6 گام برای آزاد کردن صدا در 6 ماه

وقتی که لیدی گاگا مشغول تمرین برای اجرای اسکار خودش در اوایل سال 2016 بود، او تصمیم گرفت که یک تاثیر خیلی عالی از خودش به جای بگذارد. او در نهایت، آهنگ ” صدای موسیقی” را انتخاب کرد – یعنی او می خواست آهنگ معروف جولی اندریو را دوباره در مقابل میلیون ها نفر، در یکی از بزرگترین و مهم ترین رخداد های صنعت سرگرمی اجرا کند. او خیلی هوشمند بود زیرا می دانست که باید بتواند بهترین عملکرد خودش را نشان دهد و نگذارد هیچ چیزی از دستش در برود. در نتیجه او یک مربی آواز استخدام کرد تا صدای او را به مدت 6 ماه کامل، تمرین دهد. و این کار او موثر واقع شد. او همه را شگفت زده کرد. ماموریت او با موفقیت تمام شده بود!

البته کاملا مشخص است که هر کسی نمی تواند یک مربی آواز را برای 6 ماه کامل استخدام کند، اما شما می توانید خودتان را سر پا کنید و به مدت 6 ماه هر روز تمرین کنید و به موفقیت برسید- و ما در این شش گام، به شما نشان می دهیم چطور می توانید به این هدف برسید.

6 گام برای آزاد کردن صدا در 6 ماه:

1- هر روز آواز بخوانید

یک نقل قول وجود دارد که می گوید اگر شما می خواهید در کاری موفق شوید، هر روز آن را انجام دهید. در مورد صدا، قطعا این موضوع صدق می کند. تمرین روزانه در واقع بهترین تاثیر را دارد.

گام عملی : تمرین آواز خودتان را به صورت روزانه، افزایش دهید. شما می توانید مثلا با سی دقیقه کار را شروع کنید و سپس تمرین های خودتان را به 50 دقیقه برسانید. صدای آواز شما با تمرین، به صورت نمایی بهبود پیدا می کند.

اگر من یک روز تمرین نکنم خودم متوجه تاثیرش می شوم، اگر دو روز تمرین نکنم مدیر برنامه هایم متوجه تغییر می شود و اگر سه روز تمرین نکنم، مخاطبین من متوجه می شوند!” آندره پِروین

2- شما یک ورزشکار هستید و باید مثل یک ورزشکار تمرین کنید

خواننده ها، ورزشکارانی هستند که عضلات صوتی و تنفسی خودشان را تمرین می دهند. صوت شما یک ساز فیزیکی درون بدن شما است.  وضعیت بدن بخشی از کار است که توانایی، سرعت و انعطاف و قدرت شما را مشخص می کند. درست مانند یک ورزشکار که تمرین می کند و هر روز باید تلاش کند تا تکنیک ها، فرم ها و مهارت و قدرت را بهبود بخشد، یک خواننده هم باید تلاش کند تا ظرفیت صدای خودشان را افزایش دهد.

گام عملی : مانند یک ورزشکار تمرین کنید. با تعهد بدون توجه به نتیجه، با تلاش بسیار زیاد، با یک برنامه منظم، و یک اراده قوی، حتما به موفقیت می رسید.

3- به تنش صوتی “نه” بگویید

تنش دشمن صدا است. به خصوص در عضلاتی که اطراف ساز صوتی شما قرار دارند. تنش بسیار زیاد باعث می شود که صدا محدود شود و آواز خواندن به شدت سخت شود و در نتیجه مشکلات صوتی ایجاد می کند. شما باید تلاش دقیقی انجام دهید تا تنش در عضلات صوتی تان کم شود. در قسمت زیر سه گام برای این کار را به شما معرفی می کنیم:

1- دو بار در ماه از طب سوزنی و ماساژ استفاده کنید ( و یا از ترکیب آن ها بهره ببرید). در صورتی که می توانید یک ماساژور متخصص عضلات صوتی را پیدا کنید و یا یک نفر حرفه ای را پیدا کنید که بتواند عضلات گردن و فک شما را ماساژ دهد. اگر می توانید بافت های عمیق خودتان را ماساژ دهید – این کار برای آزاد کردن صدا بسیار موثر است. طب سوزنی نیز یکی از ابزار کمکی بسیار خوب برای تنش عمقی تر می باشد که ماساژ نمی تواند این تاثیر را ایجاد کند- مانند زبان و عضله های صوتی و غیره. ترکیب ماساژ و طب سوزنی در ماه، مثل معجزه است. سعی کنید این روش ها را به صورت پراکنده در ماه استفاده کنید، مثلا یک جلسه در هر دو هفته.

1- یوگا

شما می توانید دو بار در هفته یوگا کار کنید تا بتوانید کشش عضلات و انعطاف بدن خودتان را افزایش دهید تا بتوانید تاثیر ماساژ و طب سوزنی را بیشتر کنید.

2- حمام

دو بار در هفته با نمک اپسوم حمام کنید. با همین سه گام شما می توانید تا حد زیادی صدای خودتان را رها کنید!

3- تمرکز بر روی نیرو و آزاد کردن صدا

اگر شما در جهتی که باید، حرکت کنید می توانید بهره بسیار زیادی از صدای خودتان به دست بیاورید. دیگر نباید صدای خودتان را به زور در حالت خاصی تمرین دهید و باید اجازه دهید که صدای شما  خودش آزاد شود. دوره های تمرینی خودتان را مانند آزمایش های جدی در نظر بگیرید. سعی کنید تکنیک های مختلف را اجرا کنید تا بتوانید بهترین حالت از صدای خودتان را پیدا کنید سپس سعی کنید امضای خاصی را در صدای خودتان ایجاد کنید.

نکته عملی : تا جایی که می توانید صدای خودتان را ضبط کنید. همیشه به صدای خودتان گوش کنید اما سعی کنید راحت باشید. مهم ترین موضوع برای آزاد شدن صدا، این است که هر جای که بهترین احساس را دارید و به نحوی که راحت باشید، آواز بخوانید.

کاملترین پکیج آموزش خوانندگی

5- سعی کنید خودتان باشید

لیدی گاگا می گوید ” سعی کنید تمام چیز هایی که در رابطه با خودتان دوست ندارید را بپذیرید- به خودتان عشق بورزید”. تنها راهی که می توانید با استفاده از آن به بهترین نسخه از خودتان تبدیل شوید، این است که سعی کنید از دیگران تقلید نکنید و خودتان باشید. من همیشه این موضوع را می بینم. بسیاری از خواننده ها هستند که سعی می کنند کاری کنند که اصلا در وجود آن ها نیست. آن ها بیش از حد برای خواندن تلاش می کنند زیرا یک نفر به آن ها گفته که تلاش هایشان کافی نیست. آن ها خیلی بلند می خوانند زیرا یک نفر به آن ها گفته صدایشان نرم است. آن ها بلند می خوانند زیرا یک نفر به آن ها گفته است که باید بیشترین حد صدای خودشان را به نمایش بگذارند. اما تمام تلاش شما باید بهبود صدای خودتان باشد و نباید مسیر را اشتباه بروید. من همیشه این کار را می کنم و معتقد هستم که این روش موثر است – اما من همچنین به خواننده ها یاد می دهم که خودشان باشند و بهترین صدای خودشان را پیدا کنند. این تنها روشی است که می تواند به شما در مسیر موفقیت کمک کند.

گام عملی : چند هفته فقط با صدای خودتان آواز بخوانید. خودتان را مجبور نکنید تا به روش های دیگر آواز بخوانید. صدای خودتان را ضبط کنید و به آن گوش کنید. چه چیزی را می شنوید که متوجه آن نمی شوید؟؟

6- به صدای خودتان اعتماد داشته باشید

تا وقتی که به خودتان باور داشته باشید، می توانید آواز بخوانید اما اگر شما به خودتان باور نداشته باشید، هیچ کس به شما باور نخواهد داشت. اعتماد به نفس یعنی این که به خودتان و صدای خودتان، اعتماد داشته باشید. شما باید حتی وقتی که هیچ کس به شما اعتماد ندارد، به خودتان اعتماد داشته باشید. هر صدایی باید سفر خاصی را طی کند. فقط کار را شروع کنید و گام اول را بردارید. شما وقتی که به مقصد برسید متوجه می شوید و آماده خواهید بود. همیشه به یاد داشته باشید که صدای شما یک وسیله است که شما را قادر می سازد تا احساسات و افکار خودتان را بیان کنید. قرار نیست عالی باشید بلکه باید به خودتان باور داشته باشید. J

نکته عملی : هر روز این را با صدای بلند به خودتان بگویید : هر روز من شجاعت بیشتری به دست می آورم و بهتر می شوم!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن