خواننده

صدای توام با نفس چطور ایجاد می شود؟ خطر صدا توام با نفس (صدای هوادار)

آواز خواندن با صدایی که توام با نفس است(صدای هوادار) ، در میان خواننده ها و مدرس ها شهرت زیادی دارد و یک نکته مهم در این موضوع وجود دارد: این صدا می تواند خطرناک باشد. در این مقاله، ما مکانیزم آواز خواندن با صدای همراه با نفس را بررسی می کنیم تا ببینیم آیا این تکنیک خطرناک است یا خیر و به طور کلی، بررسی می کنیم که چطور می توان از این تکنیک به صورت ایمن استفاده کرد.
اگر شما فیلم بسیار زیبای « حاطرات پیاده روی » در سال 2002 را دیده باشید، در این فیلم مندی مور یک آهنگ با نام «فقط امید» را می خواند که در آن از نفس بسیار زیادی استفاده می کند تا بتواند یک فضای احساسی و شکننده را برای شخصیت فیلم خودش ایجاد کند.
این مثال، یک مثال عالی از استفاده از نفس به عنوان یک ابزار تنفس می باشد. صدای همراه با نفس که بر اساس یک صدای بم و آرام تر از صدای عادی توصیف می شود و معمولا خواننده ها از این صدا استفاده می کنند تا بتوانند احساسات غم را منتقل کنند.

مکانیزم صدای توام با نفس (صدای هوادار)

برای درک آواز خواندن همراه با تنفس، شما باید بررسی کنید که صدای انسان چطور کار می کند. آواز خواندن با انتقال هوا از تارهای صوتی ایجاد می شود. مادامی که هوا از تارهای صوتی رد می شود، این تارها به یکدیگر فشرده می شوند و لرزش می کنند و در نتیجه صدا ایجاد می شود.
فرآیند تارهای صوتی که به یکدیگر فشرده می شوند تا لرزش ایجاد شود، با نام نزدیکی تارهای صوتی شناخته می شود. زمانی که خواننده درست از هوای کافی برای ایجاد صدا استفاده کند، تارهای صوتی به یکدیگر نزدیک شده و یکپارچه لرزش می کنند.
در نتیجه، صدا صاف، موثر و به راحتی تولید می شود. در صورتی که خواننده از هوای بیشتری برای آواز خواندن استفاده کند، این نزدیکی در تارهای صوتی کافی نخواهد بود. در این حالت هوای اضافی از تارهای صوتی رد می شود در نتیجه صدا همراه با تنفس شنیده می شود.

آیا آواز خواندن با تنفس، خطرناک است؟

آواز خواندن با تنفس ممکن است مورد مخالفت مدرس های آواز قرار بگیرد زیرا این روش نشان دهنده تکنیک نامناسب آواز می باشد و یا حتی می تواند نشان دهنده مشکلات سلامتی باشد. بسیاری از خواننده ها نمی توانند تون شفافی را ایجاد کنند و تنها انتخابی که دارند، این است که همراه با تنفس، آواز بخوانند.
این موضوع ممکن است به دلیل عدم توانایی فرد برای تنظیم جریان هوا، تنش زیاد در گردن و یا قسمت های پایین صورت و آسیب های قبلی به تارهای صوتی، ایجاد شده باشد.
در صورتی که شما نمی توانید به صورت کلی تون شفافی را ایجاد کنید، ما به شما پیشنهاد میکنیم که به یک متخصص گوش و حلق و بینی (ENT) مراجعه کنید تا او شما را معاینه و تارهای صوتی شما و آسیب احتمالی آن را ارزیابی کند.
درصورتی که شما مشکل خودتان را رفع نکنید، ممکن است دچار تورم در تارهای صوتی، توده های آسیبی و یا مشکلات دیگر بشوید که باعث می شود تارهای صوتی شما به شدت آسیب ببیند. در صورتی که این مشکلات خیلی شدید شوند، ممکن است نیاز به درمان های جدی و یا حتی جراحی باشد.
استفاده از آواز همراه با تنفس به عنوان یک سبک
در صورتی که تارهای صوتی شما سالم باشد و شما بتوانید یک تون شفاف را ایجاد کنید اما مایل هستید که از صدا با تنفس به عنوان یک سب استفاده کنید، نباید نگران باشید. شما می توانید بدون این که به صدای خودتان آسیب بزنید، آواز را با تنفس ادا کنید.
مثلا شما میتوانید آواز آریانا گراند « ممنون از تو، بعدی» را گوش کنید. او در شروع آهنگ از یک صدا همراه با تنفس استفاده می کند یک صدای بی رغبت و فریب خورده را نمایش دهد.
در صورتی که شما می خواهید از تکنیک صدای همراه با تنفس استفاده کنید، باید نکات زیرا را در نظر داشته باشید.

1- کاربرد محدود

به دلیل این که صدا همراه با تنفس نیازمند نزدیکی کمتر و از این رو تنش بیشتر بر روی تارهای صوتی می باشد، شما باید به ندرت از این تکنیک استفاده کنید. در صورتی که قرار است شما اجرای طولانی داشته باشید، بهتر است آهنگ هایی را انتخاب کنید که به صورت محدود از این تکنیک استفاده کنند.
در صورتی که صدای شما دچار خستگی می باشد و یا این که در اثر آلرژی دچار تنش شده است، اگر خواب خوبی نداشته اید و یا از صدای خودتان زیاد کار کشیده اید، بهترین کار این است که اصلا از این تکنیک استفاده نکنید تا بتوانید از تارهای صوتی خودتان محافظت کنید.

2- استفاده از یک بازه مناسب

صدای همراه با تنفس باید در بازه ای از صدا مورد استفاده قرار بگیرد که برای شما دشوار نباشد ( مثلا بازه صدایی که با آن صحبت می کنید) تا کمترین آسیب احتمالی به تارهای صوتی شما وارد شود.
شما اصلا نباید نوت های سخت را با صدای همراه با تنفس اجرا کنید زیرا این کار باعث می شود که احتمال آسیب افزایش پیدا کند.
به دلیل این که آغاز آهنگ های معاصر معمولا در یک بازه متوسط هستند، می توانید ابتدای آهنگ را با یک تون همراه با نفس اجرا کنید و سپس وقتی که قسمت های قوی تر آهنگ تر می رسد، دیگر از این تکنیک استفاده نکنید. این کار یکی از روش های رایج در پاپ، R&B، و دیگر سبک های موسیقی رایج می باشد.

3- آرام بخوانید و یا از یک میکروفون استفاده کنید

آواز خواندن با نفس مانند آواز خواندن با صدای شفاف نمی باشد و اگر شما تلاش کنید که این کار را با صدای بلند انجام دهید، قطعا صدای شما آسیب می بیند. شما تنها با صدای آرام باید از تکنیک آواز با نفس استفاده کنید.
به دلیل این که آواز با نفس را می توان با حجم صدای کم در بهترین حالت اجرا کرد ، بهتر است که بدون میکروفون آن را اجرا نکنید.
در صورتی که شما قرار است در یک جای شلوغ به صورت زنده اجرا کنید، مطمئن شوید که میکروفون شما تنظیم شده است و دهان شما به میکروفون نزدیک باشد تا آواز شما به خوبی شنیده شود.

اجرای صحیح آواز با نفس

در صورتی که شما می خواهید از این تکنیک استفاده کنید، حتما باید از درس های آواز مناسب استفاده کنید. یک مربی آواز خوب به شما کمک می کند تا از با استفاده از این تکنیک از صدای خودتان محافظت کنید.
با تمرین مناسب، شما می توانید بدون این که به صدای خودتان آسیب بزنید، از تکنیک مناسب استفاده کنید حتی زمانی که اندکی هوای بیشتر در صدای شما شنیده می شود!

7 دیدگاه دربارهٔ «صدای توام با نفس چطور ایجاد می شود؟ خطر صدا توام با نفس (صدای هوادار)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart