حنجره

مراقبت از حنجره

 

برای کسانی که با خوانندگی , گویندگی , صداپیشگی و به طور کلی با صدایشان سر و کار دارند بدون شک حنجره یکی از مهمترین و با ارزش ترین دارایی ها به حساب می آید . به همین خاطر مراقبت از حنجره و تارهای صوتی بسیار مهم و حیاتی میباشد .

به طور تقریبی میتوان گفت تار های صوتی برای تولید صدا مکانیزمی مانند یک آلت موسیقی دارند. اگر بخواهیم گیتار را با سیستم صوتی انسان مقایسه کنیم، باید بگوییم حنجره در سیستم صوتی انسان به تار های گیتار شباهت دارد. تمام اجزایی که در سر و صورت ما قرار گرفته اند و به تولید صدا کمک می کنند هم همان محفظه و بدنه گیتار هستند. عضلات اطراف دهان، صورت و ریه ما نیز درواقع دست نوازنده هستند که باعث تولید صدا می شوند. این تشبیه فقط به این علت بیان شد تا بدانید که اختلالات صدا همیشه مربوط به حنجره و تارهای صوتی نیست و درست مانند گیتار اگر هر جزء از اعضای کمک کننده به حنجره دچار مشکلی شود، صدا و کلام نیز دچار مشکل خواهد شد.

جزئی‌ترین لطمه به حنجره و تارهای صوتی و یا بقیه اعضای بدن توانایی و كارآیی خواننده را كاهش می‌دهد. از این رو شیوهٔ زندگی خوانندگان باید به گونه‌ای باشد كه بدن و صدای آنان سالم بماند. خواب كافی، ورزش و فعالیت در هوای تازه و تغذیه مناسب از مواردی است كه باید در برنامه روزانه قرار گیرد.

همچنین می‌بایست برای رسیدن صدا به سطح مطلوب و نگه داشتن آن در این سطح , تمرینات مداوم انجام ‌داد . یکی از تمرینات مهمی که از وارد آمدن صدمات احتمالی به حنجره حین تمرین و آموزش جلوگیری میکند گرم كردن صدا(Warm up) قبل از تمرینات و خواندن می باشد.

بخشی از صدا در بینی تنظیم می شود . اگر بینی گرفته باشد صدا تودماغی خواهد شد, که غالبا این گرفتگی در اثر سرماخوردگی یا سینوزیت بوجود می آید که ابتدا مشکل و گرفتگی باید برطرف شود و در این مدت باید از اعمال فشار بر حنجره به شدت پرهیز نمود .

بخش دیگری از صدا نیز در ریه تنظیم می شود. اگر ریه توان خوبی نداشته باشد صدا ممکن است خش دار ، خفه یا به اصطلاح کم جان باشد , که در این صورت میتوان از تمرینات تنفس شکمی به خوبی کمک گرفت . كودكان طبیعتاً تنفس شكمی دارند و پرده دیافراگم آنها هنگام تنفس تحرك ندارد . بزرگ‌سالان نیز هنگام خواب با شكم نفس می‌كشند و در حالی كه قفسه سینه‌شان هیچ تحركی ندارد شكمشان بالا و پایین می‌رود، اما متاسفانه بسیاری از بزرگ‌سالان در حالت ایستاده با قفسه سینه نفس می‌كشند و با وارد شدن جریان هوای بسیار زیاد تارهای صوتی نمی‌توانند به درستی مرتعش شوند و كوك و كیفیت صدای خواننده نامطلوب می‌شود . همچنین پرده دیافراگم سفت می‌شود و قفسه سینه و شانه‌ها به بالا كشیده می‌شوند. عضلات گردن و كتف نیز منقبض می‌گردند .

هنگام شروع آموزش باید به تنفس صحیح توجه ویژه داشت، برخی از معلمان به هنرجوهایشان توصیه می‌كنند كه كمربندی فرضی متشكل از تعداد زیادی بینی را روی شكم و بالای نافشان تصور نمایند . با این شیوه برای هنرجو احساس نفس عمیق در ناحیه شكم ایجاد شده و تنش و فشار روی عضلات گردن و حنجره  برداشته می‌شود .

اما بیماری های حنجره بسیار مهم هستند و باید کاملا جدی گرفته شوند و به سرعت برای رفع آن اقدام نمود. برای تولید صدای مناسب باید تار های صوتی از ارتعاش مناسبی برخوردار باشند . برای ایجاد ارتعاش، جنس مخاط تار ها باید خوب و میزان رطوبت باید مناسب باشد تا صدای خوبی تولید شود .

و در نهایت چند توصیه مهم :

باصدای بلند صحبت نکنید

از صاف کردن مکرر گلو پرهیز کنید

از پچ پچ كردن بپرهيزيد

از زياد حرف زدن خودداري كنيد

در محيط هاي پر سروصدا صحبت نكنيد 

زماني كه بيمار هستيد کمتر صحبت کنید

اگر احساس خشکی در سیستم بدن خود کردید آب بنوشید(زیاد آب بنوشید)

اگر در گلويتان احساس خشكي يا خستگي مي كنيد و يا صداي شما گرفته است از صدايتان كمتر استفاده كنيد

از مصرف سیگار و دخانیات بپرهیزید

از مصرف الکل بپرهیزید

به طور کلی رژیم غذایی تاثیر بسیار قابل ملاحضه ای بر کیفیت عملکرد تارهای صوتی دارد

 

1 دیدگاه دربارهٔ «مراقبت از حنجره»

  1. سلام من هنگام خوانندگی گلوم میسوزه قسمت پایین گلو زیر حنجره مشکلی از چی میتونه باشه؟؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart