خوانندگی

6 گام برای بهبود صدا بدون این که صدای شما آسیب ببیند

صدا بسیار با ارزش است. بیشتر افراد فکر می کنند که شما یا با یک صدای خوب به دنیا می آیید و یا این که کلا توانایی داشتن صدای خوب را نخواهید داشت. اما درست مانند یک ورزشکار که باید تلاش کند تا مهارت های خودش را بهبود بخشد و عضلات خودش را تقویت کند، یک خواننده هم دقیقا باید همین کار را انجام دهد. شما می توانید صدای خودتان را بسازید و آن را تغییر دهید.

صدای شما یک ساز است که می توانید آن را توسعه داده و به حد اعلا برسانید. بله، واقعا یک صدای عادی می تواند به یک صدای عالی تبدیل شود اما نیاز به تلاش زیادی دارد . با تلاش و حرکت در مسیر صحیح، و  با تکنیک ها و تمرین درست، شما می توانید به این اهداف برسید.

صدا مانند یک ساز در بدن شما می باشد. با در نظر داشتن این که ما نمی توانیم عملکرد این سیستم صوتی را به چشم ببینیم، مکانیک این ساز صوتی برای بسیاری از افراد ناشناخته است و مانند یک راز می باشد، حتی برای بسیاری از مربی های آواز و فعالان در این زمینه. موضوعات فنی مانند تلاش برای رسیدن به نوت های بالا، افزایش بازه صدا، خواندن آواز با صدای بلند، قدرت صدا، تحمل بالای صدا و اجتناب از آسیب دیدگی یا فرسودگی صدا همه به نظر دستاورد هایی جادویی هستند.

بسیاری از هنرمندان از تمرین کردن می ترسند. آن ها نگران این هستند که صدایشان دیگر منحصر به فرد باقی نماند. در واقع، وقتی که یک مربی آواز با تجربه به آن ها کمک کند، قطعا آن ها می توانند اصالت صدای خودشان را حفظ کنند. در واقع این تخصص مربی های آواز است. آن ها به شما کمک می کنند که بتوانید صدای خودتان را بهبود دهید و در عین حال، کیفیت و اصالت صدای خودتان را هم حفظ کنید.

در ادامه ما چند گام ضروری را به شما آموزش می دهیم که بدون از دست رفتن اصالت صدایتان، بتوانید آن را پیشرفت دهید

1- بادی زیر بالهای شما

اصلا مهم نیست که شما تا الان چهار بار سر ضبط صدا رفته باشید یا یک بار، مهم نیست که شما تور های جهانی کنسرت داشته باشید یا نه، مهم نیست که شما یک خواننده باتجربه و الهام بخش باشید یا یک تازه کار، قطع به یقین می توان گفت که خاص بودن صدای شما و هویت آن، مهم ترین ویژگی صدای شما می باشد. این ویژگی، چیزی است که باعث می شود شما در حرفه خودتان موفق شوید.

در صورتی که شما واقعا می خواهید اوج بگیرید، مهم ترین چیزی که برای صدای شما وجود دارد، این است که همواره مطالعه و تمرین داشته باشید. برای مدتی طولانی و همراه با یک مربی عالی. بسیاری از خواننده های معروف حتی در میان دوران حرفه ای خودشان، دوباره به سراغ مطالعه و تمرین آواز رفته اند. مثلا لیدی گاگا برای آماده شدن برای اجرا در مراسم اسکار 2016 ، شش ماه کامل به تمرین آواز پرداخت. این ستاره های دنیای خوانندگی، می دانند که تلاش، مهم تر از استعداد است . شما باید بیشترین لطف را در حق خودتان بکنید و تمرین کنید. صدا یک ساز صوتی است و شما هرچه بیشتر تمرین کنید، آن را به حد اعلا می رسانید.

و در عین حال که تکنیک صحیح باعث می شود که این مسیر کوتاه شود ( و حتی کار شما در ادامه مسیر راحت تر شود) تا بتوانید به آزادی صدا برسید، تغییرات صوتی هم می تواند تا حد زیادی مسیر شما را هموار تر کند…

2- آن چیزی که می خواهید را بگویید، و آن چیزی را بگویید که می خواهید!

در واقع احساس و مفهومی که پشت یک صدا وجود دارد، باعث اهمیت آن می شود نه این که مثلا یک صدا تا چه نتی را می تواند اجرا کند ( البته که اجرای نت های بالا زیبا هستند، اما بدون مفهوم، هیچ ارزشی ندارند.) اما چیزی که شما می خوانید درست به اندازه نحوه خواندن شما اهمیت دارد. حتی در بعضی  از شرایط مفهوم چیزی که می خوانید از نحوه آواز خواندن شما هم مهم تر است. خواننده ای که آهنگ خوبی برای خواندن نداشته باشد، کم پیشرفت می کند. شما باید محتوای خودتان را به دقت انتخاب کنید. باید مطمئن باشید که این محتوا خودش را نشان می دهد و نماینده خوبی از کار شما و شخصیت شما می باشد. بسیاری از خواننده ها، آهنگ های خودشان را خیلی سخت گیرانه انتخاب می کنند و همیشه سعی می کنند بهترین شاعران و آهنگ سازان را برای کارهای خودشان پیدا کنند.

جز حقیقت، هیچ چیزی ارزش بیان کردن را ندارد…” امی واینهاوس

3- تقلید کار نباشید، اصالت داشته باشید

صداهای مختلف، به خاطر خاص بودنشان اهمیت دارند نه برای این که شبیه هم باشند. در حالی که گاهی تقلید کردن می تواند جذاب باشد، اما شما باید بیشترین تلاش خودتان را بکنید تا خاص باشید. شما باید اصیل باشید نه یک تقلید کار.

4- تا جایی که می توانید تلاش کنید

صدای شما مانند یک بلندگو است. صدای شما، ستاره نمایش شماست. برای این که بتوانید در سطح جهانی پیشرفت کنید، واقعا باید تلاش کنید و باید فراتر از حدود خودتان پیش بروید. نخست باید سعی کنید مرز های خودتان را بشکنید و سپس مرز های دنیا را! این یعنی که واقعا پشت کار داشته باشید، موسیقی دانی عالی باشید و همیشه سعی کنید پیشرفت کنید – نه  فقط از نظر تجاری بلکه از تمام ابعاد باید پیشرفت داشته باشید.

5- به خودتان اعتماد داشته باشید، و از داشته هایتان استفاده کنید

وقتی که یک صدا بتواند به اعتماد درونی برسد، اتفاقی رخ می دهد. وقتی که یک خواننده بتواند جایگاه خودش را پیدا کند، تغییری در صدای او رخ می دهد. شاید رسیدن به این هدف نیازمند یک عمر تلاش باشد. شاید نیاز به بار ها آزمون و خطا باشد تا بتوانید جایگاه خودتان را پیدا کنید. شاید گاهی بعد از یافتن مربی درست، کسی که بتواند به شما کمک کند تا استعداد خوانندگی خودتان را کشف کنید، به این هدف برسید. مهم تر از هر چیزی داشتن ذهنیت درست است، یعنی چیزی که باعث می شود شما بتوانید تغییری درست را در صدای خودتان ایجاد کنید. این ذهنیت درون شما رخ می دهد.

خودمان و حقیقت درونی مان ست. زمانی که شما شجاعت کافی داشته باشید تا حقیقت درونی خودتان را بیان کننید، کم کم شما به خودتان نزدیک می شوید.

به خودتان ایمان داشته باشید زیرا این تنها چیزی است که شما دارید!

6- از خودتان مراقبت کنید تا مثل بلبل بخوانید

همانطور که گفته شد تمرین کردن، مسیر رسیدن به صدای واقعی تان است، مراقبت از صدای خودتان هم به همین مقدار اهمیت دارد. بعد از سال ها زندگی سخت، شامل استفاده از سیگار و دارو، صدای Whitney Houston تبدیل به سایه ای از صدای قدرتمند قبلی اش شده بود. او می دانست که کارهایی کرده بود که به صدایش آسیب زده بود و حالا مجبور بود که همه مشکلات را رفع کند. او مجبور شد سال ها جلسه های مربی گری را پشت سر بگذارد تا بتواند بخشی از صدای خودش را به دست بیاورد.

صدای شما سازی درون بدن شما است و در نتیجه، تحت تاثیر بدن شما قرار دارد. چیزی که شما می خورید، مقدار خواب شما، سطح آبی که در بدن شما وجود دارد و انتخاب های شما در رابطه با سبک زندگی همه از عوامل موثر بر روی صدا  و تغییرات آن می باشد. 

شما برای این که بتوانید تمرین های فردی بهتری را برای صدای خودتان داشته باشید، باید به چه چیزی توجه داشته باشید؟ با خودتان و صدای خودتان رفتار خوبی داشته باشید تا بتوانید پیشرفت کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «6 گام برای بهبود صدا بدون این که صدای شما آسیب ببیند»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن