نت

تئوری موسیقی : نت , پرده , اکتاو , دانگ

در این مطلب چند تعریف پایه ای و کلیدی از تئوری موسیقی را توضیح می دهیم که باعث می شوند درک بهتری از مفاهیم موسیقی بوجود آید. ما بارها در مطالب مختلف عنوان کرده ایم همانطور که ما بدون یادگیری خواندن و نوشتن می توانیم صحبت کنیم , بدون دانستن تئوری موسیقی نیز می توانیم بخوانیم و آموزش های خوانندگی ما نیازی به دانستن تئوری موسیقی ندارد اما با این حال آشنایی با مبانی و اصول اولیه موسیقی چندان خالی از لطف نسیت.

نت ها :

نت ها در حقیقت اشکالی هستند برای اندازه گیری زمان کشش اصوات. برای انجام این منظور این شکل نت هاست که میزان کشش هر صدا را مشخص می کند. برای مثال در عکس زیر نت گرد به نوازنده می گوید صدایی به کشش 4 ضرب تولید کند و سپس از کشش صدا جلوگیری کند.

توجه داشته باشید که سرعت ضرب ها در طول یک قطعه موسیقی معولا ثابت است ، برای مثال اگر طول زمان یک ضرب برابر با یک ثانیه باشد نوازنده باید تا آخر قطعه این سرعت را نگاه دارد. سرعت ضرب ها معمولا در ابتدای یک قطعه توسط Tempo و یا کلمات خاص به نوازنده اعلام می شود.

سکوت ها دقیقا کاربردی مانند نت ها دارند با این تفاوت که نوازنده با دیدن سکوت از طنین هر نتی جلوگیری می کند و صرفا سکوت اجرا می کند.

نت

در ضمن نام گذاری نت ها به صورت زیر می باشد :

نت

اکتاو :

تعریف اکتاو

یک اکتاو چیست؟

احتمالا شما تا به حال شنیده اید که مثلا خواننده باید یک اکتاو بالاتر یا پایین تر بخواند. اما این یعنی چه؟ گفتن این که یک نوت یک اکتاو بالاتر است به این معنی است که این نوت دقیقا مشابه نوت قبلی می باشد با این تفاوت که در ناحیه قوی تر از ساز موسیقی نواخته می شود.

یک پیانو را فرض کنید. در پیانو کلید ها از سمت چپ نوت های بم هستند که پایین تر از نوت های سمت راست هستند. در صورتی که شما کلید های سفید را بنوازید، و از C شروع کنید و از سمت چپ به سمت راست بروید، شما این توالی را دنبال می کنید : C,D,E,F,G,A,B,C و …. و شما این فرآیند را باید ادامه دهید تا به انتهای کلید های پیانو برسید. همانطور که نوت ها تیز تر می شوند، درک این که C بعدی نسبت به قبلی تیز تر است هم مشخص می شود. همیشه زمانی که شما یک چرخه را تمام می کنید و نوت به C می رسد، شما یک اکتاو را تمام کرده اید.

عبارت اکتاو

به B در درجه هفتم C دقت کنید ( مقاله مرتبط با درجه ها را در این قسمت مطالعه کنید)، با انجام این کار C در درجه هشتم قرار می گیرد. به همین دلیل با نام یک اکتاو شناخته می شود.

ما در این قسمت از مثال C استفاده می کنیم اما شما می توانید هر نوتی را امتحان کنید، یعنی وقتی که شما از یک نوت شروع می کنید و به همان نوت هم ختم می کنید، یک اکتاو ایجاد می شود. در صورتی که ما با D شروع کنیم، وقتی دوباره به D برسیم ما به یک اکتاو می رسیم.

همین منطق را می توان برای مفهوم یک اکتاو پایین تر نیز استفاده کرد که صداها نسبت به قبل پایین تر می آیند.

در موزیک غربی ما 12 نوت ( 12 نیم گام) داریم، در نتیجه می توان این گونه گفت که یک اکتاو متشکل از فاصله بین شش نوت می باشد. مثلا در قسمت زیر میتوانید ببینید که چطور در شش گام ما دوباره به نوت اول باز می گردیم:

فقط محض کنجکاوی این را بدانید که پیانو معمولا دارای 7 اکتاو می باشد.

در تئوری موسیقی، اُکتاو (به انگلیسی: octave ، به معنی هشت‌تایی) که گاه به اختصار به صورت 8ve و P8 نیز نوشته می‌شود فاصلهٔ دو نت همنام متوالی است. هر ساز دارای دامنه خاصی از لحاظ تکرار این نت‌ ها می‌باشد و دامنه ی سازها را اغلب با شمارش مجموع این هشت نت که برابر با یک اکتاو می‌باشد می‌سنجند. بدیهی‌ست که سازهای مختلف دارای تعداد اکتاوهای مختلف می‌باشند.

اگر بسامد دو نت متوالی که با هم یک اکتاو فاصله دارند اندازه‌گیری شود، بسامد یکی دو برابر دیگری خواهد بود (نسبت ۲:۱). به عبارت دیگر نت‌ هایی که با فاصلهٔ اکتاو از هم قرار می‌گیرند، تشکیل یک تصاعد هندسی را می‌دهد. مثلاً نت «لا» در اکتاو چهارم یک پیانو (A4) بسامدی برابر با ۴۴۰ هرتز دارد و نت لای بعدی (A5) بسامدش ۸۸۰ هرتز است.

دانگ :

به‌طور سنتی در موسیقی، دانگ که به انگلیسی تتراکُرد (به انگلیسی: tetrachord) و به عربی «ذوالأربع» نامیده می‌شود، مجموعهٔ چهار نت (موسیقی) متوالی است که حاصل جمع سه فاصله میان آن‌ها برابر با پنج نیم‌پرده باشد. مثلاً چهار نت متوالی: دو، ر، می، فا یا سل، لا، سی دو هر کدام یک دانگ هستند و از همین رو گامی به اندازه یک اکتاو تقریباً معادل دو دانگ است.

پرده و نیم پرده :

پرده واحد اندازه گیری فواصل فیزیکی در موسیقی است. همانطور که در زندگی روزمره برای اندازه گیری مسافت از واحدهایی نظیر متر و سانتی متر استفاده می کنیم در موسیقی نیز برای اندازه گیری مسافت از واحد پرده و نیم پرده استفاده می شود. تعریف پرده در هر ساز متفاوت است مثلا در پیانو از هر کلید سفید تا کلید سفید بعدی را یک پرده و از هر کلید سفید تا کلید سیاه بعدی را نیم پرده گویند و یا در گیتار از هر فرت تا بعدی را نیم پرده و تا 2 فرت بعدی را یک پرده گویند.

دو نوع نیم پرده در موسیقی وجود دارد : نیم پرده دیاتونیک و نیم پرده کروماتیک.

نیم پرده دیاتونیک:
این نیم پرده فاصله 2 نت پیاپی غیر هم نام است و در الگوی طبیعی گام های دیاتونیک دیده می شود و می تواند هم با علامات تغییر دهنده به جود بیاید و هم بدون علامات تغییر دهنده.

نت

نیم پرده کروماتیک:
این نیم پرده فاصله 2 نت هم نام است و حداقل یکی از نت های تشکیل دهنده آن دیز یا بمل شده است.

نت

در مثال زیر فواصل بین نت ها در یک اکتاو نمایش داده شده است. توجه داشته باشید که این فواصل در تمامی سازها مشترک است:

نت

پرده و نیم پرده در پیانو: (خطوط قرمز نیم پرده هستند و خطوط سیاه پرده)

نت

پرده و نیم پرده در گیتار:

نت

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن