تلفیق محدوده های صوتی

چند روش ساده برای تلفیق محدوده های صوتی

تلفیق محدوده های صوتی (Mixing Vocal Registers)

در این قسمت می خواهیم سه تمرین آوازی در زمینه ی میکس و تلفیق محدوده های صوتی معرفی کنیم که هر خواننده ای می تواند برای رفع مشکلاتی مانند شکست و پرش های صدا و تلفیق یکپارچه و نرم رجیستر ها از آنها کمک بگیرد . این تمرین ها به منظور تقویت کیفیت اجرای تمامی نت های بالا و پایین و حرکت نرم و بدون شکست و پرش بین این نت ها می باشد . به این فرآیند تلفیق محدوده های صوتی می گویند .

مطلب بسیار مهمی که هنگام کار بر روی تلفیق محدوده های صوتی باید در نظر داشت این است که هر فرد در رابطه با تکنیک های آوازی رفتار و واکنشی متفاوت دارد . در نتیجه شکست و پرش در صدا نیز برای هر شخص منحصر به فرد است . به همین خاطر برخی از این تمرین ها برای شما موثرتر و مفیدتر از بقیه می باشد و شما را سریع تر به نتیجه ی مطلوب می رساند .

  • بازدم خمیازه

یکی از بهترین تمرین ها برای تلفیق محدوده های صوتی تمرین خمیازه است . ما در طول شبانه روز بارها خمیازه می کشیم در حالی که از تاثیر فوق العاده آن غافل هستیم . قسمت بازدم در خمیازه  دقیقا همانطور که به نظر می رسد عمل می کند , یعنی حرکت از نت های بالا به سمت نت های پایین به صورت ملایم و لطیف . می تواند از نت های بسیار بالا شروع شود و با یک صدای ” آه ” اغراق آمیز به نت های بسیار پایین برسد .

در ابتدا صدایتان را تا حد ممکن پایین بیاورید . مخصوصا در محدوده هایی که معمولا دچار شکست و پرش می شوید . احتمالا یکی از این شکست ها و یا پرش های ناخوشایند مشخص می کند که شما تمامی نت ها را از بالا به پایین اجرا نمی کنید یعنی بعضی از نت ها جا می افتند و ادا نمی شوند .

این کار را بارها تکرار کنید و هر بار در بخش هایی که برایتان چالش وجود دارد سریع تر حرکت کنید . آقایان باید بیشتر در محدوده ی صدای سر و تفاوت آن با فالستو تمرکز کنند و خانم ها برعکس در نت های پایینی و در انتقال از باریتون به باس تمرکز داشته باشند . البته احتمالا حرکت از محدوده ی صدای سر به سمت صدای سینه هم برای آقایان و هم برای خانم ها چالش برانگیز خواهد بود که این قسمت یعنی حد فاصل این دو محدوده , صدای میانی یا میکس می باشد .

  • وکال فرای

تمرین وکال فرای بر تاثیر ارتعاشاتی که تارهای صوتی شما در بدنتان ایجاد می کند تمرکز دارد و همانطور که می توان حدس زد از یک سری صداهای خرخر مانند در گلو انجام می شود , تقریبا مانند زمانی که تازه از خواب بیدار شده ایم .

این تمرین را با قرار دادن دست خود بر روی قفسه سینه شروع کنید و سعی کنید صدای خود را در حالت خرخر کردن نگه دارید . احتمالا در این وضعیت احساس راحتی داشته باشید چون در این حالت تارهای صوتی شما در حالت استراحت قرار دارند .

اگر در قفسه سینه احساس ارتعاش کنید بدان معنی است که شما این نت ها را با صدای سینه ایجاد می کنید . حالا به آرامی به سمت نت های بالاتر حرکت کنید و همان حالت قبل را تقلید و تکرار کنید . هر چه نت ها بالا تر می رود , احتمالا برای شما سخت تر می باشد که در قفسه سینه تان احساس ارتعاش کنید . بر روی تعدیل صدا و لرزش در محدوده ها و نت های بالاتر با جدیت کار کنید زیرا این به آن معنی است که شما محدوده های بالا و پایین صدای خود را با موفقیت ترکیب و تلفیق کرده اید .

  • جهش اکتاو

یک اکتاو شامل هشت نت می باشد . بنابراین یک جهش اکتاو به معنی جهش از هشت نت در یک زمان است که اساسا در یک اکتاو بالاتر یا پایین تر قرار می گیرد . برای تنظیم و جلوگیری از شکست صدا , بهتر است یک نت در بالا یا پایین انتخاب کنید ( هر نتی که برایتان راحت تر است ) نتی که صدای شما در آن دچار شکست نمی شود .

نت مورد نظر را اجرا کنید سپس یک اکتاو به بالا یا پایین در همان نت جهش کنید . بعد از انجام درست این کار می بینید که در هر دو رجسیتر و محدوده ی مورد نظر خوانده اید .

جهش اکتاو از اجرای پیوسته ی نت ها  متفاوت است . به جای اینکه از تمام نت های فی ما بین استفاده شود , شما مستقیما از اجرای نت پایین تر به همان نت در اکتاو بالاتر می روید . هدف شما در اینجا این است که با وجود پرش در اکتاو , به دنبال یک انتقال روان و نرم باشید . این کار اگرچه چالش برانگیز است اما پیدا کردن این تعادل باعث زیبایی چشمگیر در صدای شما می شود .

3 دیدگاه دربارهٔ «چند روش ساده برای تلفیق محدوده های صوتی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن