فالستو

تفاوت فالستو و صدای سر

از آنجایی که نه تنها هنرجویان عزیز بلکه بسیاری از مربیان و استاتید محترم آواز و خوانندگی نیز دچار این اشتباه می شوند, در این مطلب می خواهیم به صورت  بسیار خلاصه و نکته وار به تفاوت میان صدای سر (Head Voice) و فالستو (Falsetto)  بپردازیم.

در متدهای نوین یکی از اولین چیزهایی که می بایست یاد بگیریم تفاوت محدوده ی صدای فالستو و سر است. متاسفانه برخی از اساتید آواز درمورد صدای سر , چیزی مانند ” صدا را در سر انداختن ” را مرتب تکرار می کنند که هیچ ارتباطی به تشخیص رنگ اصلی این صدا و وضعیت بخصوصی که برای تارها ایجاد می شود ندارد و از آن بدتر اصولا صدای سر را فالستو نامگذاری می کنند و نمی توانند تفاوت رنگ فاحش آنها را تشخیص دهند چون متاسفانه اغلب در زمینه ی تکنیک های صدا و بدن تحقیقات جدی و نوین نداشته اند و دائم آموزه های قدیمی که بسیاری از آنها یا رد و یا منسوخ شده اند را تکرار می کنند.

در این مطلب می خواهیم به صورت مختصر توضیحاتی درباره علم صداسازی و چگونگی تاثیر آن بر خوانندگی ارائه دهیم. با توجه به پر رنگ تر شدن نقش آموزش صداسازی در زمینه آموزش های خوانندگی , تعابیر و تعاریف مختلفی درباره ی مقوله صداسازی بوجود آمده است که در برخی موارد می توانند باعث سردرگمی ما شوند. به همین خاطر لازم است تعریف روشنی از صداسازی و تاثیر آن بر کیفیت خوانندگی ارائه نماییم تا باعث شود درک درستی از آن داشته باشیم.

 

تفاوت صدای سر و فالستو از لحاظ کیفی تفاوتی از عرش تا فرش است .

در صدای سر تارها بسته هستند و زمانی اتفاق می افتد که تنها یک سوم طول تارها به نوسان در آید, در حالیکه در فالستو یا فوسه تارها باز و جداره ی داخلی به ارتعاش نمی رسد و صدایی هوادار تولید می شود. و هنرجو چه زن باشد و چه مرد, یکی از اولین مهارت هایی که یاد بگیرد بستن تارها (Cord Closure)  و رسیدن از صدای فالستو به سر است. و همینطور باید درک کاملی از تفاوت این دو بدست آورد, چه از لحاظ شنیداری و چه از لحاظ احساسی که در درون بدن ایجاد می کنند.

می توان گفت صدای سر, صدای زنانه ی ظریف و کوچکی است که می تواند با جنبه های ظریفی ترکیب شود و ناباورانه بزرگ گردد .

آن صدای بزرگ و قوی را که دوستان اغلب در موردش صحبت می کنند صدای سر نیست بلکه صدای میکس یا صدای میانی است که بطور کلی سه وضعیت اصلی دارد: لایت میکس , فارینجیل میکس و هارد میکس

که ما به دفعات درباره ی صدای میکس و اهمیت آن صحبت کرده ایم.

تفاوت فالستو (Falsetto) و صدای سر (Head Voice) در اجرا :

.

23 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت فالستو و صدای سر»

 1. سلام. شما هم که ننوشتید تفاوت شون چیه فقط نوشتید تفاوت دارند! خب تفاوت شون در چی هست؟ مثال واضح و روشن بزنید. خیلی گنگ می نویسید.

  1. بهزاد شهسواری

   سلام به شما دوست عزیز
   تفاوت هم از لحاظ فیزیکی یعنی اتفاقی که در تارهای صوتی می افته شرح داده شده و هم از لحاظ جنس صدا
   اما اگر می خواید هر دو صدا و تفاوتشون رو بشنوید, یه فایل صوتی در کانال تلگرام قرار خواهم داد که می تونید گوش بدید

 2. سلام داداش
  من وقتی صدای هد رو اجرا میکنم حنجره ام فشار وارد میشه . به نظر شما دچار مشکل میشه؟
  در ضمن من دارم صداسازی کار میکنم

  1. بهزاد شهسواری

   با سلام
   مطمئنا اگر درست صدای هد رو اجرا کنید فشاری به حنجره وارد نمیشه.باید با تمرینات صحیح صداسازی این مشکل رو برطرف کنید.
   موفق باشید

 3. یه سوال درمورد پکیج طلایی آموزش مدرن خوانندگی دارم. آيا بعد از پرداخت میشه دانلود کرد یا محصول رو پست می کنید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن