حرکت بر روی صحنه

نحوه حرکت بر روی صحنه

 

نحوه حرکت بر روی صحنه تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت اجرا خواهد داشت . تمام حرکت ها روی صحنه می تواند به یک الگوی ساده تقلیل پیدا کند که با یادگیری آن می توانید مقابل هر تماشاگر و هر محلی به راحتی و به طور موثر مانور دهید . این الگوی اصلی می تواند هم در بزرگ ترین صحنه سالن و هم در کوچک ترین کافه , عملی و موثر باشد . با استفاده از شکل بالا قدم بر دارید . با این ترتیب به نقشه ای دست خواهید یافت که قابل استفاده مجدد بوده و به راحتی در هر اجرایی می تواند راهنمای شما باشد .

نقطه اول حرکت بر روی صحنه : موقعیت اول نزدیک وسط صحنه , به تماشاگر اولین فرصت را برای دیدن و شنیدن شما می دهد . لحظه ای که پشت میکروفن قرار می گیرید لحظه ی مهمی است که حضور قوی و تسلط بر انرژی خود را در سالن برقرار می کنید . چگونه باید این کار را بکنید ؟ اول بی حرکت بایستید . بعضی از اجرا کننده ها در شروع یک آهنگ یا سخنرانی , آنقدر دور و بر خود حرکت می کنند که تماشاچیان احساس می کنند گویی دنبال یک بشقاب پرنده می گردند . حتی اگر شما آهنگ تند و رقص مانند هم اجرا می کنید باز هم می توانید نسبتا در یک محل ساکن باشید . محل پاهایتان را تغییر ندهید و سایر اعضای  بدن خود را با آهنگ تکان دهید . هدف در اینجا این است که به تماشاگر ها فرصتی برای آشنا شدن اولیه بدهید . آنها این حق را دارند که یکی دو لحظه فرصت این را داشته باشند تا ببینند شما کی هستید , چه لباسی پوشیده اید و چه شکلی هستید . آنها همچنین می خواهند بدانند درباره ی صدای شما و خودتان چه احساسی دارند و آیا دلشان می خواهد به شما توجه داشته باشند .

وفتی از صحنه به پایین نگاه می کنید اگر یک گروه تماشاگر کوچکی دارید که می شود چشم در چشم نگاهشان کرد , جهت نگاه خود را به بالای سر آنها متوجه کنید . برخورد به این صورت راحت تر است . شما سعی می کنید مردم را در احساس آهنگ یا صحبت هایتان غرق کنید بدون آنکه خیلی به آنها نزدیک شوید .

نقطه اول در حرکت بر روی صحنه در حقیقت جایی است که به مردم می گویید : این من هستم چند لحظخ از وقتتان را به من بدهید و می دانم که می توانم شما را وادار به تبسم , گریه یا خنده کنم یا کاری کنم آنچه را که خودم حس می کنم شما هم احساس کنید . وقتی خودتان را مستقر کردید موسیقی یا صحبت های شما , راهنمایتان برای حرکت و تغییر موقعیت خواهد بود و از این به بعد می توانید ارتباط موثر چشمی را داشته باشید .

نقطه دوم حرکت بر روی صحنه : هر آهنگ و هر سخنرانی , داستان و سناریویی دارد و لحظاتی دارد که در آن احساس یا تاکید موضوع عوض می شود . وقتی احساس کردید که اولین حالت یا تاکید به حالتی دیگر تغییر کرد , موقع آن است که شما جایتان را عوض کرده و به نقطه دو منتقل شوید ( ما در شکل تقطه ی دو را سمت راست انتخاب کردیم  اما شما می توانید به هر سمتی دلتان خواست حرکت کنید ) . کمی هم بچرخید تا افرادی که در وسط یا سمت چپ هستند قادر به دیدن بخشی از صورت شما باشند و فکر نکنند که کنار گذاشته شده اند .

نقطه سوم حرکت بر روی صحنه : با پیشرفت آهنگ یا سخنرانی , وفتی به حالت بعدی می رسد جهت خود را عوض کرده و به سمت چپ صحنه بروید  . باز هم مطمئن باشید که هر کسی در سالن قادر به دیدن حداقل بخشی از صورتتان است .

نقطه چهارم حرکت بر روی صحنه : با جا به جایی بعدی , به وسط صحنه برگردید . حالا از لحاظ جهت با تماشاگران , با نقطه ی یک هم جهت هستید اما به آنها نزدیک تر شده اید . آنها حالا کمی با شما آشناتر شده اند و آماده اند که بدون احساس ناراحتی و تهدید شما را به خود نزدیک تر ببینند .

نقطه پنجم حرکت بر روی صحنه : خیلی از آهنگ ها ( و ممکن است قسمت اول برخی از سخنرانی ها ) در موقعیت پنجم تمام می شود , در جهت نقطه ی یک و چهار , اما بازهم نزدیک تر به صحنه . این موقعیت موضع قدرت شما محسوب می شود .شما صحنه را تسخیر کرده اید . به سمت پشت , چپ , راست , جلو و کاملا با حاضرین ارتباط برقرار کرده اید .

نقطه ششم تا هشتم حرکت بر روی صحنه : در صورت ادامه ی اجرا , به نقطه ششم بروید , حرکت کمی به راست . از آنجا نقطه هفتم دوباره سمت چپ سالن را مخاطب قرار می دهد . و در انتها به نقطه هشتم بروید ( این حرکات تا پایان می توانند بسته به نیاز شما ادامه چیدا کنند ) .

آیا خیلی ساده به نظر می رسد ؟ خب قرار هم بود که همین طور باشد و چیزی که جالب است این است که تمام حرکات صحنه تا حدی بر پایه این جهت ها قرار دارند . این طرح حتی موقعی که فضا کم است یا اصلا وجود ندارد هم کارساز است . اگر در جایی برنامه اجرا می کنید که حتی یک قدم هم نمی توانید بردارید , باز هم این مراحل را با حرکت سر و بدن خود طی کنید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن