خواننده

7 سلاح سلامت صوتی که برنده های جایزه گرمی و خواننده های معروف از آن ها استفاده می کنند

در ادامه مباحث آموزش خوانندگی باید بگوییم خیلی از خواننده های معروف که در حال اجرای تور خودشان هستند و یا بسیاری از افرادی که در حال ضبط برنامه هستند، مجبور می شوند که به دلیل مشکلات صدای خودشان برنامه را کنسل کنند. حالا زمان آن رسیده که بدون آسیب زدن به صدای خودتان، سعی کنید صدای بهتری داشته باشید.

بیشتر تولید کننده ها و کسانی که سلایق مردم در این صنعت را هدایت می کنند اصلا برایشان مهم نیست که شما به صدای خودتان آسیب می زنید یا خیر، آن ها هیچ وقت انتظار ندارند شما برای همیشه موفق باشید و برایشان حتی موفقیت شما مهم نیست! به علاوه که خواننده های تجاری معاصر، سبکی دارند که شاید از نظر آن ها چیزی که زیباست، خیلی برای سلامت صدایشان خوب نباشد.

چیزی که خیلی عجیب است در طول سال های اخیر، من متوجه شدم که خیلی از افراد دیدگاه خوبی نسبت به تمرین های آواز ندارند (و اصلا مایل نیستند از آن ها استفاده کنند).

از نظر من این موضوع برای شما به عنوان یک خواننده اصلا چیز خوبی نیست.

در نتیجه شما باید سعی کنید از خودتان محافظت کنید. شما نباید صدای خودتان را خراب کنید، و در صورتی که بدانید چطور باید کار را انجام دهید، قطعا به صدای خودتان آسیب نمی زنید.

شما با استفاده از راز های زیر می توانید همیشه صدای خودتان را سالم نگاه دارید و مانع این شوید که به صدای شما آسیب وارد شود

1- تارهای صوتی تان را به هم فشار ندهید

وقتی که شما آواز می خوانید تارهای صوتی شما با یکدیگر تماس برقرار می کنند تا صدا ایجاد شود. زمانی که شما نوت های بالاتر را می خوانید، گاهی ممکن است آن ها به شدت به هم ضربه وارد کنند. این سایش زمانی رخ می دهد که تارهای صوتی به هم برخورد می کنند. هر چه این ضربه ها بیشتر باشد، تورم سریع تری در تارهای صوتی شما ایجاد می شوند و سپس تارهای صوتی شما سفت می شود و حتی حنجره شما دچار پولیپ می شود. وقتی شما سعی می کنید با صدای بلند و خشن نوت ها را ایجاد کنید ( و تقریبا همیشه بر روی مصوت ها این صدا ایجاد می شود)، این سایش شکل می گیرد. مثلا وقتی که شما می خواهید حرف I را ادا کنید معمولا تارهای صوتی خودتان را به هم فشار می دهید. حس کردید؟ دوباره امتحان کنید. ببینید متوجه فشرده شدن تارهای صوتی تان به یکدیگر می شوید؟ در صورتی که شما درست آواز بخوانید می توانید با حجم و قدرت کافی و بدون فشردن تارهای صوتی به یکدیگر آواز بخوانید. برای تقویت کردن بسته شدن تارهای صوتی بدون ضربه زدن به آن ها، شما باید سعی کنید قبل از ادای مصوت، یک حرف مثل «ه» خیلی ضعیف را تلفظ کنید تا کم کم بدون ضربه زدن به تارهای صوتی آن را ادا کنید. اگر شما مشکل صوتی دارید، در این صورت می توانید از تمرین های ما استفاده کنید تا مشکلات شما کمتر شود.

2- عمیق تر نفس بکشید

بیشتر خواننده هایی که دچار تنش هستند، به درستی نفس نمی کشند.  خواندن تعادلی بین هوا و عضله می باشد و زمانی که شما بیش از حد از عضلات خودتان استفاده کنید، کمتر نفس می کشید. نفس و جریان هوا در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار بگیرند (یعنی با تمرین مناسب، تارهای صوتی شما آن قدر قوی باشند که بدون تماس با یکدیگر بسته شوند)، در نتیجه شما می توانید بلند تر و قوی تر آواز بخوانید. باید سعی کنید که عمیق تر نفس بکشید. شما باید هوا را درون سینه و پشت خودتان حس کنید. این کار باعث می شود بتوانید نوت های بالا را بهتر اجرا کنید.

3- چانه خودتان را پایین نگاه دارید

خواننده هایی که به خوبی تمرین کرده باشند به راحتی می توانند این کار را انجام دهند. یک ترفند برای انجام این کار، این است که وقتی که می خواهید نوت های بالاتر را اجرا کنید، سعی کنید چانه خودتان را پایین نگاه دارید. تمرین کردن این کار باعث می شود که شما در زمان آواز خواندن نیز بتوانید این کار را انجام دهید. در این صورت عضلات شما خودشان کار درست را انجام می دهند و اجازه نمی دهد که در زمان آواز چانه شما پایین بیاید.

4- به آرامی، حنجره خودتان را پایین بیاورید

این کار یکی از بهترین ترفند ها می باشد که حتی همه مربی های آواز هم نسبت به آن آگاه نیستند ( مگر این که به خوبی تمرین کرده باشند) این تمرین آن قدر موثر است که می تواند به کلی صدای شما را متحول کند. شما باید شصت و انگشت اشاره خودتان را بالای سیب گلوی خودتان و یا غضروف تیروئید قرار دهید. حالا به آرامی از ته گلوی خودتان خمیازه بکشید و حنجره خودتان را به آرامی به پایین هل دهید . 4 تا 5 مرتبه این کار را انجام دهید اما به زور هیچ کاری را انجام ندهید. درصورتی که حنجره شما جابجا نمی شود به این معنی است که عضلات شماخیلی سفت است که باعث می شود شما در زمان آواز دچار تنش شوید. زمانی که حنجره راحت تر به سمت پایین برود، صدای شما آزاد می شود. این گام به تنهایی می تواند باعث صاف شدن صدای شما شود. شما می توانید از تمرین های ما استفاده کنید تا بتوانید به این هدف برسید.

5- نرم کام خودتان را بالا بیاورید

زمانی که نرم کام شما بالا بیاید شما فضای بیشتری برای نوت های بالاتر دارید و صدای شما گام بهتری پیدا می کند. مسیر سقف دهان خودتان را با زبان از جلو به عقب دنبال کنید. سپس به نقطه ای می رسید که نرم است. این قسمت با نام نرم کام شناخته می شود. یک خواننده خوب وقتی که آواز می خواند نرم کامش بالا میرود و این موضوع باعث می شود که او راحت تر و با گام بهتری آواز بخواند . برای تمرین، خمیازه بکشید. آیا حس می کنید که نرم کام شما در شروع خمیازه به سمت بالا می رود؟ درست وقتی که می خواهید آواز بخوانید در زمان دم گرفتن، سعی کنید همین حالت را ایجاد کنید. برای تمرین های حرفه ای تر می توانید از تمرین های ارائه شده در آموزش های ما استفاده کنید.

6- بدون این که تارهای صوتی شما یکدیگر را لمس کنند آن ها را به هم نزدیک کنید

یکی از مزایای تمرین دادن صدا با کمک یک مربی خوب این است که یاد می گیرید تارهای صوتی خودتان را به هم نزدیک کنید بدون این که این تارها یکدیگر را لمس کنند که این موضوع باعث می شود شما بتوانید روی تن و نفس خودتان کنترل داشته باشید. یکی از تمرین هایی که ما استفاده می کنیم، استفاده از یک آوا به صورت Gee-ee-hee-ee-hee می باشد. در صورتیکه این آوا در گام نزولی اجرا شود، باعث می شود که تارهای صوتی به هم نزدیک شوند و اندکی هوا نیز بین تارهای صوتی باقی می ماند که مانع تماس این تارهای صوتی با هم می شود و شما می توانید به خوبی تارهای صوتی خودتان را کنترل کنید. من از این روش برای گرم کردن و سرد کردن هم استفاده میکنم و واقعا عالی است!

7- مرطوب نگاه داشتن

احتمالا شما قبلا هم این تکنیک را شنیده اید اما ممکن است تفاوتی که ایجاد می شود را تجربه نکرده باشید زیرا زمانی که شما این کار را انجام می دهید، دیگر هیچ وقت وقتی گلویتان به خوبی مرطوب نشده است آواز نمی خوانید! صدایی که خشک شده حالت زمخت و خشنی دارد و اصلا نمی تواند نوت های بالا را به درستی اجرا کند. حتی بر روی نوت های خاص صدای شما به شدت خش پیدا می کند. صدایی که به خوبی مرطوب شده باشد به شما کمک می کند که شما نوت های بالا را اجرا کنید بدون این که مشکلی برای صدای شما ایجاد شود. شما می توانید از تمرین هایی که در وبسایت ارائه شده است برای مرطوب کردن صدای خودتان استفاده کنید.

شما حتما باید قبل از اجرا از تمرین های مناسب برای گرم کردن استفاده کنید و حتی بعد از اجرا نیز به درستی صدای خودتان را سرد کنید. در صورتی که شما شروع به خواندن آهنگ مورد علاقه تان کنید،  اصلا به این معنی نیست که دارید صدای خودتان را گرم می کنید! تمرین ها و روش های حرفه ای برای گرم کردن صدا وجود دارد که باعث می شود صدای  شما تقویت شود و مانع خستگی صدای شما می شود!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن