آیا بدون دانستن نت موسیقی هم میتوانم آواز خوندن را یاد بگیرم ؟

 

آیا بدون دانستن نت موسیقی هم میتوانم آواز خوندن را یاد بگیرم ؟

خوشبختانه باید بگویم : بله !

برخی از خوانندگان و حتی آهنگسازان مشهور موسیقی جهان هرگز درس موسیقی نخوانده اند . معمولا به جز خوانندگان اپرا که متن های پیچیده و مشکلی را باید دنبال کنند , حتی خیلی از خوانندگان حرفه ای کاری با خواندن موسیقی از روی نت ندارند . کار ما بیشتر تقویت احساس موسیقی و گوش موسیقی است که کاری خیلی مهمتر از دانستن نت موسیقی است . هر چند که خواه نا خواه با کلیاتی از علم و دانش موسیقی و نت ها نیز آشنا خواهیم شد .

ما تمرین های بسیار زیادی که باعث تشخیص عالی و بالا بردن توانایی و کنترل صدا در شرایط مختلف خواهد شد را انجام می دهیم و آن را تکرار می کنیم . که از این راه مهارتی کسب می کنیم که بیش از هر چیز مورد نیاز یک خواننده یا سخنران می باشد . اگر نتوانید صدایی را تقلید و تکرار کنید , اینکه بدانید آن (( دو )) است یا (( ر )) , کمکی به شما نمی کند . البته اشتباه برداشت نشود , اگر شما سواد موسیقی را هم یاد بگیرید خوب است و حتما مفید خواهد بود و یک امتیاز محسوب خواهد شد . اما این طور نیست که بدون آن نتوان کار را پیش برد .

آنهایی که نت های را کاملا تشخیص می دهند , می توانند صدایی را شنیده و دقیقا بگویند چه نتی است . این یک استعداد و توانایی بسیار عالی است , اما هیچ ارتباطی بین این تشخیص دقیق و اجرای دقیق نت ها وجود ندارد . اشتیاق به شنیدن و اصلاح مکرر صدا , هزار برابر با ارزش تر از دانستن اسم نت ها از روی صدا است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن