تصویر سامی یوسف

بیوگرافی سامی یوسف

حتما نام سامی‌یوسف خواننده ایرانی را شنیده‌اید. او متولد 30 تیر 1359 در تهران است. او علاوه خواننده بودن ترانه نیز می‌گویید. سامی‌یوسف فارغ التحصیل کنسرواتوار موسیقی از انگلستان است. وی یکی از برجسته‌ترین خواننده‌های ایرانی در موزیک پاپ اسلام است. همچنین طرفدارهای زیادی در دنیا دارد. سیامک رادمنش با نام هنری سامی‌یوسف اصالتا تبریزی است. پدر و بردار وی نیز آهنگساز هستند بدین صورت است که وی در خانواده کاملا هنری به دنیا آمده است.

پدر بزرگ و مادر بزرگ سامی‌یوسف اصالتی باکویی دارند و در زمان جنگ جهانی اول به تبریز مهاجرت کرده‌اند. بابک رادمنش پدر سیامک از آهنگسازان معروف در زمان انقلاب است و آهنگسازی آهنگ خلبانان ملوانان را در کارنامه خود دارد.

 

مهاجرت از ایران سامی‌یوسف خواننده

در سال 1364 زمانی که سامی‌یوسف تنها 5 سال داشت آن‌ها ایران به انگلستان مهاجرت کردند. دلیل مهاجرت درمان پدرش به دلیل بیمار گوارشی بوده است. طولانی شدن درمان باعث شد آن‌ها برای همیشه در این کشور ماندگار شوند. یکی دیگر از دلایل ماندگاری آن‌ها سابقه همکاری با خوانندگانی به نام حمیرا و معین بود که می‌توانست برای آن‌ها مشکل ساز شود.

تصویر خواننده مرد سامی یوسف

آغاز حرفه‌ای موسیقی سامی‌یوسف

سامی در 6 سالگی علاقه خود را به موسیقی نشان داد. از پدر خود ساز زدن را آموخت و در سال 1372 طی سفر به ایران با سبک استاد جلیل شهباز آشنا شد. او با الگو قراردادن استاد فعالیت خود را ادامه داد. وی همین روند را ادامه داد تا در 18 سالگی وارد فرهنگستان سلطنتی رویال موسیقی انگلستان شد. او از این اتفاق به عنوان بهترین انفاق‌هایی عمرش نام می‌برد.

در سال 1382 زمانی که تنها 23 سال داشت به همراه دوستانش گروه موسیقی تشکیل دادند و اولین آلبوم خود به نام المعلم را تهیه و به بازار عرضه کرد. بعد از مدت کوتاهی این گروه به دلیل مخالفت‌های پدرش منحل شد.

سامی‌یوسف بارها گفته است کار او با آهنگ المعلم شروع نشده است. زمانی که 21 سال داشت آهنگ فلسطین جاوید را خوانده‌ام و این اولین کار من است. این آهنگ در سال 2000 ضبط شد اما در سال 2008 منتشر و توزیع شد.

 سامی‌یوسف مسلمانی است که هدفش ایجاد تفاهم بین فرهنگ‌ها است. موسیقی‌های او عمدتا در برگیرنده ترانه‌هایی با موضوع اسلامی‌ و معنوی است. همچین او از موضوعات بشر دوستانه نیز استقبال می‌کند.

در سال 2012 در محکومیت توهین به پیامبر اسلام آهنگی را خواند و از طرفدارانش خواست بازدید این آهنگ را به میلیون در یوتیوب برساند. این ترانه به سه زبان ترکی، انگلیسی و اردو خوانده شد.

 

دین و مذهب سامی‌یوسف

پدر سامی‌بارها اعلام کرده است که تمام خاندان او شیعه و از عاشقان اهل بیت هستند. با این حال سامی‌یوسف طبق ویدیو و تصاویر نماز خود را به سبک اهل تسنن می‌خواند.

 

اولین کنسرت سامی‌یوسف

سیامک رادمنش معروف به سامی‌یوسف اولین کنسرت اسلامی‌ خود را در کشور مصر برگزار کرد و مورد استقبال عموم مردم آنجا قرار گرفت. بعد از شهرت زیادی که در این کنسرت به دست آورد در کشور‌های دیگر مانند ترکیه و هند نیز کنسرت‌های بزرگ برگزار کرد. سامی‌یوسف در بین ایرانیان نیز از شهرت بسیار زیادی برخوردار است و طرفداران بسیار زیادی دارد.

 

ممنوع کار بودن سامی‌یوسف در ایران

بعد از به شهرت رسیدن او، او به صدا سیما ایران نیز راه پیدا کرد و حتی در سال 1393 برآن شد کنسرتی در ایران برگزار کند که در نهایتا به تمام چشم انتظاری این کنسرت لغو شد.

او در سال 1394 به دلیل کنسرت در اسرائیل و بازدید از اماکن مقدس یهودیان و مسیحیان از جمله مکان غسل تعمید حضرت مسیح در ایران ممنوع کار شد.

او بارها در مصاحبه‌های خود بیان کرده است من کنسرت برای اسرائیل اجرا نکردم و برای ناصریه اجرا کردم و آنجا نیز پایتخت عربی فلسطین است.

تصویر سامی یوسف در خارج از کشور

زبان سامی‌یوسف

سامی‌بار‌ها اعلام کرده است اصالتا ایرانی آذری دارد. همچنین گفته که به زبان‌های فارسی انگلیسی عربی و ترکی تسلط دارد و آهنگ‌های زیادی به زبان عربی خوانده است.

 

زندگی شخصی سامی‌یوسف

سامی‌یوسف چند سالی است با دختری آلمانی که اصالت مصری دارد ازدواج کرده است. همسر او در فعالیت‌های هنری‌ها دخیل است و مسئولیت بخش عمده کار را بر دوش می‌کشد. در هیچ رسانه‌ای عکس همسر سامی‌یوسف دیده نشده است.

 

خوانندگان مورد علاقه سامی‌یوسف

سیامک رادمنش به موسیقی سنتی ایرانی علاقه بسیار دارد و از طرفداران پروپاقرص مرحوم محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و استاد شهناز است.

 

بازگشت خانواده او به ایران

بابک رادمنش پدر وی در سال 1364 برای همیشه خاک ایران را ترک کرد و بعد از 27 سال زندگی در سال 1391 به ایران بازگشت. وی در آن زمان کارمند صداوسیما بوده است و سابقه آهنگسازی برای خوانندگان مختلف را دارد.

 

علاقه سامی یوسف به ایران

سامی‌یوسف در مصاحبه ای اعلام کرده است که ایران کشور من است، ریشه من در ایران قرار دارد و من خیشاوند‌های زیادی در تهران و تبریز دارم پدر مادر من در ایران زندگی می‌کنند آرزوی من این است بتوانم به ایران بیایم و کنسرتی در آنجا برگزار کنم.

 

افتخارات

در سال 2009 دانشگاه روهمپتون به خاطر فعالیت‌های هنری او دکترای افتخاری به او عطا کرد.

او در سال 2010 در لیست 500 مسلمان تاثیر گذار جهان اسلام قرار گرفت و در سال 2015 هم سفیر جهانی سازمان ملل برای مبارزه با گرسنگی انتخاب شد.

 

آلبوم‌های سامی‌یوسف

آلبوم معلم 2003

آلبوم امت من 2005

آلبوم هر کجا که هستی 210

آلبوم سلام 2012

آلبوم مرکز 2014

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن