حرکات دست

زبان بدن در سخنرانی – حرکات دست

 

زبان بدن نقش مهمی در تأثیرگذاری بر دیگران و کسب نتیجه‌ی دلخواه دارد. اما چطور می‌توان نشانه‌های مناسب و مثبت ارسال کرد و نتیجه‌ی دلخواه گرفت ؟ با مطالعه‌ی رهبران موفق درزمینه‌های مختلف ، حالات و نشانه‌هایی که زبان بدن را اثرگذار و قدرت مجاب‌کنندگی آن را افزایش می‌دهند ، شناسایی شده است . برخی از حالت‌ها و نشانه‌های مثبت زبان بدن در یک سخنرانی موفقیت آمیز را در ادامه خواهید دید .

بدون شک دست ها يکي از مهمترين عناصر در تاثيرگذاري زبان بدن هستند . و در اکثر مقالات مربوط به زبان بدن در رابطه با اهميت استفاده ي موثر از دست ها مطالب زيادي وجود دارد . اما در اين مقاله مي خواهيم به چگونگي استفاده از دست ها بپردازيم و چند تکنيک بسيار کارامد و راهگشا را در زمينه حرکات دست معرفي کنيم .

 

  • حرکات دست : جعبه

 

حرکات دست

 

حالت جعبه یکی از حالت های زبان بدن حرفه ای در سخنرانی است .

سخنرانی‌های «بیل کلینتون» در روزهای آغازین فعالیت سیاسی‌اش با حرکاتی پردامنه همراه بود که او را غیرقابل‌اعتماد جلوه می‌داد . برای کاهش این حرکت‌ها ، مشاوران به او توصیه کردند تصور کند جعبه‌ای در مقابل قفسه‌ی سینه و شکمش قرار دارد و سعی کند حرکات دست او از محدودی این جعبه خارج نشود . از آن زمان «جعبه‌ی کلینتون» به اصطلاحی معروف در این حوزه تبدیل شد .

 

  • حرکات دست : نگهداشتن توپ

 

حزکات دست

 

حالتی که فرد را در وضعی نشان می‌دهد که انگار یک توپ بسکتبال در دستانش است، حس اعتماد و اختیار را منتقل می‌کند؛ گویی همه‌ی حقایق در دست‌تان است . «استیو جابز» در سخنرانی‌هایش از این حالت بسیار استفاده می‌کرد .

 

  • حرکات دست : دستان هرمی

 

حرکات دست

 

وقتی افراد عصبی و مضطرب هستند ، اغلب دست‌هایشان بی‌قرار و پیوسته درحال حرکت است. درمقابل اگر مطمئن و با اعتمادبه‌نفس باشند، دست‌هایشان آرام و بی‌حرکت است . برای آرام نگه‌داشتن دست‌ها آنها را به شکل یک هرم در مقابل هم قرار بدهید. مدیران بسیاری این حالت را به‌کار می‌گیرند . البته نباید بیش‌ازاندازه در این وضعیت بمانید یا حالت چهره‌ی قاطع و مغرور را چاشنی آن بکنید؛ هدف، نشان‌دادن این است که آرام و مطمئن هستید نه ازخودمتشکر !

 

  • حرکات دست : کف دست‌ها رو به بالا

 

حرکات دست

 

این حالت نشانه‌ی بی‌پرده‌بودن و روراستی است . «اُپرا وینفری» در سخنرانی‌هایش این وضعیت را زیاد به‌کار می‌گیرد. او که فردی قدرتمند و تأثیر‌گذار است ، درعین‌حال نشان می‌دهد مایل به برقراری ارتباطی صادقانه با مخاطبانش است ، خواه طرف مقابل یک نفر باشد خواه جمعیتی بزرگ.

 

  • حرکات دست : کف دست‌ها رو به پایین

 

حزکات دست

 

عکس حالت قبل هم می‌تواند اثرگذار باشد. این وضعیت نشانه‌ی قدرت، اعتبار و قاطعیت است. «باراک اوباما» معمولا پس از یک سخنرانی پرشور از این حالت برای آرام‌کردن جمعیت استفاده می‌کرد .

 

  • حالت ایستادن

طرز ایستادن افراد نشانه‌ای از طرز فکر آنهاست . هنگام ایستادن بهتر است پاهایتان به اندازه‌ی عرض شانه از هم فاصله داشته باشند . چنین حالت قاطع و محکمی نشان‌دهنده‌ی این است که اختیار امور را دردست دارید .

برای اینکه تمریناتتان مفیدتر باشد اگر می‌توانید از سخنرانی یا ارائه‌تان فیلم‌برداری کنید. سپس آن را بدون صدا تماشا و فقط بر زبان بدن‌تان تمرکز کنید . آیا از نشانه‌هایی که معرفی کردیم استفاده می‌کنید ؟ وضعیت ایستادن‌تان چطور است ؟ به این فکر کنید که دفعه‌ی بعد چطور این حالت‌ها را نمایش بدهید . در مقابل آینه و سپس دوستان‌تان تمرین کنید تا استفاده از این حالت‌ها برایتان طبیعی شود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن