روش مند قبل از آواز اجرا می شوند و در بازه میانی صدای خودتان باید این تمرین ها را انجام دهید. مادامی که صدای شما گرم می شود، می توانید بازه صدای خودتان را بالاتر و پایین تر ببرید. معلم آواز شما چند تمرین گرم کردن را به شما آموزش می دهد که بخشی از مهارت های اولیه شما می باشد.

تقویت گوش ها

بر خلاف ساز های موسیقی که می توانید یک کلید و یا ترکیبی از کلید ها را فشار دهید تا یک نوت خاص را ایجاد کنید، صدای شما انعطاف بسیار بیشتری دارد. صدای شما می تواند یک نوت را همراه با گام های کسری نیم، یک چهارم و یا حتی کسر های کوچکتر از یک نوت را اجرا کنید. در حالی که این مهارت می تواند به صورت بسیار موثر برای سبک ها و یا لهجه های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد، اما مبتدی ها شاید در اجرای دقیق نوت ها کار دشواری داشته باشند.
برای رفعاین مشکل، یکی از مبانی اولیه آواز، تمرین دادن گوش هایتان می باشد. شما باید یاد بگیرید که تفاوت بین نوت ها و اجرای بالاتر یا پایین تر از نوت را متوجه شوید. تا زمانی که شما خودتان متوجه این تفاوت های بسیار ظریف بشوید، نمی توانید صدای خودتان را تنظیم کنید. معلم خصوصی شما میتواند به شما کمک کند تا گوش خودتان را تمرین دهید تا زمانی که تفاوت های ظریف این چنینی را متوجه شوید. یکی از تمرین های رایج که می توانید برای تقویت گوش خودتان از آن استفاده کنید، گوش کردن به تن هایی است که توسط یک ساز اجرا می شود و یا معلم شما آن را می خواند. سپس باید تلاش کنید که این تن را تکرار کنید.

گوش کردن به انواع موسیقی

ژانرهای مختلف موسیقی نیازمند مهارت و تکنیک های مختلفی هستند. شما می توانید تضاد بین موسیقی سنتی و موسیقی جاز را ر نظر بگیرید. شخصیت ها و سبک های بسیار متفاوتی در هر کدام از ژانر هیا موسیقی هستند که آشنایی با آن ها می تواند برای شما بسیار مفید باشد.
این سبک ها و صداهای مختلف باعث می شوند که موسیقی به یک هنر زیبا تبدیل شود. و متاسفانه، خواننده های بسیار زیاد با صداهای بسیار عالی هستند که گزینه های خودشان را تنها به یکی از این ژانر ها اختصاص می دهند. در درس های خصوصی تان، معلم شما با شما کار می کند تا سبک های مورد علاقه خودتان را پیدا کرده و متناسب با آن ها تمرین کنید. بسیاری از عوامل در این زمینه موثر هستند که شامل تون صدای شما و بازه صدای شما می باشد. شما یاد می گیرید که برای ژانر های مختلف از چه تکنیک های صوتی بهره ببرید.

آموزش موسیقی خوانی

در حالی که بسیاری از خواننده ها بدون این که بتوانند یک نوت از موسیقی را بخوانند کل مسیر حرفه ای خودشان را سپری می کنند، اما یادگیری خواندن موسیقی یکی از مهارت های اولیه و بسیار مهم در آواز می باشد. بیشتر گروه های آواز و موسیقی به صورتی هستند که برای کار با آن ها شما باید بتوانید در حد ابتدایی نوت خوانی کنید به خصوص شمار مقادیر نوت ها و بازه های بین هر نوت.
یادگیری نحوه خواندن نوت ها یکی از مهم ترین مهارت ها می باشد و مانند یادگیری یک زبان خارجی است. با وجود این که شما می توانید بسیاری از موضوعات را خودتان یاد بگیرید اما وقتی که با یک «بومی» آن زبان صحبت کنید قطعا نکات زیادی را یاد می گیرید! به همین دلیل است که شما به یک معلم نیاز دارید.
وقتی که شما یاد گرفتید که چطور می توانید نوت خوانی کنید، می توانید با خواندن تمرین های مختلف تمرین کنید. مثلا یک برگه موسیقی و یک گام آغازین به شما داده می شود. بعد از چند دقیقه تمرین، گام آغازین یک بار دیگر اجرا می شود و شما باید نوت ها را مطابق با برگه نوشته شده بخوانید تا بتوانید توانایی های خودتان را توسعه دهید. با وجود این که این تمرین کمی دشوار بوده و نیازمند مهارت زیادی است، اما اگر تمرین کنید به مرور زمان بسیار ساده تر می شود.

یادگیری خواندن آواز به صورت هارمونی

در حالی که آواز بدون موسیقی نیز می تواند بسیار زیبا باشد، اما وقتی که موسیقی با آواز همراه می شود انگار جادویی در صدا دمیده می شود و این هارمونی می تواند بسیار زیبا باشد. هارمونی زمانی شکل می گیرد که نوت های مختلف که مکمل یکدیگر هستند به صورت همزمان خوانده و نواخته می شوند.
بیشتر افراد به ملودی یا تنظیم اصلی آهنگ گوش می دهند و به سختی می توانند با هارمونی بخوانند. در حالی که بعضی از خواننده ها انگار که از ابتدا گوش شان برای هارمونی تمرین یافته است، اما بیشتر خواننده ها باید بر روی این مهارت کار کنند تا بتوانند آن را تقویت کنند. یک معلم نه تنها می تواند این مهارت را به شما یاد بدهد، بلکه با این روش، می توانید با معلم خودتان هم تمرین کنید!

اجتناب از آسیب

اگرچه انسان ها از ابتدای بشریت با موسیقی آشنا بوده اند، اما ممکن است در زمان آواز شما به خودتان صدمه بزنید. یکی از مبانی آواز که معلم می تواند به شما یاد بدهد اجتناب از این آسیب ها و دوری از صدمه به تارهای صوتی می باشد. استفاده از آب زیاد و جلوگیری از تنش در صدا یکی از مهم ترین مهارت ها برای جلوگیری از آسیب به تارهای صوتی هستند. این شرایط باعث می شوند که آواز برای شما سخت و یا حتی دردناک شود و یا ممکن است جنس صدای شما را خراب کند. حتی در شرایط بد، ممکن است کار شما به جراحی بکشد.
اصلا مهم نیست که شما چند سالتان است، هر وقت که بخواهید می توانید مبانی آواز را یاد بگیرید و از این هنر لذت ببرید. هر چه بیشتر تمرین کنید، مهارت شما نیز بیشتر می شود! موفق و موید باشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن