6 تمرین آواز برای ترکیب محدوده های صدایی

تعدادی تمرین آواز وجود دارد که هر خواننده می تواند انجام دهد و بدون به وجود آمدن لرزش در صدا، به ترکیب کردن محدوده‌های صدایی کمک کند.  هدف این تمرین ها تقویت نت‌های بالا و پایین و امکان جابجایی بی‌نقص بین آن‌هاست. این فرآیند «یادگیری ترکیب کردن محدوده‌ها» نام دارد.

زمانی که روی ترکیب کردن محدوده‌های صدایی کار می‌کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که هر فرد تکنیک‌های آواز منحصر به فرد خود را دارد. لرزش در محدوده صدایی هر فرد نیز مختص به خود اوست. همچنین باید بدانید که میزان اثرگذاری این تمرین‌ها روی هر خواننده متفاوت است.

تکنیک خمیازه کشیدن

همانطور که از نام این تکنیک پیداست، از بالاترین محدوده صدای خود – مثل خمیازه کشیدن –  آغاز می‌کنید و نهایتا به پایین‌ترین حالت آن می‌رسید. تا حد امکان این فرآیند را به آرامی و با حوصله انجام دهید خصوصا در قسمت‌هایی که محدوده‌های صدایی را باهم ترکیب می‌کنید؛ چرا که در این نقاط بیشترین لرزش صدا اتفاق می‌افتد. به وجود آمدن این لرزش‌ها در صدای شما هنگام خوانندگی نشان دهنده این موضوع است که بدون خواندن از روی بعضی از گام‌ها عبور می‌کنید. 

این فرآیند را بارها تکرار کنید و در گام‌هایی که دچار مشکل هستید سرعت اجرای خود را تا حد امکان پایین بیاورید. خواننده‌های مرد باید هنگام حرکت از محدوده فالستو به محدوده صدای سر بسیار مراقب باشند. خواننده‌های زن اما هنگام حرکت از محدوده باریتون به محدوده باس باید دقت کافی را داشته باشند.

کاملترین مجموعه آموزش مدرن خوانندگی

تمرین آواز

تکنیک خرخر کردن

مجددا همانطور که از نام این تکنیک مشخص است، این تمرین با ایجاد صداهای حلقی لرزش‌هایی در تارهای صوتی بدن شما ایجاد می‌کند. برای شروع ابتدا دست خود را روی قفسه سینه خود گذاشته و صدای خرخر ایجاد کنید. اگر در سینه خود لرزش احساس می‌کنید به این معناست که برای ایجاد این نت‌ها از صدای سینه خود استفاده می‌کنید. اکنون به آرامی گام‌ها را افزایش دهید و صدای خرخر را مجددا ایجاد کنید. با بالا رفتن گام‌ها احساس کردن لرزش در سینه برای شمما سخت‌تر خواهد شد. روی تنظیم تن و لرزش در محدوده‌های بالا تمرکز کنید؛ در این صورت خواهید توانست محدوده‌های بالایی و پایینی صدایتان را باهم ترکیب کنید.

تکنیک پشت سرهم خواندن نت‌ها

این تکنیک برای مشخص کردن محل ضعف شما هنگام حرکت بین محدوده‌ها نیازمند رویکردی علمی و آهسته است. برای اجرای این تمرین از پایین‌ترین قسمت مقیاس کروماتیک شروع کنید و به آرامی نت بعد را اجرا کنید و در این بین به تغییر گام بین هر نت دقت داشته باشید.  زمانی که از جابجایی بین دو نت رضایت داشتید نفس عمیق بکشید. سپس از آخرین نتی که خواندید شروع کنید و به سمت نت بعد حرکت کنید. این جابجایی را تا جایی ادامه دهید که بدون نقص از یک نت به نت بعدی برسید. وقتی به بالاترین قسمت مقایس کروماتیک رسیدید، می‌توانید این مراحل را دوباره تکرار کنید یا سراغ تمرین بعدی بروید.

 تمرین آواز برای ترکیب محدوده های صدایی

تمرین آواز

پرتامنتو

شاید در نگاه اول با شنیدن نام این تمرین جا بخورید؛ اما باید بدانید که اسامی ایتالیایی در استدیوها برای تمرین‌های خوانندگی بسیار پرکاربرد هستند. لغت پرتامنتو به معنی «حمل کردن صدا» است؛ اما این تمرینات اکثرا با نام اسلاید شناخته می‌شوند. درست مثل تکنیک «پشت سرهم خواندن نت‌ها»، پرتامنتو روی درک عمیق از گام‌ها و تن‌های بین هر دو نت تمرکز می‌کند. در این تمرین شما ابتدا یک حرف صدا دار را انتخاب کرده و به کمک وزوز لب‌ها با آن یک نت ایجاد می‌کنید. برخلاف تکنیک «پشت سرهم خواندن نت‌ها»، در پرتامنتو شما از بالا به سمت پایین و سپس پایین به سمت بالا جابجا می‌شوید.

به کمک این تمرین می‌توانید محدوده‌های صوتی را به هم وصل یا باهم ترکیب کنید. به این ترتیب قادر هستید روی جابجایی بین محدوده‌ها تمرکز کنید. بهتر است یک گام بالاتر و یک گام پایین‌تر از محدوده‌ای که در صدایتان لرزش احساس می‌کنید را انتخاب کرده و از گام بالاتر به سمت گام پایین‌تر و بالعکس حرکت کنید. با تمرین و صبر می‌توانید از شر این لرزش مزاحم در صدایتان خلاص شوید.

Messa di Voce

در این تکنیک خواننده یک گام را با افزایش تدریجی بلندی آوا و سپس با کاهش تدریجی بلندی آوا می‌خواند. خواندن یک نت با حرکت از صدای ملایم و خشن و سپس برعکس به شما کمک می‌کند این نت را در هر دو محدوده به خوبی اجرا کنید. اجرای این تمرین بسیار دشوار است؛ پس حتما از گامی شروع کنید که در خواندن آن تبحر دارید. به طور دلخواه می‌توانید هر سیلاب یا حرف صدا داری که دوست دارید انتخاب و با آن تمرین کنید؛ اما اکثر اساتید آواز «لا» را به شما پیشنهاد می‌کنند.

هدف تمرین Messa di Voce این است که قدرت اجرای گام‌های مختلف در محدوده صدای خودتان را اندازه بگیرید. وقتی از نقاط ضعف و قوت خود آگاه شدید، می‌توانید جابجایی بین نت‌ها را بهتر انجام دهید.

جهش اکتاو

یک اکتاو از هشت نت تشکیل شده است، بنابراین یک جهش اکتاو به معنای جهش 8 نت همزمان است که معمولا در اکتاوی بالاتر یا پایین تر قرار می گیرد. برای تنظیم شکست صدا، بهتر است که یک نت را در بالا یا پایین انتخاب کنید (با هر کدام که راحت تر آواز می خوانید) و آن نتی که صدای شما برای شکست مناسب است. نت را بخوانید سپس یک اکتاو را زیاد و یا کم کنید و هر وقت که این کار را انجام می¬دهید، هر دو قسمت را خوانده اید.

جهش اکتاو از اسلایدها متفاوت است، به جای استفاده ازیادداشت های بینابینی، مستقیما از خواندن نت پایین تر به همان نت با یک اکتاو بالاتر میروید. هدف شما در اینجا این است که به دنبال انتقال روان بدون شکستی برای این تمرین خاص باشید. اگرچه چالش برانگیز است، اما پیدا کردن تعادل بین یکنواختی و شکست های زیاد برای زیبا خواندن ضروری است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن