تاثیر موسیقی بر انسان

موسیقی

اگر ناراحت ، افسرده و نگران هستید ، احتمالا خوشحال می شوید اگر بدانید که با گوش کردن به موسیقی مورد علاقه ی خود می توانید از تمام بدحالی ها رهایی پیدا کنید . موسیقی به عنوان یک ضدافسردگی طبیعی می تواند تاثیری مانند بعضی از داروهای ضد افسردگی داشته باشد .

موسیقی چگونه بر مغز تاثیر می گذارد

موسیقی بر بخش های مختلف مغز تاثیر می گذارد و به همین دلیل هم هست که توسط بسیاری از متخصصان در درمان بیماران افسرده یا مضطرب استفاده می شود . وزن موسیقی ، ریتم موسیقی ، گام و اوج موسیقی همه در نواحی ای از مغز مدیریت و پرداخته می شوند که با احساسات و خلق و خو در ارتباط هستند .

موسیقی به دلیل توانایی اش در دگرگون ساختن بخش های مختلف مغز در بسیاری از تراپی ها و درمان ها مورد استفاده قرار می گیرد . به عنوان مثال برای درمان افرادی که سکته ی مغری کرده اند استفاده می شود تا به انها آموزش دهد که چطور دوباره صحبت کنند . به کسانی که لکنت زبان دارند هم توصیه می شود تا بتوانند کلمات را دقیق و واضح تلفظ کنند . از آنجایی که موسیقی با قسمت های مربوط به احساسات هم در ارتباط است ، به عنوان درمانی برای تغییر خلق و خو و مود برای بیمارانی که از افسردگی یا اضطراب رنج می برند هم استفاده می شود .

موسیقی چگونه موجب بهبود خلق و خوی شما می شود

هر زمان که احساس ناراحتی و افسردگی می کنید ، موسیقی می تواند شما را از این حال خارج کند . موارد زیر راه هایی هستند که موسیقی از طریق آنها روحیه ی شما را بهبود می بخشد :

موسیقی می تواند باعث شادی شما شود

بسیاری از مردم وقتی ناراحت و افسرده هستند ، به سراغ موسیقی ریتمیک می روند که خب تعجبی هم نیست چرا که موسیقی یک راه حل مناسب برای کسانی است که احساس ناراحتی می کنند . سال هاست که موسیقی موجب شادی و خوشحالی افراد شده و این به این دلیل است که آهنگ های تسکین دهنده موجب آزاد شدن هورمون سروتونین که هورمون محرک شادی است می شوند . موسیقی همچنین با دوپامین که یک انتقال دهنده ی عصبی است بدن را فرا می گیرد که این انتقال دهنده موجب پیدا کردن حس خوب می شود . موسیقی همینطور راه را برای آزادسازی نور اپی نفرین که هورمونی شادی آور است هموار می کند .

با وجود تمام این هورمون هایی که موجب گسیل شدن شادی به بدن شما می شوند ، دیگر نیازی به خرید داروهای گران قیمت افسردگی برای داشتن احساس بهتر ندارید !

موسیقی می تواند به شما انگیزه ببخشد

آهنگ هایی که پیام های مثبت و الهام بخش دارند واقعا می توانند خلق و خوی شما را بهبود بخشند . پیام هایی که در این آهنگ ها وجود دارد همراه با حس شادی که با این آهنگ ها همراه است می تواند به شما انگیزه بدهد که خودتان را جمع و جور کنید و دوباره سعی کنید .

موسیقی باعث کاهش استرس می شود

آیا استرس های کاری موجب ناراحتی و اضطراب شما شده اند ؟ یک راه عالی برای برطرف کردن تنشی که موجب ناراحتی شما شده این است که به موسیقی گوش کنید . آهنگ های تسکین دهنده می توانند به شما کمک کنند که ماهیچه هایتان را ریلکس کرده و نفس کشیدنتان را آرام تر کنید . با چنین تغییرات فیزیکی ، شما می توانید استرسی که باعث خشن شدن و دمدمی مزاج بودن شما شده است را از بین ببرید .

موسیقی می تواند در درک شما تاثیرگذار باشد

حتی اگر چیزی که موجب ناراحتی شما می شود هم در حال حاضر وجود نداشته باشد ، می تواند روزها موجب ناراحتی و دپرسی شما شود ؛  مخصوصا اگر خودتان هم جلوی این قضیه را نگیرید !‌ اما اگر می خواهید که از دیدگاه مثبت تری در زندگی بهره ببرید ، لازم است که به موسیقی های مورد علاقه تان گوش دهید .

مطالعاتی که انجام شده نشان داده اند که وقتی افراد به موسیقی های پرجنب و جوش تر گوش می دهند ، درک مثبت تری از زندگی دارند .

موسیقی می تواند امواج مغزی شما را تغییر دهد

موسیقی نه تنها می تواند حالت فعلی شما را تغییر دهد ، بلکه می تواند بر خلق و خوی شما در آینده نیز تاثیرگذار باشد . حتی اگر موزیک پلیر گوشی تان را هم قطع کنید ، صدای موسیقی که چند لحظه پیش گوش می کردید می تواند به طور قابل توجهی امواج مغزی شما را تغییر دهد که این یعنی داشتن حالی مثبت برای ساعت ها و یا حتی روزها !

حال بهتر = زندگی بهتر

 

موسیقی

موسیقی راهی امن و ارزان برای بهبود خلق و خو است و با بسر بردن در موقعیت روانی بهتر می توانید زندگی بهتری داشته باشد .

مطالعه ای که در این باره انجام شده مهر تاییدی بر این مدعاست . این مطالعه نشان داده است که موسیقی می تواند به طور چشم گیری در بهبود خلق و خو موثر باشد و هر چه انسان ها احساس شادی بیشتری بکنند از سلامتی بهتری برخوردار خواهند بود ، از روابطشان رضایت بیشتری خواهند داشت ، در رفتار خوب آنها تاثیرگذار خواهد بود و حتی به درآمد بیشتری هم دست پیدا می کنند .

موسیقی هایی که باید گوش کرد

با دانستن اینکه موسیقی می تواند در بهود خلق و خو موثر باشد شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه نوع موسیقی ای برای گوش دادن بهتر است؟ و خب احتمالا خوشحال می شوید اگر بدانید که تمام موسیقی ها , بسته به سلیقه ی شما , می توانند باعث بهبود حال شما شوند !

در مطالعه ای که انجام شد نتایج نشان داد که دانش آموزانی که به موسیقی – بدون توجه به نوع آن – گوش می کردند شادتر ، خوش بین تر ، دوستانه تر ، آرام تر و ریلکس تر بودند.

درحالیکه معمولا موسیقی های آرامش بخش تر مثل شاهکارهای کلاسیک از بتهوون و موتزارت پیشنهاد می شود ، اما تحقیقات نشان داده اند که موسیقی های بلند و خشن مثل راک هم می توانند باعث ایجاد حس مثبت در شما شوند . حتی اگر سبک های موسیقیایی دیگر مثل پاپ ، رپ ، جاز و غیره را دنبال می کنید هم می توانید در روزهای بد برای اینکه حالتان بهتر شود به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *