چگونه در صدایمان ویبراتو یا طنین ایجاد کنیم

ویبراتو

وقتی شما به اجرا و نگه داشتن یک نت دست یافتید , طبیعی است که دلتان بخواهد به آن نت یا صدا رنگ و احساس اضافه کنید . یکی از ساده ترین راه ها برای این کار دادن طنین به صدا است , که ما آن را ویبراتو می نامیم . اغلب شنیده ایم که وقتی خواننده مورد علاقه ما صدایش را روی نتی نگه می دارد , طنینی موج وار به آن می دهد که همان ویبراتو است .

برای بیشتر خوانندگان تازه کار ویبراتو مانند یک راز پیچیده است . خیلی از افراد فکر می کنند که انسان یا با ویبراتو به دنیا می آید , یا هرگز به آن دست نخواهند یافت و درست نمی دانند چگونه باید از صدای ساده نگه داشته شده به صدای مواج غنی از ویبراتو رسید . که متاسفانه باید بگویم قسمت زیادی از این طرز فکر اشتباه توسط اساتید محترمی که با متد های قدیمی کار می کنند و خود نیز بر همین باور هستند به سایر افراد و هنرجوها القا شده است .

گاهی افراد , با تغییر عمدی صدای ساده ای که ایجاد می کنند سعی در تولید ویبراتو دارند که متاسفانه با یک احساس تصنعی روبرو می شوند . در عمل هر ویبراتویی عمدی است اما راز یک ویبراتوی عالی در این است که به کار آن آگاه باشید و بدانید چه چیزی آن را مورد پسند می کند و چطور باید طبیعی و بدون فشار به نظر برسد .

ویبراتو چگونه کار می کند ؟

وقتی شما صحبت می کنید یا آواز می خوانید تارهای صوتی شما معمولا در محدوده ای بین صد تا هزار ارتعاش به حرکت می آید . کشش وارد بر روی تار صوتی , ارتفاع نت ( زیر و بم بودن صدا ) ایجاد شده را تعیین می کند  . وقتی کشش لازم برای ایجاد صدای مورد نظر کامل  و درست باشد , یعنی نه خیلی کشیده شده و نه خیلی شل باشد , یک ارتعاش ثانوی شروع به شکل گرفتن می کند . این حرکت ثانوی باعث می شود که صدا با موجی با سرعت پنج تا شش ارتعاش در ثانیه به حرکت درآید . این چیزی است که ما در ویبراتو می شنویم .

اگر برای یافتن ویبراتو روش خود را انجام می دهید , باید مطمئن شویم که آن را درست انجام می دهید . یک قانون سر انگشتی می گوید که موقع ویبراتو نباید هیچ جای بدن شما تکان بخورد . اگر چنین نیست باید عیبی در کار باشد .

اجرای درست ویبراتو

اگر شما روی یک نتی که اجرا می کنید فکرتان را متوجه ویبراتو کنید , چیزی غیر از ویبراتو اتفاق نخواهد افتاد ( به همین سادگی ) .نوع خاصی از توجه لازم است تا هوا را طوری تنظیم کند که حرکت موجی ویبراتو را ایجاد نماید . بنابراین وقتی قبل از اجرای صدا , احساس و فکرتان را متمرکز کنید , شانس زیادی وجود دارد که به تغییرات مهمی  در ایجاد صدای دارای طنین دسترسی پیدا کنید .

اصول کار همین بود که ملاحظه کردید اما برای دستیابی راحت تر به این تکنیک , دو تمرین خیلی ساده اما مفید را به شما نشان می دهم . در انجام این تمرین ها هر چیزی را اغراق آمیز انجام دهید . در ابتدا ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد اما خود را رها کنید تا به طنین زیبا و طبیعی صدای خود دست یابید .

تمرین شماره یک : تقلید دست دادن

هر چند که گفته شد برای ایجاد ویبراتو در شروع کار مخالف هر نوع حرکت و تکان در بدن و دست هستیم  , اما اینجا برای اینکه به شما کمک شود تا ویبراتو را در بدن خود احساس کنید , از این قانون کمی تخطی می کنیم .

حالا بایستید و دست خود را طوری که می خواهید با کسی دست بدهید به جلو دراز کنید  . به جای اینکه دست های خود را در حالت دست دادن معمولی پیش ببرید , دستتان را ببندید و فقط انگشت اشاره را باز بگذارید . حالا تجسم کنید که در برابرتان یک خرس بزرگ که هزار برابر از شما قوی تر است قرار دارد و می خواهید با او دست بدهید . ضمن این کار حرف eeeeee را بخوانید و سعی کنید که صدایتان با حرکت دستتان هماهنگ باشد . صدای شما باید به صورت مقطع ee-ee-ee-ee در بیاید . بگذارید صدایتان یک ضربان ریتمیک داشته باشد . هنگام ایجاد صدا , به بخش سقف دهانتان مخصوصا جایی که سقف دهان به انتهای زبان وصل می شود متمرکز شوید . ببینید آیا ضربان هوا را احساس می کنید .

پس از اینکه به این کار عادت کردید , سعی کنید حرکت دستتان را متوقف کنید و ببینید آیا بدون آن هم می توانید صدای ویبراتو را ایجاد کنید .

تمرین شماره دو : فشار ضربانی دست

یک دست خود را مشت کنید و بگذارید بالای شکمتان جایی که دنده ها به هم می رسند . با دست دیگرتان این دست مشت شده را بپوشانید . حالا بگویید eeeeeeeee و حین آن دست های خود را با حرکت سریع ضربانی به داخل فشار داده و بیرون بیاورید , با این کار ضربان سریع هوا را به پشت گلویتان می رسانید . باز هم باید صدای یکنواخت eeeeee  را به صورت مقطع ویبراتو وار ee-ee-ee-ee  بشنوید . به حرکت سریع دست به سمت داخل و خارج ادامه دهید و دقت کنید هوا در کجای گلویتان ضربان دارد , در محل تلاقی سقف دهان با انتهای زبان .

هدف این است که شما با احساس ویبراتو آشنا شوید که بسیار مهم می باشد . ضربان هوای زیادی برای ایجاد ویبراتو لازم است . یادتان باشد که وقتی در تلاش برای تنظیم مقدارهوا با صدا هستید , در ابتدا دستیابی به سرعت مناسب کمی مشکل به نظر می رسد و شاید فکر کنید صداهای عجیب و مصنوعی و بدون حسی ایجاد می کنید . اما وقتی بدنتان احساس ویبراتو را درک کرد , معجزه ای رخ می دهد و به نظر می رسد که صدا خود به خود بدون هیچ تلاشی ویبراتو را ایجاد می کند .

دلیل احساس طبیعی بودن ویبراتو مربوط به سرعت آن است . در ابتدا به نظر می رسد ویبراتوی شما یا زیادی سریع است و یا بیش از اندازه کند است . اما وقتی عادت به انجام آن پیدا کردید , هوا و تارهای صوتی تناسب درست و کامل را پیدا کرده و تارهای صوتی کشش درست خود را می یابند .

اینجاست که ویبراتوی درست ایجاد می شود و شما احساس می کنید که انگار از اول با آن زاده شده اید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *