تصویر جان لی هوکر

بیوگرافی جان لی هوکر

جان لی هوکر کیست؟ جان لی هوکر خواننده، ترانه سرا و گیتاریست آمریکایی است. در مورد تاریخ دقیق تولد او ابهامات زیادی وجود دارد؛ اما به گفته وی و طبق اعلام اکثر منابع او در سال 1920 در شهرستان Tallahatchie متولد شد. پدر او کشاورز است و علت شهرت او اجرای یک اقتباس از دلتا بلوز با گیتار الکتریک است. 

 

زندگی نامه جان لی هوکر

جان لی هوکر کوچک‌ترین عضو در یک خانواده 11 نفری است. هوکر در سنین 14 سالگی از خانه فرار کرد و آن طور که شنیده می‌شود پس از آن واقعه هرگز والدین خود را ندید.

او پس از فرار به ممفیس پناه برد در آنجا فصل جدیدی از زندگی خود را آغاز کرد و با اجرای تئاتر در نیو دیزی و گاها مهمانی‌های خانگی اوقات خود را می‌گذراند.

وی در زمان جنگ جهانی دوم مجبور شد در برخی کارخانه‌ها شروع به کار کند و حتی مدتی را در شرکت خودروسازی فورد گذراند. پس از گذشت سال‌ها و زندگی در شهری که نوازندگان گیتار در آن بسیار کمیاب بودند او توانست اولین گیتار الکتریک خود را بخرد و به سرعت در زمینه موسیقی رشد کند.

در سال 1948 حرفه اصلی خود یعنی ضبط سروده‌هایش را آغاز کرد و همزمان در کارخانه فولاد دیترویت نیز کار می‌کرد.

تک آهنگ Boogie Chillen اولین سروده جان لی هوکر بود که اتفاقا رکورد پرفروش‌ترین را در سال 1949 به خود اختصاص داد. البته درآمدی که از فروش آهنگ بدست می‌آورد بسیار ناچیز بود.

در مورد تاریخ ازدواج و همسر جان لی هوکر اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اکثر منابع و خبرگزاری‌ها صرفا در مورد تعداد نوه‌ها و فرزندان او صحبت کرده‌اند و صرفا اطلاعات محدودی از همسرش در اختیار است.

نکته جالبی که در مورد جان لی هوکر وجود دارد این است که او خود یک نوازنده، خواننده و ترانه سرا است؛ اما با این وجود بچه‌های هوکر تنها اجازه داشتند به آهنگ‌های مذهبی گوش دهند. آن‌ها در خانه آموزش دیدند و اولین مواجهه آن‌ها با موسیقی در کلیسا بود. در سال 1921 والدین آن‌ها از هم جدا شدند. سال بعد، مادرشان با ویلیام مور، خواننده بلوز ازدواج کرد. جان لی هوکر در حالی که 8 فرزند و 19 نوه داشت و در سن 83 سالگی درگذشت.

تصویر خواننده معروف جان لی هوکر

معروف‌ترین آهنگ‌های جان لی هوکر

هر خواننده‌ای به واسطه برخی سروده‌هایش مشهور می‌شود و به واسطه همین آهنگ‌ها در ذهن مخاطب ثبت می‌شود.

جان لی هوکر آثار جذاب فراوانی دارد که هر کدام از آن‌ها برای طرفدارانش تداعی کننده یک حس خوب و اصیل است.

اولین آهنگ جان لی هوکر توسط برنی بسمن ضبط شد. هوکر به ندرت با یک ضرب استاندارد می‌نواخت؛ اما در عوض سرعت آهنگ را متناسب با نیازهای آهنگ تغییر می‌داد که این موضوع کار را برای نوازندگان پشتیبان که به سبک هوکر عادت نداشتند کمی دشوار می‌کرد؛ در نتیجه بسمن اولین آهنگ هوکر را در حال نواختن گیتار، آواز خواندن و پا زدن روی یک پالت چوبی ضبط کرد. چند نمونه از شناخته شده‌ترین آهنگ‌های جان لی هوکر عبارتند از:

Boogie Chillen

Crawling King Snake

Dimples

Boom Boom

One Bourbon

One Scotch, One Beer

The Healer

Lucky

Chill Out 

Don’t Look Back 

تصویر John Lee Hooker

آلبوم‌های منتشر شده از جان لی هوکر

جان لی هوکر در طول دوران زندگی خود آلبوم‌ها و همچنین تک آهنگ‌های بسیاری را منتشر کرده است. او سبک منحصر به فرد و اختصاصی خود را دارد که طرفداران زیادی دارد. البته عده‌ای معتقدند که سبک او شبیه به دلتا بلوز است؛ اما سروده‌های او ترکیبی از ریتم‌های پیانوی بوگی-ووگی است.

در ادامه چند مورد از شناخته شده‌ترین آلبوم‌های جان لی هوکر را معرفی خواهیم کرد.

Wandering Blues Detroit Blues

Everybody’s Blues 

Im John Lee Hooker

The Country Blues of John Lee Hooker

House of the Blues

That’s My Story 

Travelin 

Travelin

The Folklore of John Lee Hooker

Burnin

 

درخشش جان لی هوکر پس از همکاری با ستارگان موسیقی

سال 1962 شروع درخشش و شهرت هوکر بود. در این سال جشنواره سالانه بلوز فولک آمریکایی برگزار شد و حضور هوکر منجر شد تا بیشتر در معرض دید قرار بگیرد. نام او در سال 1964 یعنی دقیقا هشت سال پس از انتشار اولین تک آهنگ خود در ایالات متحده، در نمودارهای تک آهنگ‌های موفق بریتانیا قرار گرفت.

  • او در این سال‌ها شروع به اجرا و ضبط آهنگ با نوازندگان راک کرد. یکی از اولین همکاری‌های او با گروه بلوز راک بریتانیایی بود.
  • در سال 1970 آلبوم مشترک Hooker ‘n Heat را با گروه بلوز و بوگی و راک آمریکایی ضبط کرد، این اولین آلبوم هوکر بود که به چارت‌های بیلبورد رسید و در رتبه 78 بیلبورد 200 قرار گرفت.
  • جان لی هوکر در سال 1980 در فیلم برادران بلوز ظاهر شد. او «بوم بوم» را در نقش یک نوازنده خیابانی اجرا کرد.
  • جان لی هوکر در سال 1989 آلبوم The Healer را با کارلوس سانتانا، بانی رایت و غیره ضبط کرد. 
  • در دهه 1990 آلبوم‌های دیگری با همکاری موریسون، سانتانا، لوس لوبوس و نوازندگان مهمان دیگر ضبط شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart