معرفی انواع آلات موسیقی

به طور کلی باید توجه داشته باشید آلات موسیقی در دسته های مختلف چون سنتی، ایرانی، آذری، کودکان، جدید و غیره قرار گرفته که هر کدام از آنها صداهای خاصی را تولید می کند. در خصوص تاریخچه پیدایش این آلات باید توجه داشته باشید که انسان های اولیه از صدای حاصل از برخورد اجسام با یکدیگر به راز تولید صدا پی ببردند و اقدام به ساختن انواع مختلفی از سازها کردند. حال اگر شما هم تمایل دارید با تعدادی از این ساز آشنا شوید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

آلات موسیقی چیست؟

به وسیله ای که از آن جهت نواختن موسیقی استفاده می شود آلات موسیقی یا سازهای موسیقی گفته می ‌شود که می توان گفت اولین دسته از سازها، سازهای کوبه ای است که بعد از آن سازهای بادی نیز رواج پیدا کرده اند. همچنین جالب است بدانید از استفاده از سازهای زهی در فرهنگ های مختلف بشری مشاهده شده است و به طور کلی می ‌توان گفت در هر نقطه از جهان متناسب با فرهنگ آن نقطه سازهای مختلفی استفاده می شود. همچنین در قرن ۲۱ کشورهایی چون ژاپن و چین توانستند سازهای موسیقی با کیفیت بسیار خوب تولید کند که در آن پیشرفت فناوری الکتریکی بسیار دیده می شود که این امر موجب گسترده شدن مفهوم ساز شده است. با وجود اهمیت ساز و موسیقی همه فرهنگ ها بدون شک در هر کشور تعدادی از این سازها دیده می شود؛ اگر چه قدمت این سازها در بعضی کشورها بسیار زیاد است اما به طور کلی تمامی کشورها ساز و آوازها مختص به خود را دارند.

انواع سازهای سنتی

یکی از انواع سازهای موسیقی، آلات موسیقی سنتی هستند که به طور کلی می توان گفت این آلات از دوره های بسیار دور در کشور ایران و دیگر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گرفته است. اگر بخواهیم انواع ساز سنتی از نظر جنس را دسته ‌بندی کنیم می ‌توان گفت این سازها به سه گروه فلزی، سفالی و چوبی تقسیم می ‌شوند. سازهای فلزی که معمولا از جنس مس یا برنج هستند با استفاده از چکش کاری یا ریخته گری ساخته می شود. نوع دیگر آنکه از جنس سفال هستند از گل رس پخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. سازه های چوبی نیز به طریقه تراش و برش ساخته شده که بیشترین تنوع را در بین سازهای سنتی دارد و در حال حاضر هنگامی که نام آلات موسیقی سنتی به میان می آید بسیاری از افراد آنچه که در ذهنشان تداعی می شود مرتبط با ساز های چوبی سنتی است.

آلات موسیقی ایرانی

به طور کلی می توان آلات موسیقی سنتی در دسته آلات موسیقی ایرانی قرار دارد. حال اگر بخواهیم سازهای موسیقی ایران را از لحاظ نوع تبدیل صدا به گروه هایی تقسیم کنیم می توان آن را به سه گروه سازهای بادی، سازهای کوبه ای و سازهای زهی تقسیم بندی نمود. سازهای بادی جزو اولین آلات موسیقی به شمار می ‌روند که به دست بشر ساخته شده است این سازها به گونه ‌ای است که از طریق دمیده شدن هوا تولید صدا کرده و از نظر ساختمان و چگونگی تولید صدا به دو دسته سازهای بادی برنجی و سازهای بادی چوبی تقسیم می شوند.

سازهای بادی چوبی خود به سه دسته سازهای بی زبانه، سازهای یک زبانه و سازهای دو زبانه دسته بندی شده که به ترتیب شامل نی، دوزله و سرنا می شود. دسته دیگر این سازها، سازهای بادی برنجی هستند که یکی از انواع آنها کرنا بوده و کیفیت صدا در آن بسیار قوی و درخشان می باشد. سازهای کوبه ای نیز دسته دیگری از آلات موسیقی ایرانی به شمار رفته که صدای حاصله بر اثر کوبیدن جسمی بر پوستی دایره شکل صورت می گیرد. از انواع سازهای کوبه ای می توان به دایره، نقاره، دهل، سنج و قشقک اشاره نمود. از انواع سازهای زهی می ‌توان به زهی زخمه ای که انواع آن شامل تار و قانون می ‌شود اشاره کرد. زهی آرشه ای نیز نوع دیگر این سازها بودن که شامل کمانچه، قیچک و ویولن است. زهی کوبشی نیز شامل سنتور می ‌شود و یکی از انواع سازهای زهی پیانو است.

آلات موسیقی آذربایجان

علاوه بر آنچه در خصوص انواع آلات موسیقی کشور ایران بیان شد لازم است بدانید هر خطه از کشور ایران دارای موسیقی خاص و شعر و آهنگ جذابی و مختص به خود می باشد. آذربایجان یکی از خطه های است که آواز در آن حرف اول را می زند. از این رو ما شاهد تنوع آلات موسیقی آذری هستیم. حال به طور کلی می توان انواع آلات موسیقی آذری را در دسته‌ نای بالابان، کوس ناغار، دف، لو قوتو، کامانچا، چوقور، چه گه نه، ناغارا، قاوال، توتک، زورنا، تار، ساز، روت و … تقسیم بندی کرد.

سازهای جدید

و اما دسته دیگری از سازها، آلات موسیقی جدید هستند که اگر بخواهید با تعدادی از عجیب ترین و منحصر به فردترین آنکه در گوشه و کنار جهان استفاده می شوند، آشنا شوید باید بدانید فلوت بینی از سازهای جدید و البته خارق‌ العاده است که در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی باید بدانید موسیقی یک زبان بین المللی بوده که مردم دنیا را دور یکدیگر جمع می کند. این فلوت اصالتا به نیمکره شرقی و مناطق کرانه اقیانوس آرام تعلق دارد. نوع دیگری از انواع آلات موسیقی جدید، می ‌توان به تبلت هنگ اشاره کرد که به باور سازندگان این آلت موسیقی کارکرد بسیار فراتر از یک طبل دارد.

این وسیله در سال ۲۰۰۰ در شهر برن سوئیس ابداع شده و  شبیه یک بشقاب پرنده می باشد. نوع دیگر سازها غرش شیر می باشد که در نواحی مختلف آفریقا، اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا یافت می ‌شود و در هر منطقه اندازه و شکل خاص خود را دارد. از این آلت موسیقی در مراسم های رسمی و تشریفات کشور ایتالیا و مراسم جشن سال نو در رومانی استفاده می شود. بالالایکا از دیگر انواع سازهای جدید بوده که مرتبط به کشور روسیه است اما شباهت زیادی به بسیاری از آلت های موسیقی سیمی آسیای شرقی دارد. یکی دیگر از جذاب ترین سازهای موسیقی هایدرولوفون بوده که تنها با دست نواخته می شود. اگرچه این ساز دارای ظاهری کمی پیچیده است اما کار با آن بسیار ساده بوده و می توان گفت شبیه سازهای بادی چوبی میباشد.

انواع سازهای کودکان

موسیقی کودکان سبکی خاص از موسیقی بوده که با ملودی های ساده و شیرین و با استفاده از آلات موسیقی کودکان نواخته می‌ شود. موسیقی در بین کودکان و والدین طرفداران زیادی داشته و از این رو توسط آهنگسازان زیادی آموزش داده شده و ساخته می شود. با این حال طبیعتا در دنیای امروز شاهد سازهای خاصی برای رده سنی کودک می باشیم. در این بین سازهایی چون فلوت، بلز، زیلوفون، متالوفون، پرکاشن، اف و …در این دسته از سازهای موسیقی قرار می گیرند. از جمله سازهای کوبه ای ملودیک می‌توان به زیلوفون و متالوفون اشاره کرد که برگرفته از سازهای آفریقایی می باشد. همچنین سازهای پرکاشن از ساز های آمریکای لاتین هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن