ساز ارگ | قدیمی‌ترین ساز بادی اروپایی

اگر فیلم‌های عروسی دهه 70 را بار دیگر تماشا کنید، بی شک صدای ارگ احساس نوستالژی بودن را در شما زنده خواهد کرد. اگر در اینستاگرام هم سر بزنید، موسیقی‌هایی را گوش خواهید کرد که صدای ساز ارگ تمامی حس و حال خوب فضا را ربوده است. در واقع، احساس آشنایی که با ساز دلنواز ارگ داریم، بخاطر قدمت بالایی است که این ساز دارد. البته این را هم بدانید که ساز ارگ تنها در فضاهای پرانرژی استفاده نمی‌شود. در بعضی از مکان‌های رسمی و غمگین از ساز ارگ استفاده می‌شود تا تاثیر صمیمی بودن فضا با ارگ بیشتر از پیش شود.

خاستگاه ساز ارگ | فرهنگ یونان

فرهنگ یونان را می‌توان نخستین خاستگاه پیدایش ساز ارگ نامید. البته منظور ما از فرهنگ یونان، همان فرهنگی است که پیش از ظهور مسیحیت در دنیا شکل گرفته است. پیش از ساز ارگ، سازهای بادی دیگری در فرهنگ یونان ظهور پیدا کرده بودند که ساختار ساده‌ای داشتند و نوازندگان سازهای بادی در آن زمان مجبور بودند تا با فشار بیشتری در سازهای بادی بِدمند. به طور دقیق مشخص نیست که ساز ارگ چگونه در فرهنگ یونان پیدا شده است و شکل گرفته است. به همین خاطر بعضی از اساتید بر این باور هستند که ساز ارگ را می‌توان به فرهنگ اروپایی که جدا از فرهنگ یونانی است، تعلق داد. با این حال، داستانی برای پیدایش و شکل گیری ساز ارگ در جهان دست به دست می‌شود که ما هم از دانستن آن منع نشده‌ایم. در ادامه به تاریخچه ساز موسیقی ارگ می‌پردازیم تا پرده‌ای از حقایق تاریخ برای شما برداشته شود.

داستان پیدایش ساز ارگ در فرهنگ یونان

همانطور که گفتیم، سازهای بادی در فرهنگ یونان باستان، ساختار بسیار ساده‌ای داشتند. برخی از اسطوره‌های موسیقی آن زمان طی انجام بررسی‌هایی دریافتند که قرار دادن پوست چرمی در کناره ساز می‌تواند نواختن آن را قدری ساده‌تر کند. به همین خاطر، نوازنده‌ای سعی کرد تا نی‌های بزرگ را در دست چپ خود قرار دهد و به همراه نی‌ها، یک کیسه چرمی هم در دست چپ او قرار داشت. در این کیسه چرمی، یک نی وجود داشت که از آن بیرون زده بود. این نی برعکس تمامی نی‌های بزرگ دیگر، با دست راست نگه داشته شده بود. تا به حال آنچه را که از طرز نگهداشتن نی‌ها در دو دست فرد گفتیم، بیانگوی حالتی شبیه به نی انبان کاملا پیشرفته می‌باشد.

جالب است بدانید که حتی سال‌ها بعد از پیدایش این ساز، هیچ ساز موسیقی دیگری نتوانست جایگزین آن شود. شاید با خودتان بگویید که مگر ساز نی انبان چه داشت که تا این حد محبوب بوده است. در پاسخ باید بگوییم که این ساز تنها به صورت محلی و برای یک بازه زمانی خاص رواج داشته است و تا کنون به مباحث علمی در موسیقی هم راه پیدا نکرده است. توجه داشته باشید که پیدایش ساز ارگ شبیه به داستان پیدایش نی انبان است، با این تفاوت که ساز ارگ پس از یک مدت کوتاه، جهانی شد و در حال حاضر، نوازنده‎های بسیاری هستند که از ساز ارگ برای نواختن قطعه‌های خاصی از موسیقی استفاده می‌کنند.

کلیاتی درباره ساز ارگ

نوع ساز: ساز بادی

کاربرد ساز ارگ در فرهنگ اروپا: اجرای موسیقی مذهبی و کلیسائی

نام قدیمی ساز ارگ در فرهنگ عربی و فارسی: ارغنون

انواع ساز ارگ: بادی و برقی (الکترونیکی)

ساز ارگ در گذشته تنها به شکل بادی بود. اما امروزه به وفور سازهای ارگی را می‌توان پیدا کرد که ساختار برقی دارند و به واسطه مدارهای الکترونیک که در آن‌ها وجود دارند، صدای حاصل از نواختن آن به گوش ما می‌رسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن