8 راز نجات دادن صدا: چطور می توانید صدای خودتان را نجات دهید و برای همیشه با مشکلات صوتی خداحافظی کنید؟

ما یک سری تمرین های جدید آواز را آماده کرده ایم. حالا زمان آن رسیده است که شما صدای خودتان را نجات دهید. بله! شما باید صدای خودتان را نجات دهید، آن را درمان کنید، مشکلاتش را رفع کنید و آن را شفاف سازید. شما باید صدای خودتان را دوباره زنده کنید! دیگر وقتی که بیشترین نیاز به صدای خودتان دارید، نباید آن را از دست بدهید. دیگر نیاز نیست کنسرت های خودتان را کنسل کنید و اجراهای خودتان را به تاخیر بیندازید. دیگر نیازی نیست تمرین ها و ضبط های خودتان را به خاطر مشکلات صدای خودتان لغو کنید.

حفظ حالتی قوی از نظر صوتی به عنوان یک خواننده در طولانی مدت، کار دشواری است. در میان اجراها، ضبط، تبلیغات، همیشه صدای شما خسته می شود. به خصوص اگر شما نسبت به راز های درونی صدای خودتان و نحوه سالم نگاه داشتن آن آگاهی کافی نداشته باشید قطعا با مشکل رو به رو می شوید. تارهای صوتی شما نسبت به التهاب و مشکلاتی که از تکنیک های اشتباه نشات می گیرند، نسبت به رژیم های غذایی و انتخاب های سبک زندگی، بسیار حساس هستند. صدای شما سازی درون بدن شما است و به راحتی آسیب می بیند.

در ادامه، 8 راز نجات دادن صدا را با شما در میان می گذاریم! چطور می توانید صدای خودتان را نجات دهید و برای همیشه با مشکلات صوتی خداحافظی کنید؟

1- هیچ وقت از گرم کردن صدا غافل نشوید

خواننده ها درست مانند ورزشکاران و یا رقصنده ها هستند. فقط تفاوت آن ها، در این موضوع است که آن ها از عضلات کوچک صوتی و تنفسی خودشان استفاده می کنند. این موضوع یعنی این که این عضلات باید گرم شوند تا فرد بتواند از بیشترین عملکرد آن ها استفاده کند. زمانی که عضلات آواز شما گرم می شوند، می توانید از بیشترین پتانسیل آن ها بهره ببرید.

همچنین به یاد داشته باشید که گرم کردن به معنی دوره و مرور کردن آهنگ ها نیست. گرم کردن، یک گروه خاص از تمرین ها هستند که با ترتیب مشخصی انجام می شوند که باعث می شود که ساز صوتی درون بدن شما برای نواختن آماده شود.

الان قصد فروش چیزی را به شما ندارم اما اگر می خواهید که تمرین های بسیار خوبی برای گرم کردن داشته باشید، می توانید به قسمت محصولات بروید و از مجموعه هایی که برای شما آماده کرده ایم استفاده کنید.

2- صدای خودتان را درجه بندی کنید

یکی از افرادی که اخیرا با لیدی گاگا کار می کرده، گفته که واقعا در اثر نظم کاری او شگفت زده شده است. او تعریف می کرد که لیدی گاگا چطور خیلی دقیق قبل از تمرین هایش، درست در شرایط مد نظر خودش  صدایش را گرم می کرده است. سپس وقتی که تمرین شروع می شد، او اعلام می کرد که می خواهد به جای این که به صورت کامل آواز را اجرا کند، صدای خودش را درجه بندی (Mark) کند. این درجه بندی صدا که یک تمرین برای سلامت صوتی است، به خواننده این امکان را می دهد تا بدون استفاده از ظرفیت کامل تار های صوتی، نت های مختلف را درجه بندی کنند و همین موضوع باعث می شود که ظرفیت صدای آن ها برای اجرای اصلی، حفظ شود.

این تکنیک درجه بندی در شب یا روز قبل از اجرا بسیار مفید است و خواننده های باهوش که می خواهند اجرای بسیار خوبی داشته باشند، از این تکنیک استفاده می کنند. شما می توانید از این تکنیک برای تمرین بعدی خودتان استفاده کنید و ببینید که صدای شما چطور در اجرا، به آسمان ها می رسد!

3- بعد از اجرا، صدای خودتان را سرد کنید

یکی از راز های کوچکی که افراد بزرگ و افسانه های دنیای آواز از آن استفاده می کنند، تکنیکی با نام “سرد کردن” می باشد. درست همانطور که گرم کردن صدا باعث می شود صدای شما برای آواز باز شود، سرد کردن آن باعث می شود که صدای شما بعد از اجرا، اصلاح شود. آواز خواندن به مدت یک تا دو ساعت باعث می شود که صدای شما دچار التهاب شود ( بر اساس این که چقدر تکنیک های شما درست است، این التهاب ممکن است بیشتر یا کمتر شود) و در نتیجه تارهای صوتی شما متورم شده و روز یا شب بعدی، آواز خواندن برای شما سخت می شود. شما باید حتما از تمرین های سرد کردن صدا استفاده کنید که باعث می شود صدای شما ملتهب نشده و سالم باقی بماند. این تکنیک یکی از مهم ترین تکنیک هایی است که شما باید در طول اجراهای خودتان آن را در نظر بگیرید تا مشکلات مختلف در صدای شما ایجاد نشود. حتی اگر صدای شما گرفته است و یا این که می خواهید کمی تار های صوتی خودتان را قبل از گرم کردن آماده کنید، می توانید از این تکنیک های سرد کردن استفاده کنید! معمولا من خودم در زمان گرم کردن، و گاهی قبل از آن کمی تمرین های سرد کردن را به همین دلیل انجام می دهم و واقعا این کار موثر است. البته خواننده هایی که فشار کاری بالایی دارند، حتما باید در مقیاس گسترده تری از این تکنیک های گرم کردن و سرد کردن استفاده کنند.

4- تارهای صوتی خودتان را به هم نکوبید!

یکی از بدترین عادت هایی که بعضی از خواننده ها دارند و باعث آسیب به تارهای صوتی آن ها می شود، به هم فشردن تارهای صوتی به یکدیگر می باشد. این کار که معمولا با نام ضربه حنجره ای هم شناخته می شود، به حالتی گفته می شود که خواننده تارهای صوتی اش را مانند سرفه کردن به یکدیگر فشار می دهد و معمولا این کار را در شروع عبارت های جدید انجام می دهد – به خصوص زمانی که یک کلمه با یک حرف مصوت شروع می شود.

مثلا اگر شما به آهنگ ادل با نام “All I Ask” گوش کنید، در اولین نت به کلمه “I” در جمله “I will leave, my heart at the door”  دقت کنید… آیا می توانید ضربه حنجره ای بر روی کلمه  “I” را بشنوید؟ وقتی که این اتفاق می افتد، تار های صوتی به یکدیگر ساییده می شوند و همین موضوع باعث التهاب  و یا تورم آن ها می شود. در حالی که تکنیک ادل بعد از جراحی اش بهتر شده، اما باز هم او این اشتباه را انجام می دهد. شما می توانید در قسمت دوم بر روی “I don’t need, your honesty.” باز هم این ضربه حنجره ای را بشنوید. ممکن است این صدا جالب و یا حتی جذاب به نظر برسد… اما گاهی ممکن است اثرات بسیار بدی داشته باشد. اما خب ادل واقعا این کار را زیبا انجام می دهد. به هر حال، در صورتی که شما مشکلات صوتی دارید و یا حتی اگر هم مشکلی ندارید، بهتر است خیلی از این روش استفاده نکنید چون باعث می شود که تار های صوتی شما به هم ساییده شوند و در نتیجه تورم های دائمی در تار های صوتی شما ایجاد می شود که موجب شکل گیری خش در صدای شما می گردد.

کاملترین پکیج آموزش خوانندگی

5- دیگر غذاهای مضر نخورید

یکی از سخت ترین بخش های خوانندگی، این است که صدای شما شبیه چیزی می شود که می خورید یا می نوشید زیرا صدای شما در بدن شما قرار گرفته است و چیزهایی که می خورید یا می نوشید و یا سطح سلامتی شما بر روی  سلامت صدای شما تاثیر دارد.

در ادامه، من یک لیست کوتاه از غذاهایی را به شما ارائه می کنم که سه روز قبل از اجرا نباید از آن ها استفاده کنید. برای اجراهایی که اهمیت بسیار زیادی دارند، بهتر است سه هفته قبل  از اجرا از غذاهای زیر پرهیز کنید.

غذاهای سرخ شده به شدت ممنوع هستند. این غذاها به سرعت باعث می شوند که رفلکس معده ایجاد شود که این موضوع تاثیر بسیار بدی بر روی تار های صوتی شما دارد.حداقل سه روز قبل از اجرا، نباید از این غذاها استفاده کنید. این کار تاثیر زیادی دارد. 

نوشیدنی های گاز دار.  همانطور که قبلا هم گفته شده، شما نباید از نوشیدنی های گاز دار قبل از اجرا استفاده کنید.

الکل، به خصوص با غلظت بالا. این نوشیدنی صدای شما را از بین می برد . در هر صورت بهتر است که سعی کنید از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید.

غذای اسیدی. مانند سس  های مختلف، سرکه، و یا آب پرتقال و یا غذاهای سرخ شده که در قسمت بالا گفتم، بسیار اسیدی هستند و باعث می شود که رفلکس معده شدید شود و تار های صوتی شما آسیب ببینید. بهتر است از سه روز تا سه هفته قبل  از اجرا، از این غذاها پرهیز کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود. بهتر است که از آدامس ها و شکلات های نعنایی هم دوری کنید!

7- ترفند هایی سریع برای بهبود آبرسانی به بدن

علاوه بر 8 لیوان آب در هر روز که باعث می شود تار های صوتی شما آبرسانی شوند، حتما باید تکه های هندوانه، سالاد و آب سبزیجات را هم امتحان کنید. این موارد تاثیر بسیار زیادی دارند و باعث می شوند که رطوبت دستگاه صوتی شما در حد ایده آل باقی بماند.

8- راه هایی سریع برای افزایش قدرت سیستم ایمنی و پیشگیری از سرما خوردگی

اگر شما خواننده ای هستید که خیلی سرما می خورید، احتمالا سیستم ایمنی شما مشکل دارد. خبر خوب این است که شما می توانید سیستم ایمنی خودتان را تقویت کنید! هیچ  کسی نباید به صورت همیشگی  از آنتی بیوتیک استفاده کند زیرا این کار باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود – بلکه روش های جایگزینی وجود دارد که با استفاده از روش های زیر، می توانید سیستم ایمنی خودتان را تقویت کنید :

 •  از قرص های مایع زیر زبانی ویتامین D استفاده کنید ( بهترین حالت برای جذب ویتامین همین حالت قرص های مایع زیر زبانی می باشد. ضمنا اگر شکم شما خیلی پر باشد ممکن است بدن شما نتواند به خوبی ویتامین جذب کند)
 • ویتامین B12 می تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد. یک دوز مناسب روزانه باعث می شود که تنش و نگرانی های مرتبط با عملکرد حرفه ای شما کاهش یابد و سیستم ایمنی شما بهتر عمل کند. در نتیجه بهتر است از این ویتامین به صورت قرص های مایع زیر زبانی استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. مطمئن شوید که این ویتامین ها با متیل کوبالامین ساخته شده باشند  که یک منبع گیاهی است ( و نه مصنوعی) زیرا این نوع از ویتامین در بدن شما بهتر جذب می شود.

با اطمینان به شما می گویم که سلامت بدن و سلامت تار های صوتی شما، یکی از مهم ترین موضوعات برای موفقیت در خوانندگی است.

2 دیدگاه دربارهٔ «8 راز نجات دادن صدا: چطور می توانید صدای خودتان را نجات دهید و برای همیشه با مشکلات صوتی خداحافظی کنید؟»

 1. باسلام خدمت شما استاد گرامی
  حقیر یک انتقادی رو داشتم درمورد مطالب منتشر شده
  اونم اینکه برخی تصاویر منتشر شده در وبسایت شما بدور از اصول اخلاقیست
  خواهشی که از شما دارم این هست که تصاویر مناسبتری رو برای مطالبتون قرار بدین.
  بابت مطالب کاربردی و رایگانی که جهت استفاده قرار دادین سپاسگذارم.
  موفق و موید باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن