نحوه کشف کردن و پرورش دادن صدای سر

برای پیدا کردن صدای سر باید محدوده صدایی خود را جستجو کنید. سه راهکاری که پیشنهاد می‌کنم پی در پی هستند: یاد بگیرید در محدوده صدای سر خود صحبت کنید؛ با تمرین قابلیت خوانندگی در محدوده صدای سر را ایجاد کنید و در نهایت از این محدوده برای خواندن استفاده کنید. زمانی که این سه مرحله را پشت سر گذاشتید قادر هستید محدوده صدای سر خود را تقویت کنید.

بهبود صدای سر با تمرین قصه گفتن 

قبل از اینکه به دنبال خوانندگی در محدوده صدای سر باشید، یاد بگیرید در این محدوده صحبت کنید. برای خواندن برخی از داستان‌ها لازم است از گام‌های متفاوت استفاده کنید. از آنجایی که داستان‌ها برای کودکان نوشته می‌شوند، میتوانید با این داستان‌ها کار خود را آغاز کنید: داستان سه خوک کوچک، مرد ریش طلایی، گلدیلاکس و سه خرس، راپونزل و… . موقع شنیدن این داستان‌ها از زبان بقیه حتما دقت کرده‌اید که قصه‌گو برای دیالوگ گفتن از زبان کارکترهای داستان از محدوده‌های صدایی مختلف استفاده می‌کند. سعی کنید صدای قصه‌گوی محبوب خود را در محدوده‌های صوتی بالاتر تقلید کنید و داستان بگویید.

برای اطلاع از جدیدترین متدهای روز خوانندگی بخون را دنبال کنید.

صدای سر

با تکنیک خمیازه کشیدن تمرین کنید

استفاده از این تکنیک سکوی پرتابی بین صحبت کردن در محدوده صوتی سر و آواز خواندن در این محدوده است. درست مثل حالتی که آواز می‌خوانید از بالاترین حد محدوده صوتی خود به سمت پایین ترین محدوده حرکت کنید. سعی کنید نت‌های بالا را با حالت جیغ ادا کنید و در عین حال صدای خود را آرام و سبک نگه دارید. روش دیگری که برای توصیف مدل خوانندگی وجود دارد اغراق در آه کشیدن است. به آرامی از گامی به گم دیگر بروید و تمام نت‌های موجود را بخوانید. در مردان لرزش صدا به صورت عادی بین فالستو و محدوده صدای سر وجود دارد. اگر دوستی دارید که در گروه کر آواز می‌خواند به خوبی خواهد توانست این تکنیک را برای شما اجرا کند؛ اکثر خوانندگان نیز از این روش استفاده می‌کنند اما شاید با نام آن آشنایی نداشته باشند.

با تهیه بسته طلایی آموزش مدرن خوانندگی تمام تکنیک های خوانندگی را در خانه فرا بگیرید.

آواز خواندن در محدوده صدای سر را با ملایمت آغاز کنید

قدم بعدی در دستیابی به صدای سر این است که در این محدوده آواز بخوانید. با تکنیک خمیازه کشیدن آغاز کنید، به بالاترین حد محدوده صدایی خود برسید و سپس در همان حالت باقی بمانید. صدای خود را بیشتر کنید. حالا شما در حال آواز خواندن در محدوده صدای سر خود هستید. اکنون سعی کنید روی گام‌های دیگر نیز همین کار را تکرار کنید. دست خود را روی قفسه سینه خود بگذارید تا در صورت لرزش، آن را احساس کنید. اگر لرزش حس می‌کنید یعنی در حال استفاده از محدوده صدای سر و سینه به طور همزمان هستید. روی ملایم و خالص آواز خواندن تمرکز کنید. شاید این صدا، صدای مورد علاقه شما نباشد؛ اما تمرین خوبی‌ست برای خوانندگی در سایر محدوده‌ها.

آموزش خوانندگی

با گرم کردن صدا، محدوده صدای سر را تقویت کنید

هر روش گرم کردن صدا که از نت‌های بالا آغاز و به نت‌های پایین ختم می‌شود، کیفیت صدای سر را آفزایش می‌دهد. استفاده از «W» همچنین به افزایش طول تارهای صوتی می‌انجامد. تمرین مورد علاقه من از این دو روش به صورت همزمان بهره می‌برد: «we-e-e-ah» را در آرپژو ساده 1-3-5-1 با آواز بخوانید. مطمئن شوید که از روی هیچ نت عبور نمی‌کنید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن