خوانندگی

نکاتی برای موزون خواندن

سرگرمی مورد علاقه در کریسمس همراهی با نوازندگان و آواز خواندن است. موزون خواندن ملودی ها را جالب تر و زیباتر می سازد، مخصوصا هنگامی که ملودی شناخته شده ای، مانند “شب خاموش” باشد.

ملودی، نوا یا آهنگی است که شما زمزمه می کنید، و هارمونی آن را تکمیل می کند. هارمونی  نت های کاملا متفاوتی دارد و اغلب بوسیله ی ملودی آکورد را ایجاد می کند. کسانی که می توانند با هارمونی بخوانند به شیوه های متفاوتی به موسیقی گوش می دهند. آنها یاد می گیرند که نشانه ها را به جای خواندن بصورت هماوایی از ملودی بگیرند.

با آهنگ های ساده شروع کنید

اگر می خواهید یاد بگیرید که با هارمونی بخوانید، از آهنگ های ساده تر شروع کنید. افرادی که از رادیو شنیدید، خوانندگان حرفه ای هستند. آنها به خوبی به آواز پرداخته اند و اغلب آهنگ های ترکیبی می خوانند. ما پیشنهاد می کنیم به جای آهنگی که اغلب در رادیو شنیده اید, با یک آهنگ قومی یا سرود مذهبی شروع کنید.آهنگ قدیمی «رفتن به کلیسا», آهنگ ساده ای است که برای شروع خوب است.

استفاده از موسیقی ورقه ای

برای بعضی ها، بهترین نقطه شروع این است که هارمونی را روی پیانو دنبال کنند. این به معنای خرید موسیقی ورقه ای، نشستن جلوی پیانو و یادگیری نت های خود است. چند بار هارمونی مورد نظرتان را با پیانو بخوانید, سپس یاد بگیرید بدون پیانو بخوانید.

سپس، اگر توانایی دارید، ملودی را روی پیانو اجرا کنید و هارمونی را با آن بخوانید. شما همچنین می توانید آهنگ را در یوتیوب دنبال کنید و با هر کس که ملودی آن آهنگ را می خواند هماهنگ بخوانید.

برای موزون خواندن باید تمرین کنید

بدانید که موزون خواندن یک مهارت است. اگر از تنهایی خواندن خودتان راضی نیستید, پس تمرین کنید. دانستن مفاهیم مربوط به هارمونی و خواندن آنها دو چیز متفاوت است.از هر فرصتی برای تمرین هارمونی با گروه دوستانتان استفاده کنید.

فاصله ی سوم زیر یا بم بخوانید

به طور معمول، نوازندگان با استفاده از فاصله یک سوم، که فاصله ای از سه یا چهار نیم پرده است , هماهگ می شوند. در نسخه ی دکسی کاپس «رفتن به کلیسا», خواننده ملودی را فاصله ی سوم بم و فاصله ی سوم زیر می خواند. فاصله سوم نیز در دو نت اول «کامبایا» یا «آهسته برو, کالسکه ی خوب» دیده می شود.

دانلود آموزش خوانندگی

 

موزون خواندن

نت را در قالب آکورد بخوانید

بعضی اوقات درخواندن فاصله ی سوم , آکوردها با دستگاه موسیقی تان هماهنگ نمی شود. این زمانی اتفاق می افتد که برای یک مبتدی کمی پیچیده تر می شود. در صورت امکان نت خود را دقیقا تکرار کنید. اگر نمی توانید، یک قدم به بالا یا پایین جهش کنید. اگر هیچ یک از این دو گزینه ممکن نیست، باید از آن نت گذر کرد.

کوچکترین گذر ممکن که بنظر درست تر می آید را انتخاب کنید. همیشه خواندن یکی از نت های آکوردی که اجرا یا خوانده شده است مطمئن تر است. اگر کسی جی را می خواند و آکورد جی ماژور است«جی- بی- دی» اگر بی یا دی را بخوانید به نظر هماهنگ تر خواهد بود.  

 از جهش به ابتدا بپرهیزید

یک قانون هارمونیک وجود دارد که می گوید باس ها اجازه ی پرش های بزرگ دارند و بقیه صداها باید از این گونه پرش ها اجتناب کنند. قوانین را می توان شکست، اما نه زمانی که شما مبتدی هستید. یک مورد استثناء  معمول زمانی است که شما “سول-دو” را می خوانید.شما ممکن است این پرش ها را در هارمونی های “آی هوپ” دیکسی چیکس بیابید.

رد شدن از تعلیق

گاهی اوقات، در انتهای عبارات، ممکن است بخواهید یک تعلیق بخوانید. به عنوان مثال، اگر «کومبایا» را هماهنگ سازی میکنید، جایی که نت اشتباهی را «یا همان نتی که دارید می خوانید»برای یک یا دو ضرب نگه داشتید قبل ازاینکه به نت صحیح اصلاح کنید, ممکن است در فاصله ی دوم کومبایا فاصله ی سوم را بخوانید.می دانید که نت, نت صحیح است چون نتی است که نوازندگان آن را اجرا می کنند.

تکرارها یا پاسخ ها را دریابید

راه دیگری برای همگام شدن با ملودی این است که دقیقا آن را تکرار کنید یا به آن پاسخ دهید. یک نمونه از این نوع سازگاری را در موزیک فیلم “صدای موسیقی” می بینید، زمانی که کاپیتان ون ترپپ برای اولین بار  “را می خواند و دختر بزرگتر,لیزل, آن را هماهنگ می کند.Edelweiss  “

لیزل دوبار آن را تکرار می کند و بعد دو گام دو گام با کاپیتان هماوایی می کند. در موسیقی آوایی ساده, شما معمولا در تکرار یا پاسخ به یک ملودی یا هماوایی می کنید یا  فاصله ی سوم یک یا دو گام آخر یک آهنگ را می خوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن