چگونه در صدایمان ویبراتو یا طنین ایجاد کنیم ؟

وقتی شما به اجرا و نگه داشتن یک نت دست یافتید, طبیعی است که دلتان بخواهد به آن نت یا صدا رنگ و احساس اضافه کنید . یکی از ساده ترین راه ها برای این کار دادن طنین به صدا است , که ما آن را ویبراتو می نامیم . اغلب شنیده ایم که وقتی خواننده مورد علاقه ما صدایش را روی نتی نگه می دارد , طنینی موج وار به آن می دهد که همان ویبراتو است. این یک موضوع مهم در آموزش خوانندگی است.

قبل از آشنایی با ویبراتو باید با صدا سازی آشنایی داشته باشید.

برای بیشتر خوانندگان تازه کار ویبراتو مانند یک راز پیچیده است . خیلی از افراد فکر می کنند که انسان یا با ویبراتو به دنیا می آید , یا هرگز به آن دست نخواهند یافت و درست نمی دانند چگونه باید از صدای ساده نگه داشته شده به صدای مواج غنی از ویبراتو رسید . که متاسفانه باید بگویم قسمت زیادی از این طرز فکر اشتباه توسط اساتید محترمی که با متد های قدیمی کار می کنند و خود نیز بر همین باور هستند به سایر افراد و هنرجوها القا شده است .

گاهی افراد , با تغییر عمدی صدای ساده ای که ایجاد می کنند سعی در تولید ویبراتو دارند که متاسفانه با یک احساس تصنعی روبرو می شوند . در عمل هر ویبراتویی عمدی است اما راز یک ویبراتوی عالی در این است که به کار آن آگاه باشید و بدانید چه چیزی آن را مورد پسند می کند و چطور باید طبیعی و بدون فشار به نظر برسد .

ویبراتو چگونه کار می کند ؟

وقتی شما صحبت می کنید یا آواز می خوانید تارهای صوتی شما معمولا در محدوده ای بین صد تا هزار ارتعاش به حرکت می آید . کشش وارد بر روی تار صوتی , ارتفاع نت ( زیر و بم بودن صدا ) ایجاد شده را تعیین می کند  . وقتی کشش لازم برای ایجاد صدای مورد نظر کامل  و درست باشد , یعنی نه خیلی کشیده شده و نه خیلی شل باشد , یک ارتعاش ثانوی شروع به شکل گرفتن می کند . این حرکت ثانوی باعث می شود که صدا با موجی با سرعت پنج تا شش ارتعاش در ثانیه به حرکت درآید . این چیزی است که ما در ویبراتو می شنویم .

اگر برای یافتن ویبراتو روش خود را انجام می دهید , باید مطمئن شویم که آن را درست انجام می دهید . یک قانون سر انگشتی می گوید که موقع ویبراتو نباید هیچ جای بدن شما تکان بخورد . اگر چنین نیست باید عیبی در کار باشد .

اجرای درست ویبراتو

اگر شما روی یک نتی که اجرا می کنید فکرتان را متوجه ویبراتو کنید , چیزی غیر از ویبراتو اتفاق نخواهد افتاد ( به همین سادگی ) .نوع خاصی از توجه لازم است تا هوا را طوری تنظیم کند که حرکت موجی ویبراتو را ایجاد نماید . بنابراین وقتی قبل از اجرای صدا , احساس و فکرتان را متمرکز کنید , شانس زیادی وجود دارد که به تغییرات مهمی  در ایجاد صدای دارای طنین دسترسی پیدا کنید .

اصول کار همین بود که ملاحظه کردید اما برای دستیابی راحت تر به این تکنیک , دو تمرین خیلی ساده اما مفید را به شما نشان می دهم . در انجام این تمرین ها هر چیزی را اغراق آمیز انجام دهید . در ابتدا ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد اما خود را رها کنید تا به طنین زیبا و طبیعی صدای خود دست یابید .

تمرین شماره یک : تقلید دست دادن

هر چند که گفته شد برای ایجاد ویبراتو در شروع کار مخالف هر نوع حرکت و تکان در بدن و دست هستیم  , اما اینجا برای اینکه به شما کمک شود تا ویبراتو را در بدن خود احساس کنید , از این قانون کمی تخطی می کنیم .

حالا بایستید و دست خود را طوری که می خواهید با کسی دست بدهید به جلو دراز کنید  . به جای اینکه دست های خود را در حالت دست دادن معمولی پیش ببرید , دستتان را ببندید و فقط انگشت اشاره را باز بگذارید . حالا تجسم کنید که در برابرتان یک خرس بزرگ که هزار برابر از شما قوی تر است قرار دارد و می خواهید با او دست بدهید . ضمن این کار حرف eeeeee را بخوانید و سعی کنید که صدایتان با حرکت دستتان هماهنگ باشد . صدای شما باید به صورت مقطع ee-ee-ee-ee در بیاید . بگذارید صدایتان یک ضربان ریتمیک داشته باشد . هنگام ایجاد صدا , به بخش سقف دهانتان مخصوصا جایی که سقف دهان به انتهای زبان وصل می شود متمرکز شوید . ببینید آیا ضربان هوا را احساس می کنید .

پس از اینکه به این کار عادت کردید , سعی کنید حرکت دستتان را متوقف کنید و ببینید آیا بدون آن هم می توانید صدای ویبراتو را ایجاد کنید .

تمرین شماره دو : فشار ضربانی دست

یک دست خود را مشت کنید و بگذارید بالای شکمتان جایی که دنده ها به هم می رسند . با دست دیگرتان این دست مشت شده را بپوشانید . حالا بگویید eeeeeeeee و حین آن دست های خود را با حرکت سریع ضربانی به داخل فشار داده و بیرون بیاورید , با این کار ضربان سریع هوا را به پشت گلویتان می رسانید . باز هم باید صدای یکنواخت eeeeee  را به صورت مقطع ویبراتو وار ee-ee-ee-ee  بشنوید . به حرکت سریع دست به سمت داخل و خارج ادامه دهید و دقت کنید هوا در کجای گلویتان ضربان دارد , در محل تلاقی سقف دهان با انتهای زبان .

هدف این است که شما با احساس ویبراتو آشنا شوید که بسیار مهم می باشد . ضربان هوای زیادی برای ایجاد ویبراتو لازم است . یادتان باشد که وقتی در تلاش برای تنظیم مقدارهوا با صدا هستید , در ابتدا دستیابی به سرعت مناسب کمی مشکل به نظر می رسد و شاید فکر کنید صداهای عجیب و مصنوعی و بدون حسی ایجاد می کنید . اما وقتی بدنتان احساس ویبراتو را درک کرد , معجزه ای رخ می دهد و به نظر می رسد که صدا خود به خود بدون هیچ تلاشی ویبراتو را ایجاد می کند .

دلیل احساس طبیعی بودن ویبراتو مربوط به سرعت آن است . در ابتدا به نظر می رسد ویبراتوی شما یا زیادی سریع است و یا بیش از اندازه کند است . اما وقتی عادت به انجام آن پیدا کردید , هوا و تارهای صوتی تناسب درست و کامل را پیدا کرده و تارهای صوتی کشش درست خود را می یابند .

اینجاست که ویبراتوی درست ایجاد می شود و شما احساس می کنید که انگار از اول با آن زاده شده اید .

13 دیدگاه دربارهٔ «چگونه در صدایمان ویبراتو یا طنین ایجاد کنیم ؟»

 1. سلام.
  تمرینی که مطرح کردید عالی بود و کمی برام جا افتاد که ویبراتو از کجای حنجره ایجاد میشه.
  فقط یه مشکلی تو صدای من هست که الان بعد گذشت 6 ماه تمرین نتونستم رفعش کنم.
  صدام هنگام خواندن خیلی میلرزه و فقط تونستم تو چند ماه حداکثر 10 درصد از این لرزش رو کم کنم.
  هنگام اجرای نت ها یا صامت ها بیشتر صدام میلرزه تا خوندن یک قطعه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید بزرگوار.
  باتشکر

  1. بهزاد شهسواری

   سلام اشکان عزیز
   خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بوده .
   در مورد مشکلی که گفتی اصلا نگران نباش چون چیزی نیست که از پسش بر نیای . با اینکه من صدا و خوندن شما رو نشنیدم اما معمولا این دسته مسائل چند تا دلیل ساده و پایه ای می تونند داشته باشند که مهمترینشون الگوهای نادرست تنفسی هست .بهت پیشنهاد می کنم که بیشتر روی تنفست موقع ادای نت ها یا جاهایی که لرزش ایجاد میشه کار کنی . چند تا مقاله و آموزش هم در مورد تنفس صحیح توی سایت هست که بهت کمک می کنه . امیدوارم هر چه زودتر بتونی برطرفش کنی . اگه بازهم به مشکل برخوردی با ما در تماس باش
   موفق باشید

 2. سلام مطالبتون بسیار جالب بود . من هنگامی که میخوام اهنگ بخونم و به جایی که خواننده اهنگو میکشه میرسه و منم میخوام صدامو بکشم نمیشه و صدام حالت جیغ مانندی در میاد میشه لطفا راهنماییم کنین ؟ مرسی

  1. بهزاد شهسواری

   سلام به شما
   این مشکل بسته به حالتی که اتفاق می افته می تونه چند تا دلیل داشته باشه. اما معمولا به خاطر عدم کنترل مناسب روی کامپرشن صدا اتفاق می افته
   موفق باشید

 3. سلام،ی دنیا ممنونم از این لطف بی دریغتون ک مهارت و اطلاعاتتون رو رایگان و خالصانه در اختیارمون میزارید،این کارتون واقن با ارزشه و هیچ جای دنیا مثلش پیدا نمیشه
  میخواسم بدونم اگه تو تلگرام یا برنامه های مجازیه دیگه هستین بهمون اطلاع بدین اونجا از مطالب استفاده کنیم و سوالامون رو مطرح کنیم،من ب تازگی خوندن رو شرو کردم و عاشق خوندنم اما مهارتم کافی نیس و خیلی کمکتون رو احتیاج دارم خوشحال میشم اگه امکانش باشه راهنماییم کنید

  1. بهزاد شهسواری

   سلام به شما دوست عزیز
   خوشحالم که مطالب برای شما مفید بوده.بله لینک کانال تلگرام توی وبسایت قرار گرفته و می تونید از مطالب کانال هم استفاده کنید.
   لینک کانال:
   https://telegram.me/bekhounn

 4. واقعا خیلی ساله که به دنبال چنین اطلاعات و سایت کامل میگردم، از شما ممنونم آقای شهسواری

 5. سلام من این تمرین را انجام دادم ولی نفهمیدم چجوری این که دست مشت کنیم و بزاریم رو شکم و چگونه از ضربان هوا بکشیم بیرون اگه کامل مفصل توضیح بدید ممنون میشم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن