خواننده

10 گام برای سلامت و بهبود صدا

تارهای صوتی تان را خیلی به هم فشار ندهید

اولین چیزی که باعث می شود فشار زیادی بر روی تارهای صوتی شما ایجاد شود، این است که شما تارهای صوتی تان را در زمان صحبت کردن و یا آواز خواندن به یکدیگر فشار دهید. در این حالت نوعی سایش بین تارهای صوتی شما ایجاد می شود. در واقع مثلا وقتی می خواهید آوایی مانند «آه» را تلفظ کنید معمولا تارهای صوتی خودتان را به هم فشار می دهید! برای این که بتوانید از این کار جلوگیری کنید، شما باید گاهی اوقات یک «ه» را به ابتدای تلفظ خودتان اضافه کنید. این هوا باعث می شود که تارهای صوتی به یکدیگر فشرده نشوند. همین موضوع مانع التهاب، تورم تارهای صوتی و خستگی صوتی می شود.

میزان صحبت کردن خودتان را محدود کنید

مشکلات زیادی که برای خواننده ها ایجاد می شود، تا حدی به خاطر صدای آن ها در زمان صحبت کردن می باشد. مشکلاتی مانند پایین آوردن صدا در زمان صحبت کردن، گام های مونوتون و یا گرفتگی های صدا که باعث می شود تنش زیادی بر روی صدای شما ایجاد شود. در صورتی که شما متوجه شدید بعد از صحبت های طولانی صدای شما می گیرد، بهترین راه حل این است که شما صحبت کردن خودتان را محدود کنید. سپس باید با یک آسیب شناس صوتی و یا مربی صوتی مشورت کنید تا دوباره صدای شما را در زمان صحبت کردن تقویت کنند تا مشکلی برای آواز خواندن شما ایجاد نکند. شما باید از تکنیک های موجود استفاده کنید تا صدای خودتان در زمان صحبت کردن را تقویت کنید.

گرم کردن و  سرد کردن

من همیشه در دوره های آموزش خوانندگی به خواننده ها می گویم که باید به صورت قوی قبل از اجرا گرم کنند، اما این گرم کردن ها روش خاصی دارد و شما باید به درستی آن را انجام دهید. بیشتر گرم کردن ها باعث می شود که صدای شما دچار گرفتگی شود و مشکلی را رفع نمی کند. شما میتوانید از تکنیک های گرم کردن که ما ارائه کرده ایم استفاده کنید تا بتوانید زمان بازیابی صدای خودتان را به حداقل برسانید.

مرطوب کردن

در صورتی که شما می خواهید صدایی داشته باشید که به راحتی با آن آواز بخوانید، در این صورت بهتر است که روزی حداقل هشت لیوان آب بخورید. تارهای صوتی شما باید مرطوب باشند تا بتوانند به راحتی در کنار یکدیگر نوسان داشته باشند بدون این که تنشی ایجاد شود. اما این تنها روش برای مرطوب کردن صدا نیست. برای رطوبت بیشتر، بخور دادن نیز می تواند به مرطوب کردن تارهای صوتی کمک کند. به علاوه، شما می توانید در حمام نیز با افزایش رطوبت محیط، به مرطوب کردن تارهای صوتی خودتان کمک کنید. مقدار رطوبت 60% برای آواز خواندن خواننده ها بهترین مقدار می باشد.

خواب ( 6 تا 9 ساعت)

خوابیدن دوست شماست! خواننده ها باید حداقل 7 ساعت در روز بخوابند و اگر بتوانند این مقدار را به 9 ساعت برسانند، این موضوع ایده آل می باشد!

ماساژ

مشکلات صوتی نیز نتیجه تنش در عضلات منقبض در زبان شما ، فک ، گردن و قسمت دیافراگم می باشد. تنش در این قسمت باعث می شود که گرفتگی در صدای شما ایجاد شود. ماساژ برای خواننده ها یک کار تفریحی نیست بلکه می تواند به آن ها کمک کند تا صدای خودشان را دوباره به دست بیاورند و یا این که صدای خودشان را منعطف کنند.

رفع استرس

استرس باعث می شود که تارهای صوتی دچار تنش شوند و این موضوع باعث گرفتگی صدای شما می شود. شما باید روش های مختلف برای کاهش فشار و استرس را برای خودتان پیدا کنید. یکی از روش های عالی، استفاده از مدیتیشن می باشد. همچنین حمام های گرم طولانی با نمک حمام و یا روغن های ضروری (مثل لاوندر) نیز می تواند به آرام شدن شما خیلی کمک کند. دیگر عوامل رفع کننده استرس نیز می توانند مفید باشند مثل یوگا و یا کمک گرفتن از یک روان درمان گر.

رژیم مناسب

خواننده ها ممکن است با رژیم غذایی بد، به مشکل بخورند. گاهی، آن ها حتی قبل از این که دچار مشکل شوند نمی دانند که رژیم غذایی شان ممکن است مشکل آفرین باشد. اولین دلیل مرتبط با از دست رفتن صدا، رفلکس های جنجره ای می باشد. بر خلاف GERD، رفلکس های حنجره زمانی قابل شناسایی می باشد که شما نسبت به آن حساس می شوید. شما باید از سس های نمکی، شکلات، فلفل، و غذاهای محرک دوری کنید و سعی کنید دو ساعت قبل از خواب، دیگر چیزی نخورید. بهترین کار این است که سعی کنید از غذاهای پروبیوتیک استفاده کنید و از سبزیجات نیز بهره ببرید. همچنین حساسیت های مختلف نیز ممکن است بر روی صدای شما تاثیر داشته باشند. در نتیجه بهتر است عوامل حساسیت زا را شناسایی کرده و از آن ها اجتناب کنید.

یوگا

 تمرین های زیادی در یوگا برای عضلات گردن و کمر وجود دارد. یوگا روشی بسیار عالی برای آرامش بدن، انعطاف و جلوگیری از آسیب در بدن می باشد. با در نظر داشتن این که صدای شما یک ابزار و ساز صوتی در بدن شما می باشد، تاثیر موجود بر روی صدای شما در اثر یوگا بسیار محسوس می باشد. تمرین های یوگا باعث می شود که شما بتوانید صدای خودتان را به سطح جدیدی ببرید!

تمرین کردن

شما باید همیشه تمرین ورزشی انجام دهید زیرا باعث می شود که اندورفین آزاد شود در نتیجه تنش بدن شما کم می شود و این موضوع باعث می شود که شما بتوانید صدای خودتان را رها کنید. تمرین هایی مثل  شنا و یا تمرین های دیگر باعث می شود که شما بتوانید قسمت مرکزی بدن خودتان را قوی کرده و در نتیجه این موضوع باعث تقویت عملکرد شما می شود. قدرت و سلامت قلبی عروقی شما نقش بسیار مهمی در سلامت و حسن صدای شما دارد. شما باید در نظر داشته باشید که شما حتما نباید عضو یک باشگاه باشید تا بتوانید ورزش کنید بلکه می توانید در اتاق خودتان نیز بهترین ورزش ها را انجام دهید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن